Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4  >>
Téma: Protiraketová základna Spojených státu v ČR (téma uzavřeno)
19.7.2006 - 08:42 - 
Vzhledem k tomu, že je to věc aktuální a palčivá, i k tomu, že účastníci tohoto fóra zaníceně diskutují na jiných serverech (viď Martine), připadá mi správné to pořádně probrat i zde.

Pro začátek je tu pár tezí do pranice:

- skutečné strategické cíle uvažované základny
- bezprostřední a dlouhodobá rizika pro Českou republiku
- efektivita protiraketové obrany postavené na konceptu EKV
- možné scénáře konfliktu a jejich konsekvence
- politický mechanismus schválení vstupu spřátelených vojsk na území ČR ;-)
 
19.7.2006 - 16:35 - 
Jsem spise pro chrastaly nez pro rakety. Rakety vnimam predevsim jako politicky tah. Nejsou resenim ruznych konfliktu ve svete, nejsou prevenci mozneho ohrozeni, ktere se muze technologicky zdokonalovat nad ramec soucasnych obrannych moznosti systemu. Je to kratkodoba investice, vstupenka do noveho kola zbrojeni, nikoliv dlouhodoba investice a zaruka miru. Modernim politikem neni raketa ale schopny manazer - lakava obchodni nabidka, spoluprace na mezinarodni urovni...a kosmonautika je zrovna prikladem ze to jde. I kdyz to obcas skripe. 
19.7.2006 - 16:44 - 
Mozna ze by nekdo mohl vysvetlit jak to s tim raketovym destnikem je. Proti komu je vlastne zamereny?
Pokud to spravne chapu, tak je to proti Sev Korei a Iranu. To znamena, ze pokud selze diplomacie i preventivni vojenske udery a nejaka odvetna raketa proklouzne protiraketovym opatrenim kratkeho dosahu (ABL) tak Americani chteji mit protiraketove rakety dlouheho dosahu?
 
19.7.2006 - 17:47 - 
Americká základna nikoho omezovat moc nebude, na to máme jiné experty(naše zákonodarce). Ohrožení teroristickým útokem, jaký efekt by měl teroristický útok na metrové betonové silo v zemi?
Z hlediska ohroženi ZHN nepřítele, jestli bude stát zakladna v ČR,Maďarsku či Polsku nehraje moc roli radioaktivní, bakteriologické či chemické látky jaksi neuznavají hranice, takže když ji odmítneme, naše ohrožení se o moc nesníží(stačí když bude foukat špatným směrem).
Celkem věřím tomu, že americká základna posílí respekt ČR v zahraničních záležitostech i naší bezpečnost(amíci myslím své spojence nikdy ve štychu nenechali a jak někdo řekl na státy s americkou základnou se neútočí), o mistním ekonomickém efektu nemluvě.
Jestli bude ten protiraketový deštník funkční, to bych si dovolil pochybovat, typuju ,že to je trochu blafák proti tzv. ose zla. Bude to asi nějaký následovník kdysi zkoušeného systému Nikezeus.
 
19.7.2006 - 17:53 - 


Do té doby než lidem narostuu andělská křídla , bude vždy potřeba udržovat vlastní či společnou obranu a zachovávat možnost úderu. Politik jako takový má jen takovou moc o jakou se může opřít a to je vojenský a ekonomický potenciál. Politik ( vrcholový) nikdy nemůže svůj názor prezentovat jentak z vody . Nikdo nikdy mu nebude přikládat váhu. Tak to fungovalo od úsvitu lidstva a bude i dál..... člověk jako identita je hrozná potvora .
 
19.7.2006 - 18:01 - 
citace:
Mozna ze by nekdo mohl vysvetlit jak to s tim raketovym destnikem je. Proti komu je vlastne zamereny?
Pokud to spravne chapu, tak je to proti Sev Korei a Iranu. To znamena, ze pokud selze diplomacie i preventivni vojenske udery a nejaka odvetna raketa proklouzne protiraketovym opatrenim kratkeho dosahu (ABL) tak Americani chteji mit protiraketove rakety dlouheho dosahu?


