Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5    6  >>
Téma: Kosmonauti a posadky
01.12.2005 - 15:35 - 
citace:
A taky že pragmatismus zvítězil nad pejchou a že Američani přiznali, že ty Rusy zkrátka potřebují.


Ono to neni zase tak ocela pravda. Soucasne Rusko potrebuje Ameriku (nejen kvuli penezum) a predevsim americke raketoplany. Bez NASA by totiz nejspise v pristim roce sojuzy a progressy prestaly letat a Rusove by museli ISS opustit...

Proc? Treba proto, ze po zahajeni spoluprace Rusko/USA prave ruska strana prakticky zastavila vyrobu navigacnich aparatur Kurs. Tyto uz od roku 1995 vozi z vesmiru (nejdriv z Miru, nyni z ISS) raketoplany. Rusove je zpatky vozit nemohou (nemaji cim, protoze do Sojuzu se nevejdou) a nove nevyrabi. Co z toho vyplyva? Ze se jim tyto jednotky "nahromadily" za posledni tri roky na ISS a jako na smilovani cekali na STS-114, aby se jim vratily znovu dolu a mohli je montovat do dalsich lodi... (Kdyby mise STS-114 pri pristani "ztroskotala", ISS konci. Rusko nerusko.)

ISS je zkratka spolecny projekt a jedna strana se bez druhe neobejde. Tak je ten projekt koncipovany.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
01.12.2005 - 15:38 - 
citace:
citace:
Vzhledem k tomu, ze pristi Sojuz (TMA-8 v breznu 2006) je uz "plny", tak turistum mnoho mista nezbyva. (TMA-9 uz si rezervoval Enomoto z Japonska - viz drivejsi zpravy. A na TMA-11 ma letet kosmonaut z Malajsie.)
Není TMA-10 rezervované (alespoň předběžně) pro Koreu?


S Koreou se vedou jednani, ale zatim jsou ve velmi vagni fazi. Vzhledem k tomu, ze s Malajsii se vedou nepomerne dele, spise to vypada, ze jako prvni poleti prave nekdo z Malajsie. Takze o nejake rezervaci pro (Jizni) Koreu bych rozhodne nehovoril. (Samozrejme, ze neni vylouceno, ze se Korea probudi a jednani urychli - ale dosavadni prubeh jednani tomu nenasvedcuje.)

Z toho vyplyva zprava pro potencialni turisty: misto na TMA-10 je stale volne... :-)

 

____________________
Tomas Pribyl
 
01.12.2005 - 17:16 - 
Jo, s těma lidma pro výrobu Sojuzů to asi bude hlavní problém. Když se odstraní problém peněz.

Viděl jsem inzeráty na energija.ru nebo kde, nabízeli místa dělníků. Platy, že by u nás Rom (když už musí být člověk korektní) z postele nevylez. A to chtěli specialisty třeba na sváření titanu! Nebudu se tvářit jako technolog, ale to vím i já, že svařovat titan, aby ve svaru nebyly bublinky, to chce machra všech machrů futrál. V ponorce nahnali posádku vytírat unikající radioaktivní vodu hadrama a poskytli jí antidotum v podobě dvoudecáka vodky. V kosmu to tak nejde.

Ano, nebude to sranda.
 
01.12.2005 - 19:05 - 
citace:
Viděl jsem inzeráty na energija.ru nebo kde, nabízeli místa dělníků. Platy, že by u nás Rom (když už musí být člověk korektní) z postele nevylez. A to chtěli specialisty třeba na sváření titanu!


Jenomze to je rusky plat v Rusku - to neni rusky plat v nasich podminkach. To nelze prepocitavat toliko aktualnim kurzem - to je potreba zasadit vzdy do mistnich podminek, cen apod.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
02.12.2005 - 09:15 - 
Viděl jsem na čs TV (asi ČT) před cca 10 dny film našich potapěčů z vraku trajektu Estonia (potopil se cca 15 let? u Finska). Sváry u vrat, kvůli kterým to šlo ke dnu byly hrůza. Sami potápěči to komentovali tak, že to nemohlo nic držet. Asi svářeči a další dělnictvo pracuje tak jak je placeno i když vodku mají pořád lacinou, atp. 
02.12.2005 - 09:32 - 
Nemyslím si že zvary na Estonii robil zle platený zvárač pijúci lacnú vodku.Estonia nebola postavená v žiadnej krajine bývalého východného bloku. 
02.12.2005 - 11:00 - 
Nedavno jsem si zde neodpustil par poznamek pri pohledu na housenky na stojanu ruske sondy - myslim ze to byla ta neuspesna slunecni plachetnice.
Je docela umeni to takhle zmrsit, kdyz rucni svarovani obalenou elektrodou se pouziva maximalne tak v domaci dilnicce a pri pouziti jineho zpusobu svarovani je snad nemozny vycarovat tak krivej svar.
Jinak s titanem jsou pry v soucasne dobe docela problemy i "obycejny" titanovy deskovy vymenik ma dodaci doby min 20 mesicu.
Samozrejme nepredpokladam, ze po desetiletich vyroby svaruji Sojuz rucne. Urcite i v Rusku za tu dobu na to vymysleli nejakej automat.
 
