Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  23    24    25    26    27    28    29  >>
Téma: Projekt Dragon / Falcon 9
13.11.2010 - 19:18 - 
Těsně před výpadkem serveru se objevila informace o dalším odkladu startu Falcona 9 z LC40. Start nyní plánován na 7.prosince (anebo v záložních termínech 8 či 9-tého). Pokud vše půjde jak má, na 3.prosince se opět plánuje testovací zážeh.
http://www.spaceflightnow.com/falcon9/002/status.html
 
17.11.2010 - 20:52 - 
Tak nejsem jedinej, kdo si všiml toho, že Falcon -heavy by mohl (bez větších úprav 2. stupně) navést Dragon na dráhu kolem Měsíce (+ ten "trunk" Dragonu je jako dělanej pro uložení přídavného brzdícíhoí/manévrovacího motoru, který by pro takovou misi byl potřeba.... ale proč takový motor s sebou tahat pokaždé - i při letech k ISS, že...)

resp. i ta varianta "However the best approach would be to just use an elongated 2nd stage instead of a separate upper stage" mě napadla, ale ještě zajímavější je, že by to zřejmě mohli zvládnout i bez modifikovaného 2. stupně (třeba postupným vypínáním většiny motorů core-boosteru 1.stupně)

Falcon 9 Heavy and a lunar Dragon.
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=20615.0

+tady je video s návrhem kombinované mise SpaceX/NASA:
- ale to samo o sobě není moc převratné
 
17.11.2010 - 20:58 - 
ovšem s té samé debat:

Musk has publicly stated he has no interest in going to The Moon or establishing a Satellite Solar Power network., but would sell lift services to anyone that wanted to.
He has expressed as his goal the desire to found a Mars Colony.


to dává taky smysl: Samotný úkol pravidelného zasílání bezpilotních nákladních zásobovacích lodí na Mars je daleko jednodušší, než zásobování stálé základny na Měsíci (sic) - už se to tu zmiňovalo několikrát. Ve skutečnosti není o moc těží, než zásobování ISS - právě kvůli možnosti aerobrakingu a následného přistání zásob na padáku - což je možné jen na Marsu ale na Měsíci ne.

ve skutečnosti s Dragonem + Falconem 9 Heavy má Musk celkem slušnou šanci založit Marsovskou kolonii, ze které se jednoduše nepůjde vrátit zpět - ale kterou půjde relativně levně zásobovat (levně= zhruba srovnatelně s náklady na pobyt na LEO + na Mars navíc nebude potřeba posílat vodu) Je to šílené - ale technicky to dává smysl :-)

Středem pozornosti médií by se podobná "sebevražedná" mise stala zcela určitě - a právě díky tomu by vlastně vůbec nemusela být "sebevražedná" (paradoxně). [Upraveno 17.11.2010 xChaos]
 
17.11.2010 - 22:14 - 
v Dragonu pul roku letet k marsu.... Hmm tak to bych chtěl najit toho odvažlivce který by letel pouze v té kapsuli bez žadneho dalšiho modulu... myslím že by tam rychle zblbnul a dva by se tam s jistotou pozabijeli  
18.11.2010 - 16:19 - 
"v Dragonu pul roku letet k marsu.... Hmm tak to bych chtěl najit toho odvažlivce který by letel pouze v té kapsuli bez žadneho dalšiho modulu... myslím že by tam rychle zblbnul a dva by se tam s jistotou pozabijeli"

ak sa musk, sústredí na dotankovanie paliva na leo, môže si dovoliť tan obyrtný modul (komfortnejší ako iss), a to dokonca aj bez vývoja nosičov radu x, samozrejme pri plnom obsadení kabína "7 hláv"
a bude to lacnejšie, a rýchlejšie, ako použitie supernosiča
 
18.11.2010 - 16:46 - 
Oki další modul beru, takový let je schudný a přežitelný, ale ja psal a myslel pouze v dragonu v te minikapsli... 
18.11.2010 - 17:05 - 
"ja psal a myslel pouze v dragonu v te minikapsli..."

hm.. potom, jedna cesta = jeden dalajláma
 
18.11.2010 - 17:22 - 
quote:
v Dragonu pul roku letet k marsu.... Hmm tak to bych chtěl najit toho odvažlivce který by letel pouze v té kapsuli bez žadneho dalšiho modulu... myslím že by tam rychle zblbnul a dva by se tam s jistotou pozabijeli


no este sa mozu pol roka udrziavat v umelej kome. Ovsem najprv by im museli vymenit kosti za titanove bezudrzbove a svaly za nejake hydropneumaticke
 
18.11.2010 - 17:30 - 
iba ak by tá kabína bola zariadená ako miniposilovnňa
a ten jedinec by sa venoval sebezdokonaľovaniu, na všetkých úrovniach
vravím - dalajláma
 