Dokument o tom, co presne je protiraketova obrana (ve spojeni s jednanim s USA) je primo na strankach ACR http://www.army.cz/files/7750/VK-Protiraketova_obrana-_lanek.doc
 
19.7.2006 - 18:01 - 
citace:
.....Celkem věřím tomu, že americká základna posílí respekt ČR v zahraničních záležitostech i naší bezpečnost......


vzhledem ke vstupu Alkakajdy do Iraku a zname bezpecnostni situaci v Americe samotne bych neveril ze zrovna Americane jsou zarukou nejakeho bezpeci. Valcit proste neumeji a vladnout v dobite zemi take ne. Technicka prevaha neni zarukou niceho. Naopak, je jakymsi hradem, ktere se uz od dob Marie-Terezie davno obchazeji... Americka valka stoji strasne penize a energie ze se velmi snadno muze zhroutit.

citace:
...Politik (vrcholový) nikdy nemůže svůj názor prezentovat jentak z vody....


Jasne, treba takovej Dalajlama ma raketovejch sil asi hafo...
 
19.7.2006 - 18:21 - 
citace:
vzhledem ke vstupu Alkakajdy do Iraku a zname bezpecnostni situaci v Americe samotne bych neveril ze zrovna Americane jsou zarukou nejakeho bezpeci. Valcit proste neumeji a vladnout v dobite zemi take ne.


Evropske zeme muzou obecne zavidet bezpecnostni ukazatele v USA. A to ze se obyvatelstvo v Iraku mydli mezi sebou vypovida spis o necem jinem nez schopnosti americke armady.

citace:

Technicka prevaha neni zarukou niceho.

Opravdu neni zarukou, ale diky ni uz se vyhralo bezpocet valek.

citace:
citace:
...Politik (vrcholový) nikdy nemůže svůj názor prezentovat jentak z vody....


Jasne, treba takovej Dalajlama ma raketovejch sil asi hafo...


Legracni ze nekdo povazuje Dalajlamu za vrcholneho politika.
 
19.7.2006 - 18:29 - 
citace:
Legracni ze nekdo povazuje Dalajlamu za vrcholneho politika.



a se mnou vsechny demokraticke staty sveta jakozto hlavu exilove vlady Tibetu. Mozna si pletete pojem valecnik a politik.
 
19.7.2006 - 18:34 - 
Vsichni vime ze politika je svinstvo. Proste me to k tomu panovi nejak nesedlo. 
19.7.2006 - 18:39 - 
citace:
Vsichni vime ze politika je svinstvo. Proste me to k tomu panovi nejak nesedlo.


OK. Ja ho celkem sleduji tak jako Bushe tak znam i nektrere vyroky a nazory. No Nobelovu cenu miru si jiste zaslouzi, at je politik nebo ne.
 
19.7.2006 - 19:21 - 
citace:
Evropske zeme muzou obecne zavidet bezpecnostni ukazatele v USA. A to ze se obyvatelstvo v Iraku mydli mezi sebou vypovida spis o necem jinem nez schopnosti americke armady.

Opravdu neni zarukou, ale diky ni uz se vyhralo bezpocet valek.


Ktere ukazatele to jsou? Patri mezi ne i 11. zari? Kriminalita?
Nejen mezi sebou, ale i zahranicni zoldaci jsou strujci mnohych utoku prave pod vedenim Al-kakajdy.

Kterych valek? Vietnam? Korea? Irak?
 