02.12.2005 - 11:50 - 
Patonov výskumný ústav ma stovky patentov na technológiu zvárania a technologicky sú v tej oblasti rusi špička. Ale Technika bolšaja, kultury net.Ten zvar na stojane sondy určite zváral zle platený zvárač v ochrannej atmosfere lacnej vodky.S odborníkmi v Rusku/a aj u nás/ je to ako s hokejistami. Ked dosiahnu profesionálnu úroveň, odídu do vyššej ligy za viac prachov. Vaščinou za oceán.Ale v Rusku možno len odídu robiť do Moskvy taxikára.Zarobia 3x viac ako vo svojej profesii.
V tichosti predpokladám že sojuzy sú skutočne ručná práca. Výrobné tolerancie sú poplatné 60-tym rokom a vývoj automatu pre 3 vyrobené kusy ročne je neefektívny .
 
02.12.2005 - 15:41 - 
citace:
citace:
A taky že pragmatismus zvítězil nad pejchou a že Američani přiznali, že ty Rusy zkrátka potřebují.


Ono to neni zase tak docela pravda. Soucasne Rusko potrebuje Ameriku (nejen kvuli penezum) a predevsim americke raketoplany. Bez NASA by totiz nejspise v pristim roce sojuzy a progressy prestaly letat a Rusove by museli ISS opustit...

Proc? Treba proto, ze po zahajeni spoluprace Rusko/USA prave ruska strana prakticky zastavila vyrobu navigacnich aparatur Kurs. Tyto uz od roku 1995 vozi z vesmiru (nejdriv z Miru, nyni z ISS) raketoplany. Rusove je zpatky vozit nemohou (nemaji cim, protoze do Sojuzu se nevejdou) a nove nevyrabi. Co z toho vyplyva? Ze se jim tyto jednotky "nahromadily" za posledni tri roky na ISS a jako na smilovani cekali na STS-114, aby se jim vratily znovu dolu a mohli je montovat do dalsich lodi... (Kdyby mise STS-114 pri pristani "ztroskotala", ISS konci. Rusko nerusko.)


To se mi nezdá. Sice demontují bloky systému Kurs a vozí je dolu raketoplány a někdy se i znovu použijí. Ale dolů se vozí i rozbité věci, které se už nikdy nepoužijí.
Nezdá se mi to, protože:
1) jsem nikde nečetl, že by měli nedostatek souprav Kurs
2) pochybuji, že by ukončili výrobu jednoho z klíčových prvků, který je nutný k provozu. Navíc když tento systém budou dělat pro Kliper, ATV a zřejmě ho okopírovaný použijí i číňani.
3) tisková zpráva od jednoho ze subdodavatů systému Kurs - ve vývoji a ve výrobě je modernizovaný systém Kurs-N, poprvé(?) vyzkoušen na Sojuzu TMA-6.
 
02.12.2005 - 16:24 - 
citace:

kdyz rucni svarovani obalenou elektrodou se pouziva maximalne tak v domaci dilnicce a pri pouziti jineho zpusobu svarovani je snad nemozny vycarovat tak krivej svar.



Hold your horses sir!
Dovod preco priemysel z velkej casti presiel od zvarania obalenou elektrodou k zvaraniu v ochrannej atmosfere plynov,je ten ze sa tym zlepsila produktivita prace. Co sa tyka kvality, situacia nie je az taka cierno-biela.
V minulosti som sa stretol z vyrobou vakuovych komor, ktore boli zvarane vylucne obalenymi elektrodami. Pri pouziti "CO-cka" sa nepodarilo dosiahnut dostatocnu tesnost zvaroveho spoja. V tych komorach sa neskor dosahovali tlaky v rade 0.001Pa.

S pozdravom
E.


 
02.12.2005 - 22:40 - 
citace:

V tichosti predpokladám že sojuzy sú skutočne ručná práca. Výrobné tolerancie sú poplatné 60-tym rokom a vývoj automatu pre 3 vyrobené kusy ročne je neefektívny .


Tím bych si nebyl vůbec jistý. Nevycházím sice ze znalosti konkrérních ruských skutečností, ale s automatizací je to dnes jinak. Není to už výhradní záležitost velkosériových výrob. Dnes se automatizují i malé série a precizně provádění činnosti jednotlivých zakázek. Složitá zakázková výroba 3 kusů ročně vyžadující precizní operace se dnes vyplatí v těchto fázích automatizovat, a to i v Rusku s levnou pracovní silou. CNC programátoři jsou tam také levní a dodavatelé příslušných technologií se jim jistě vnucují, jak mohou. Vyloženě bych ve vhodné automatizaci viděl cestu ke zlevnění výroby s takovým zakázkovým charakterem, jaký představuje kosmický nosič.