19.7.2006 - 19:44 - 
Těžko samozřejmě vytvořit definitivní závěry. Ale když se koukneme na technologické možnosti současné techniky ničit balistické střely za letu, tak by si člověk spíš měl myslet, že budování nějakého globálního deštníku je poněkud předčasné. Chce si to ještě trochu vyhrát s technikou. (Pokud mě zasvěcenější znalci technologií mohou opravit, učiňte to.) Nicméně US zřetelně spěchají, aby se systém už začal budovat. Těžko to bude asi z netrpělivosti, spíš tu budou cíle tohoto systému, které je možno realizovat už nyní a není nutno čekat na úspěchy ničivého potenciálu příštích antiraket. Pořád se zdůrazňuje, že systém není namířen proti Rusku a je nutno do něj Rusko zapojit. Fakt je ten, že kdyby tomu tak nebylo, tak hrozí nepříjemné závody ve zbrojení mezi velmocemi, které by jim užraly gigantické prostředky, aniž by byla šance získat pro ně nějakou reálnou výhodu. Tohle by však asi mělo být něco, co oběma stranám přinese společné výhody.

Při tom se také občas také někdo cudně zmíní i o takových možnostech, že by se balistické rakety středního či dokonce dalekého dosahu občas mohly použít proti teroristům a státům osy zla (původní název z teorie reálpolitiky 19. století Kalibánská království). Takový úder by mohl zničit nepřátelské instalace velice operativně a překvapivě bez předběžných příprav, kam se hrabou bombardéry.

Pokud by kdokoliv chtěl operativně použít střelu takového dosahu k jakémukoliv účelu proti teroristům, Kalibánským královstvím nebo dokonce proklamované už vystřelené střele anebo základně z níž taková střela hrozí, má dnes problém. V současnosti to znamená diplomaticky s dostatečným předstihem ohlásit zkoušku rakety s potřebnými detaily, nechat protistraně udělat složité monitorovací přípravy a pak to přesně podle ohlášky provést. Jinak je tu dost vážné riziko, že to Rus začne považovat za zahájení jaderné války. Tyto zbraně nelze tedy použít bez zbrojního pasu od Rusa. Operativní použití těchto zbraní pak znamená nejen dohodu s Ruskem. Mají-li se supervelmoci dohodnout na využití raketových zbraní v reálném čase k jakémukoliv účelu – zásahy proti teroristům, Kalibánským královstvím, či dokonce až vypuštěným střelám od takovýchto subjektů, musí dohodnout mechanismy, propojené dispečinky a jejich komunikační a ohlašovací protokoly, monitorovací a komunikační systémy, které v reálném čase odsledují, že protistrana udělala operaci přesně, jakou před minutou ohlásila, a ne jinou. Tohle vyžaduje vybudování složité infrastruktury po celém světě. Jakmile obě strany tento systém vybudují a dohodnou se na metodě jejich spolupráce, mohou si vzájemně udělit zbrojní pas na použití raketových zbraní středního a dlouhého doletu jako operativního nástroje imperiální stabilizace.a ne jen nástroje vzájemné hrozby. Při čemž jako imperiální pomůcka to může sloužit i bez toho, že šlo o antirakety. Pochopitelně, že ty antirakety proti třetím stranám by bez tohoto systému fungovat také nemohly.

Nicméně nemusí se jednat už o antiraketový systém, aby to byl skutečně funkční systém, imperiálního klubu, který si vzájemně udílí právo použít raketových zbraní proti Kalibánským královstvím. Kolektivně imperiální systém Orchestru národů a Svaté aliance po Vídeňském kongresu dostává novou tvář v nové reálpolitice, nad kterou by Bismark, Gladstone a Disraeli dnes slzeli dojetím, když by spatřili, jaké možnosti dnes poskytují úžasné technologie pro osvědčené imperiální metody realizace světové politiky.

Skutečně nové raketové systémy bych v tom v současnosti nehledal, spíš monitorovací, komunikační a vyhodnocovací systémy. Začátek jeho budování myslím ani nijak moc nepotřebuje, aby vážně použitelné antiraketové systémy byly k dispozici. To bych čekal spíš v nějakém budoucím kroku, který není na pořadu dne. Strach z Rusů bych v tomto případě moc neměl, protože se nejedná o protiruský systém, nýbrž o Americko-Ruský imperiální klub a jinak by to ani fungovat nemohlo.

Počínaje nástupem Bushe to vypadá, že v US politice končí éra Wilsonova humanismu, který od WW1 zamořil euroatlantickou civilizaci, a velmoci se vrací k reálpolitice jak za Bismarka. Ani od zpravodajce Putina nelze asi čekat jiný přístup než právě reálpolitický.

 

____________________
Áda
 
19.7.2006 - 20:21 - 
citace:
Počínaje nástupem Bushe to vypadá, že v US politice končí éra Wilsonova humanismu, který od WW1 zamořil euroatlantickou civilizaci, a velmoci se vrací k reálpolitice jak za Bismarka. Ani od zpravodajce Putina nelze asi čekat jiný přístup než právě reálpolitický.



A to je prave smutne...kdyz se nekde v imperialistickem svete zakope v panelaku drsny zlocinec tak se tam posle komando a presne chirurgicky se nemily zlocinec zatkne, zastreli, atd. Kdyz se zakope zlocinec v panelaku v Bejrutu tak se tam mrskne raketa. Cert vem civilisty. Soused zakopaneho zlocince v Evrope ci USA ma mnohem vetsi sance na preziti nez treba soused zlocince v Libanonu. A za co muze soused kteremu je treba 1 rok.... zavola mozna ze zahrobi na linku bezpeci... Siiiiim oni mne tady bijiii!!!
 
19.7.2006 - 23:06 - 
citace:
A to je prave smutne...kdyz se nekde v imperialistickem svete zakope v panelaku drsny zlocinec tak se tam posle komando a presne chirurgicky se nemily zlocinec zatkne, zastreli, atd. Kdyz se zakope zlocinec v panelaku v Bejrutu tak se tam mrskne raketa. Cert vem civilisty. Soused zakopaneho zlocince v Evrope ci USA ma mnohem vetsi sance na preziti nez treba soused zlocince v Libanonu. A za co muze soused kteremu je treba 1 rok.... zavola mozna ze zahrobi na linku bezpeci... Siiiiim oni mne tady bijiii!!!


To by musel někdo v Bejrůtu(podobně jako policie v Evropě, nebo USA) zasáhnout. A kdopak to bude? Libanonská policie, nebo armáda? PRoti Hizballáhu? No to těžko...
 
20.7.2006 - 00:54 - 
Jakákoliv válka i taková, která bojuje za cíle, s nimiž případně souhlasíme jako válkou spravedlivou, není výkonem spravedlnosti, nýbrž surovým ničením, zatíženým mlhou války a kalkulovaným obětováním i chráněných zájmů, ať jsou to vlastní bojové síly nebo třebas osvobozované obyvatelstvo aj. K válce se přistupuje, když se věci nedají řešit normálně, spravedlivě a jinak ohleduplně.

Ovšem to je odbočka mimo hlavní sdělení. Spravedlnost války jsem neřešil, ani případné raketové technologie. Co je podstatou, že chci říct, že nejpodstatnější složkou systému nejsou rakety, ale mechanismy, kterými se velmoci uvědomí a ohlídají v reálném čase, chtějí-li své rakety používat proti třetím stranám v rámci dohodnutých pravidel. To je zákonitě podstatou systému, nikoliv nějaké antirakety, které by snad jednou i v rámci takovéhoto systému také časem mohly fungovat. Bez něj nikoliv a v rámci něj stačí, že existují útočné rakety, které budou stejně kdykoliv podstatnější než nějaké antirakety.

Procesním základem je imperiální klub a základem jeho technologické podpory je vzájemná kontrola imperiálních operací při použití raketových systémů, které vůbec nemusí být antiraketové. Bez takovéhoto systému by antiraketový systém proti třetím stranám v žádném případě fungovat nemohl. Většina systémů budou radary, senzory, komunikace, vyhodnocovací a výpočetní střediska.