Nevím, jaké jsou výrobní tolerance. Pokud ale někdo vyvine technologii, která je spolehlivá při nízkonákladové toleranci, tak vyvinul velmi technologickou a ekonomickou konstrukci, jejíž technologičnost a efektivnost je lepší než u konstrukce, která vyžaduje ke stejnému efektu nákladnější přesnost.

Strojírenská technologie díky automatizaci příjemně zlevňuje i v zakázkových výrobách. Věřím, že vývoj současných nosičů, ač konstrukčně se skoro neměnících probíhá hlavně ve vývoji jejich technologického provedení.

 

____________________
Áda
 
03.12.2005 - 09:38 - 
Použitie automatizácie v kusovej výrobe má jednoznačný účel-zvýšiť presnosť-inak povedané odstrániť ludský faktor.Preto som spomínal výrobné tolerancie 60-tych rokov, aby som podčiarkol, že výroba sojuzu umožnuje ručnú prácu.
Práve výrobná jednoduchosť a na špeciálnu techniku velké povolené tolerancie umožnili Rusom pilotované lety aj v čase ked mali naozaj velké finančné problémy.
Ale výrobu sojuzov som bohužial nikdy osobne nevidel a je možné že sa mýlim.
 
05.12.2005 - 13:21 - 
Ikdyz v Rusku zacinali s rucnim svarovanim uz snad nekdy po roce 1800 a za tech 200 let to mohli privezt k dokonalosti, tak Sojuz predpokladam nesvaruji rucne obalenou elektrodou.
Videl jsem nejake zabery ze svarovani Saturnu IVB kde svarovali automaticky hlinik.
Nepredpokladam taky ze by spoje byly nejak obzvlast namahane. Spis je tam nutno svarovat pri mensich proudech, aby se jim ty tenoucke steny neroztekly.
Mam takovej dojem ze SpaceX svaruje Falcon pomoci treni a tlaku.
Jinak expert na svarovani rozhodne nejsem.
 
08.12.2005 - 15:38 - 
V Dansku vrcholi vyber kosmonauta pro oddil ESA. Prihlasilo se celkem 260 zajemcu (z toho 17 zen). Nyni uz je vyber v zaverecne fazi - jsou tri finaliste, z nichz jeden bude (kdy - to nevim) zarazeny do oddilu ESA.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
12.12.2005 - 14:15 - 
Jedenacteho prosince 2005 zemrel po dlouhe a tezke nemoci v Kyjeve Anatolij Jakovlevic Kartasov (nar. 25. srpna 1932) - nikdy neleteny sovetsky kandidat na kosmonauta, clen prvniho oddilu ("gagarinskeho"). Vycvik musel opustit po necelych dvou letech pripravy 7. dubna 1962 pote, co u nej lekari objevili zdravotni nesrovnalosti pri nacviku na centrifuze... Ac se nikdy do vesmiru nepodival, byl mezi prvnimi, kdo se k letum pripravovali - a pomahal tak otevrit brany vesmiru. Cest jeho pamatce!

 

____________________
Tomas Pribyl
 
13.12.2005 - 21:54 - 
citace:
Patonov výskumný ústav ma stovky patentov na technológiu zvárania a technologicky sú v tej oblasti rusi špička.


Jen na okraj: Patonův ústav elektrosvařování není v Rusku, ale na Ukrajině, v Kyjevě. Patří pod Akademii věd Ukrajiny.

Viz

http://www.paton.kiev.ua/eng/inst/inst.html
 
14.12.2005 - 07:44 - 
citace:
Charles Camarda (53, Discovery STS-114/2005) oznamil svuj umysl opustit v dohledne dobe oddil astronautu.