 

____________________
Áda
 
20.7.2006 - 02:55 - 
Hezke, Adolfe, hezke, ale jak se k tomu podle Tebe ma postavit CR? 
20.7.2006 - 08:52 - 
Já se to pokusím vyjádřit jednodušší formou než Adolf:
1. Protiraketový deštník je obranný systém.
2. Dohoda mezi USA, NATO, Ruskem a Čínou o použití obranných raket pomůže spolupráci a snížení napětí mezi těmito velmocemi.
3. Stavba základny u nás nezhorší bezpečnostní situaci ČR - Polsko jako spojenec USA a Maďarsko s americkou leteckou základnou na tom nejsou bezpečnostně hůř.
4. Pomoc opravdovým spojencům se vždycky vyplácí.
5. Finančně a politicky to České republice pomůže.
Já jsem pro.
 
20.7.2006 - 09:18 - 

A to je prave smutne...kdyz se nekde v imperialistickem svete zakope v panelaku drsny zlocinec tak se tam posle komando a presne chirurgicky se nemily zlocinec zatkne, zastreli, atd. Kdyz se zakope zlocinec v panelaku v Bejrutu tak se tam mrskne raketa. Cert vem civilisty. Soused zakopaneho zlocince v Evrope ci USA ma mnohem vetsi sance na preziti nez treba soused zlocince v Libanonu. A za co muze soused kteremu je treba 1 rok.... zavola mozna ze zahrobi na linku bezpeci... Siiiiim oni mne tady bijiii!!!



Heled zkus se trosku probrat. Pobyvam zrovna toho casu v Israeli ... a za poslednich 8 dni dopadlo na Israel pres 1700 raket. Vcera mimo jine ostreloval Hizbalah Nazaret. Me by fakt zajimalo ktery evropsky zlocinec schovavajici se v panelaku disponuje takovym arzenalem. Tohle totiz neni zlocinec ale mnohatisicova profesionalni armada cemu ted momentalne Izrael celi. Podporovana petrodolary ze Saudske Arabie, Kataru a penezi a technologiemi a zbranovymi systemy z Iranu a Syrie. Jeno pro ilustraci elitni israelska jednotka predvcerejskem prekrocila na kratkou dobu hranice a zarvali tam 2 chlapi. Jak Te tak poslouchm neusel by jsi v Libanonu ani 10 metru. No nevadi pockej az zacnou zavadet arabi svoji "kulturu" smrti i hloubeji do Evropy a az nezustane u Albanie a zapalovani aut v Parizi atentatu ve Spanelsku cca 500 mrtvych a v Londyne cca 50 mrtvych - uvidime jak pak budes chyrej a treba se ti i nakonec rozsviti v kebuli.
 
20.7.2006 - 09:44 - 
citace:
Já se to pokusím vyjádřit jednodušší formou než Adolf:
1. Protiraketový deštník je obranný systém.
2. Dohoda mezi USA, NATO, Ruskem a Čínou o použití obranných raket pomůže spolupráci a snížení napětí mezi těmito velmocemi.
3. Stavba základny u nás nezhorší bezpečnostní situaci ČR - Polsko jako spojenec USA a Maďarsko s americkou leteckou základnou na tom nejsou bezpečnostně hůř.
4. Pomoc opravdovým spojencům se vždycky vyplácí.
5. Finančně a politicky to České republice pomůže.
Já jsem pro.


Je to jasné a stručné, souhlasím.

Už jsem slyšel, že je to stejné jako za rusáků - bolševiků. Není, ti tenkrát přišli, aniž by se někoho ptali, dělali si v Československu co uznali za vhodné a na nic se neptali, museli jsme držet hubu.
 
20.7.2006 - 10:16 - 
citace:
Já se to pokusím vyjádřit jednodušší formou než Adolf:
1. Protiraketový deštník je obranný systém.
2. Dohoda mezi USA, NATO, Ruskem a Čínou o použití obranných raket pomůže spolupráci a snížení napětí mezi těmito velmocemi.
3. Stavba základny u nás nezhorší bezpečnostní situaci ČR - Polsko jako spojenec USA a Maďarsko s americkou leteckou základnou na tom nejsou bezpečnostně hůř.
4. Pomoc opravdovým spojencům se vždycky vyplácí.
5. Finančně a politicky to České republice pomůže.
Já jsem pro.


Taky me to nevadi
 
20.7.2006 - 10:28 - 
citace:
citace:
Evropske zeme muzou obecne zavidet bezpecnostni ukazatele v USA. A to ze se obyvatelstvo v Iraku mydli mezi sebou vypovida spis o necem jinem nez schopnosti americke armady.

Opravdu neni zarukou, ale diky ni uz se vyhralo bezpocet valek.


Ktere ukazatele to jsou? Patri mezi ne i 11. zari? Kriminalita?
Nejen mezi sebou, ale i zahranicni zoldaci jsou strujci mnohych utoku prave pod vedenim Al-kakajdy.

Kterych valek? Vietnam? Korea? Irak?


No myslim ze kriminalita je tam obecne nizsi. Cesko je na tom docela dobre (nebot cesi se spise zabyvaji kradezemi nez nasilim a imigrantu zde moc neni), ale jinde v Evrope je to obrovsky problem.

Co se tyka technologii, tak Americane vojensky vyhrali vsechny ty valky ktere jsi zminil. Jsou vsak zalezitosti, ktere technologie zatim neovlivni a valka je jen jina forma politiky. Tanky tezko nahradi politickou vuli.
 
20.7.2006 - 10:44 - 
citace:
Hezke, Adolfe, hezke, ale jak se k tomu podle Tebe ma postavit CR?


Ono radit někomu, jak se k tomu máme postavit, je těžké, protože zaujetí stanoviska závisí na nějakém takovém to základním politickém názoru, který má víc charakter vyznání než něčeho ovlivnitelného argumentací. Já osobně sdílím Ervého názor.

Já chtěl jen přispět k tomu, abyste nepodléhali nějakým mylným zavádějícím představám živeným bulvárními médii i propagandou US. Nejde primárně o systémy protiraket. Ty vůbec nemusí existovat, aby systém mohl smysluplně fungovat, na druhou stranu těžko udeřit jakýmikoliv způsobem – nejen protiraketou ale třebas i odvetou za provedený raketový útok třetí strany, pokud nebude systém vzájemné komunikace a monitorování v rámci oficiálního jaderného klubu, a to je podstatou systému. Jde o systém využití raketových zbraní v rámci mírové koexistence uvnitř raketového klubu. Bez toho jsou veškeré současné i budoucí raketové systémy jedině nástroji totální vzájemné války supervelmocí. Myslím, že v případě zavádění systému aspoň v úvodních fázích vůbec nepůjde o rozšiřování umístění palebných prostředků už jen proto, že v tom je nebezpečí vzniku závodů ve zbrojení s jinou supervelmocí a pro případný úder na Irán či Koreu to stejně mít význam nebude. Až jednou budou v systému protirakety, tak bych jejich umístění viděl hlavně relativně blízko ohniskům hrozeb kolem pirátských atomových mocností. To je ale technická otázka spíš pro někoho, kdo je více obeznámen se stavem vývoje na tomto poli.

Hlavním strategickým výsledkem by mělo být, snížení nebezpečí střetu mezi jadernými mocnocmi a druhým snížení prahu použitelnosti raketových zbraní proti cílům mimo oficiální jaderný klub. Půjde-li vše dobře, je to systém pro posílení míru, ať tím, že posílí vzájemnou věrohodnost jaderných velmocí, tak i tím, že ulehčí imperiální stabilizaci planety.