Jenom doplnuji tuto informaci ze zari 2005 - Camarda skutecne v listopadu opustil aktivni oddil, nicmene dale pusobi v Johnson Space Center jako Acting Director, Engineering.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
17.1.2006 - 07:33 - 
Sestnacteho ledna 2006 ve veku 74 let zemrel po dlouhe tezke nemoci Anatolij Petrovic Kuklin, clen druheho sovetskeho vyberu kosmonautu, ktery se ovsem do vesmïru nikdy nepodival. Narodil se 3. ledna 1932. Mezi kandidaty na kosmonauty byl zarazeny v roce 1963, v letech 1966-67 se pripravoval k letum v ramci programu Spiral. Pak byl preveleny do programu L-1 (oblet Mesice). A pote se zapojil do pripravy k letum na lodich Sojuz: delal dokonce druheho nahradnika Borise Volynova pro let Sojuz-5 (leden 1969). Jenomze pak ho zradilo zdravi: v cervenci 1969 byl po lekarskych prohlidkach (pred zahajenim pripravy k nekteremu z letu Sojuz?) vyrazeny z aktivni cinnosti v oddile kosmonautu. Nicmene v oddile dale pusobil (ovsem bez sance letet do vesmiru) jako zastupce velitele oddilu a jako velitel oddilu kosmonautu-cekatelu. Definitivne jej opustil az v roce 1975.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
13.2.2006 - 09:27 - 
Podle sdělení RNDr J.Grygara (12.2.06) se nečeká příjezd někoho z astronautů či kosmonautů na pražský kongres astronomů v letošním srpnu.  
13.2.2006 - 21:54 - 
citace:
Podle sdělení RNDr J.Grygara (12.2.06) se nečeká příjezd někoho z astronautů či kosmonautů na pražský kongres astronomů v letošním srpnu.


Ale bude tady na IAU J. McDowell!!!!!!

 

____________________
Antonín Vítek
 
16.2.2006 - 08:29 - 
Mohl by někdo připomenout sklerotikům a osvětlit nevzdělancům, kdo to je ?  
20.2.2006 - 09:57 - 
Také jsem nějak vedle, astronaut to není ?! J. Mc. Dowell? 
20.2.2006 - 10:51 - 
Předpokládám, že J.McDowell je Jonathan McDowell, který už dlouhá léta připravuje svůj Jonathan's Space Report . 
21.2.2006 - 11:53 - 
Díky, to bude asi on!
Kolega z hvězdárny mi řekl, vždyť McDowell je astronaut a měl pravdu, ano byl, byl členem posádky Columbie při nešťastném letu (Brown David McDowell).
 
18.3.2006 - 19:10 - 
Kniha " Člověk a vesmír - Historie a současnost", Mark Traa, Nizozemí.
Už jsem ji prolistoval a kromě fotek (je jich mnoho a zajímavé) má i medailony některých astronautů a kosmonautů.
Upřímných, např.:
"Valerij Rjumin, co je: "zvíře, lump, idiot. Podobně nazývali kolegové bývalého velitele tanku a stručně tak charakterizovali reputaci, kterou si vybudoval. " Měl jsem chuť utrhnout mu hlavu" řekl americký astronaut........ Pak se popisuje počet letů Rjumina, a další charakteristika: Americké astronauty považuje ve srovnání s ruskými za méněcenné, nezkušené kosmonauty zavrhuje a ženy by podle něj neměly létat vůbec, ačkoli jeho manželka je kosmonautka. Rjumin je prostě znám jako autoritativní brblal, který se snažil v roce 1998 vnutit do raketoplánu, aby osobně řešil problémy na Miru".

Aby to nebylo jen na rusech, tak: " Edgar Mitchell, Apollo 14, šestý muž Na Měsíci. Tajně dělal experiment z oboru mimosmyslového vnímání. Po návratu z kosmu se nepřestal vznášet a založil institut, který sponzotuje výzkum nadpřirozených jevů. Mitchell nabyl přesvědčení, že UFO pochází z jiných světů a že se vládní místa snaží vše ututlat".

Myslím, že si počtu!
 
26.3.2006 - 13:26 - 
O kosmonautech údajně "zahynulých" před Gagarinem je v MF Dnes (25.3.) článek z nové knihy K. Pacnera:
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=072&r=vedah&c=464301
 
30.3.2006 - 07:55 - 
Sojuz TMA-8 s Expedicí 13 a Pontesem úspěšně odstartoval. 
21.4.2006 - 14:31 - 
V. M. Afanasjov odešel z funkce zástupce náčelníka střediska pro výcvik RGNII CPKG, z týmu ruských kosmonautů i z armády do důchodu. Podle Šamsutdinova z redakce Novosti kosmonavtiki zbývá tak v týmu ruských kosmonautů 17 osob, z toho jen 6 s předchozími zkušenostmi z letů do vesmíru.

 

____________________
Antonín Vítek
 
21.4.2006 - 14:45 - 
Za rok letí dva až tři rusové, takže není divu. Zlepšení nastane snad v roce 2008, do té doby asi nebude víc kosmonautů potřeba. Kdy má proběhnout další výběr do ruského týmu ? Hádal bych příští rok. 
05.5.2006 - 16:26 - 
5. 5. 1961 prvni american v kosmu: Alan Sheparn

Flash prezentace: fotky, video, odkazy
http://www.nasa.gov/multimedia/mmgallery/index.html

...pokud to tady uz nekdo nevzpomel...
 
<<  1    2    3    4    5    6  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.149126 vteřiny.