Co se týče instalací u nás, asi to v úvodní fázi nebudou rakety a spíš všudypřítomné lokační a komunikační systémy.

Protirakety, se kterými si veřejnost mylně systém spojuje, nejsou ani esenciální složkou systému, ani nejsou na pořadu dne v systému jako takovém. Jestli mě znalci neopraví, myslím si, že jde o zatím dost technicky nezralou záležitost.

 

____________________
Áda
 
20.7.2006 - 11:18 - 
citace:
To by musel někdo v Bejrůtu(podobně jako policie v Evropě, nebo USA) zasáhnout. A kdopak to bude? Libanonská policie, nebo armáda? PRoti Hizballáhu? No to těžko...


Soucasna Izraelska operace je predevsim demonstraci sily nez snahou o likvidaci Hizballahu, ten je az na druhem miste. Stejne tak je demontraci sily Americky raketovy stit. Primarne.

Ono se nam to mluvi...byl bys ochoten (tak jako Jidas) obetovat pritelkyni, manzelku, dite kdyby jsi vedel ze pri policejni operaci Izraelskeho typu (12 mrtvych Libanoncu na jednoho Izraelce) zahyne banda teroristu co ohrozuje tve bezpeci, bezpeci tve rodiny, statu? Vysledkem je jisty paradox - mas sice bezpeci ale uz ne rodinu. Libanonska policie? Bracha proti brachovi? Libanon si nemuze dovolit obcanskou valku i kdyby na to Libanonska armada mnela.
 
20.7.2006 - 11:34 - 
citace:

Heled zkus se trosku probrat. Pobyvam zrovna toho casu v Israeli ... a za poslednich 8 dni dopadlo na Israel pres 1700 raket. Vcera mimo jine ostreloval Hizbalah Nazaret. Me by fakt zajimalo ktery evropsky zlocinec schovavajici se v panelaku disponuje takovym arzenalem. Tohle totiz neni zlocinec ale mnohatisicova profesionalni armada cemu ted momentalne Izrael celi. Podporovana petrodolary ze Saudske Arabie, Kataru a penezi a technologiemi a zbranovymi systemy z Iranu a Syrie. Jeno pro ilustraci elitni israelska jednotka predvcerejskem prekrocila na kratkou dobu hranice a zarvali tam 2 chlapi. Jak Te tak poslouchm neusel by jsi v Libanonu ani 10 metru. No nevadi pockej az zacnou zavadet arabi svoji "kulturu" smrti i hloubeji do Evropy a az nezustane u Albanie a zapalovani aut v Parizi atentatu ve Spanelsku cca 500 mrtvych a v Londyne cca 50 mrtvych - uvidime jak pak budes chyrej a treba se ti i nakonec rozsviti v kebuli.


Dekuji, o pane rosviceny, ze jsi mi to vysvetlil!
Nejsi nahodou rasista? Pravicak, ze? Myslel jsi Hizballah a podobna svinstva nebo arabske civilisty?
 
20.7.2006 - 11:38 - 
citace:

Ono se nam to mluvi...byl bys ochoten (tak jako Jidas) obetovat pritelkyni, manzelku, dite kdyby jsi vedel ze pri policejni operaci Izraelskeho typu (12 mrtvych Libanoncu na jednoho Izraelce) zahyne banda teroristu co ohrozuje tve bezpeci, bezpeci tve rodiny, statu? Vysledkem je jisty paradox - mas sice bezpeci ale uz ne rodinu.


Byl bys schopen to trochu rozvest? Nejak jsem se v tom zamotal. (Jidas - jako ten z bible?)
 
20.7.2006 - 11:43 - 
citace:

Hlavním strategickým výsledkem by mělo být, snížení nebezpečí střetu mezi jadernými mocnocmi a druhým snížení prahu použitelnosti raketových zbraní proti cílům mimo oficiální jaderný klub. Půjde-li vše dobře, je to systém pro posílení míru, ať tím, že posílí vzájemnou věrohodnost jaderných velmocí, tak i tím, že ulehčí imperiální stabilizaci planety.



Ze on Adolf zase trefil hrebicek na hlavicku?
 
20.7.2006 - 11:47 - 
citace:

Soucasna Izraelska operace je predevsim demonstraci sily nez snahou o likvidaci Hizballahu, ten je az na druhem miste. Stejne tak je demontraci sily Americky raketovy stit. Primarne.




Pár lidí tu v souvislosti s tímto tématem vzpomnělo souvislosti se současnou situací v Libanonu. Nebudu se vyjadřovat přímo k ní, ale tam je z našeho hlediska docela zajímavá situace. V poslední době znovu ožila praxe válečných družin jak za ranného středověku. Války vedou jakési „soukromé“ armády financované a logisticky zabezpečované z podivných fondů krvavých šejků a států s charakterem „Kalibánských království“. Války vedou takovíto klienti, usazení se někde daleko od zdrojů svých patronů, pro které nijak moc nevzniká riziko ohrožení válečných zdrojů, takže takováto armáda má jako by nevyčerpatelné zdroje. Usadí se někde v zemi, kde vláda nemáš šanci proti takovéto družině prosadit svou suverenitu, a začne odsud útoky. Teď si však představme, že banda džihádistů z Kalífátu odkudsi z pustých hor vypustí střelu s dosahem tisíců kilometrů a třebas i náloží ZHN. Ohrožená velmoc může vědět, že se útok chystá, či dokonce bude až po útoku a čas na odvetu, a má zbraně, kterými je schopna zasáhnout, jenže v takovém okamžiku je ve skutečnosti raketojaderný pirát „pod automatickou a nezamýšlenou“ ochranou ostatních jaderných mocností, neboť dálkový raketový útok v reálném čase odpovídajícím situaci na bojišti nelze provést bez vyvolání nebezpečné protireakce ostatních velmocí.

Tvrdit o zemi, na kterou padají cizí rakety, že jí jde hlavně o demonstraci síly, když se tomu opatrnicky (bez pozemní invaze) brání, to je asi trochu úlet. Já osobně a spousta dalších včetně ke všemu odhodlaných to vnímá spíš jako demonstraci slabosti – nedostatku vůle a možná i prostředků k pozemní invazi a snad i operacím proti patronům bojové družiny.

U US také nevidím nějaký přírůstek zastrašující síly vůči i jaderným mocnostem. Na antiraketové systémy asi Rusové pohlíží zatím spíš jako na drahou hračku než na nebezpečí. Demonstrací je to směrem k mocnostem jiného řádu. Tím se jasně sdělí, raketové velmoci budou mít mechanismy, s nimiž mohou různým pirátům dát najevo: „Jsme proti vám schopni použít všech svých ničivých systémů,“ což dosud nebylo dost dobře technicky možné. Tohle není možné však provést jen ze strany US samotné, ale musí se na tom dohodnout přinejmenším diumvirát US-Rus.

 

____________________
Áda
 
20.7.2006 - 11:58 - 
citace:
Byl bys schopen to trochu rozvest? Nejak jsem se v tom zamotal. (Jidas - jako ten z bible?)


Aha, pardon. Jidas z tvz. Jidasova kodexu. Jo a pise se o nem i v te dobrodruzne knize Bible.
 
20.7.2006 - 11:58 - 
Celkem bych se přimlouval, pokud se ale bude zmiňovat speciálně Libanon, diskutovat to třebas na Politických sovislostech kosmonautiky. Tady uvádět třebas i z Libanonu speciálně věci související s tématem. Je-li islamistický Hizb-Alláh svinstvo nebo vidět věci na Blízkém východě zleva či zprava, případně etické souvislosti raketových úderů bych radši vytěsnil tam. Tady bych ponechal strategii a technologii.

 

____________________
Áda
 
<<  1    2    3    4  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.174465 vteřiny.