18.11.2010 - 23:02 - 
quote:
Ovsem najprv by im museli vymenit kosti za titanove bezudrzbove a svaly za nejake hydropneumaticke


http://en.wikipedia.org/wiki/Man_Plus
 
19.11.2010 - 07:25 - 
Přistání na Marsu NENÍ levnější ani jednodušší než přistání na Měsíci, zapomínáte na základní fakt, že na Měsíc se letí 3 dny kdykoliv, na Mars 9-11 měsíců jednou za 2 roky. Stejně tak vám nejde o prosté přistání někde na ploše 100*50 km, ale o mnohem přesnější dosednutí řádově 5*5 km, pokud má základna nákladní rovery schopné zásoby odvézt (athlete). Pro navedení kolem Měsíce nestačí prodloužit druhý stupeň (s kyslíko-petrolejovým motorem je to hloupost), potřebujete 3. stupeň nebo LOX-LH. 
19.11.2010 - 17:02 - 
quote:
Quote: mna z nich porazi, uvedomuju si ze my tu sedime jak na trni?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Není to tak trochu smutné, že se nemůžeme dočkat startu rakety, která má horší technické parametry než Saturn 1B před více než 50 roky a utěšujeme se jen tím, že ho vyrobí levněji ?Zrejme to neco vypovida o stavu spolecnosti tehdy a nyni. Behem tech 50-ti let se udaly obrovske zmeny. Ne tak v raketove technice.
 
19.11.2010 - 17:39 - 
Nie je to ani tak smutné, ako skôr tragikomické.
A súhlasím s Jiřim - vypovedá to viac o celkovom stave spoločnosti než o stave raketovej techniky. Raketová technika bohužiaľ príliš nepokročila , zato spoločnosť sa v základoch zmenila - a ťažko povedať, že k lepšiemu.
 
23.11.2010 - 00:53 - 
quote:
Přistání na Marsu NENÍ levnější ani jednodušší než přistání na Měsíci, zapomínáte na základní fakt, že na Měsíc se letí 3 dny kdykoliv, na Mars 9-11 měsíců jednou za 2 roky. Stejně tak vám nejde o prosté přistání někde na ploše 100*50 km, ale o mnohem přesnější dosednutí řádově 5*5 km, pokud má základna nákladní rovery schopné zásoby odvézt (athlete). Pro navedení kolem Měsíce nestačí prodloužit druhý stupeň (s kyslíko-petrolejovým motorem je to hloupost), potřebujete 3. stupeň nebo LOX-LH.


1) Mluvil jsem o dopravě zásob. Tedy samozřejmě - s čerstvými potravinami by byl problém - ale poslat vodu, konzervy a mražené či sušené potraviny pořád lze (v Antarktidě se to dělá úplně stejně). S lidmi souhlasím, že je určitý problém - ale samotná doprava lidí bude u stálé základny představovat jenom menší část nákladů - nejnákladnější bude zásobování (toto by se pravda asi na Měsíci bývalo řešilo tak, že by se zásobami lítali sem tam i lidé - zatímco na Marsu to bude běh na dlouhou trať a většina toho, co bude přepravováno, budou právě zásoby pro víceméně stálou základnu... a právě tady je ten jednoduchý jednosměrný kanál výhoda... a to nemluvím o tom, že i zmrzlé vody je na Marsu daleko více a byla i celkem spolehlivě ověřena... )

2) Lovení zásob na povrchu Marsu by jistě byla zábava... ale přesnost "zásahu" by s dnešní technologií mohla být slušná. podstatné jsou ty padáky: za stejnou cenu se na Mars dostane více klíčov zásob pro základnu (byť za delší dobu), než na Měsíc. a není moc způsob, jak toto obejít.

3) Fakt je, že Elon Musk o lunární výpravy nemá zájem (ale zase na něčem novou technologii bude chtít otestovat a toto by jistě přitáhlo pozornost médií...). s tím delším stupněm si nejsem jistý.. podle mě by to fungovat mohlo (na prostý oblet - ne na navedení na oběžnou dráhu).

stálá základna je poměrně geniální plán - cesta zpět z Marsu bude totiž docela hodně drahá legrace - nepoměrně dražší, než prosté zásobování základny shazováním dalších a dalších primitivních modulů na padácích - takže fakticky vybudování stálé základny zrovna na Marsu je asi jedním z nejsmysluplnějších kroků, které dnes pilotovaná kosmonautika může dělat (hned po výletu k asteroidům). tisíce chytrých lidí na celém světě promýšlel, jak by si tam lidi mohli zaletět tam na krátký výlet - a znovu a znovu naráželi na problém, že podstupovat to riziko jen kvůli krátkému výletu je prostě nesmysl: na cestu zpět bude prostě zbývat tak málo zdrojů, že nejrozumnější řešení bude vybavit expedici pro cestu zpět pouze malým "záchranným člunem", který by měl spíše psychologický význam, a s jehož použitím by se ve skutečnosti spíše nepočítalo: a naplánovat hned na začátku dlouhodobější pobyt.

(cesta zpět by se mohla odložit na dobu, až dorazí druhá výprava - min. proto, že by pak existovala záloha v případě nějaké poruchy první návratové lodi, a taky možná proto, že by to asi chtělo počkat na doručení potřebných zásob a náhradních dílů pro skutečně pohodlnou a bezpečnou cestu zpět... prostě lze to psychologicky rozplánovat tak, aby to sice jednosměrná cesta v krajním případě nemusela být, ale aby výprava od začátku počítala s tím, že vydrží na obsazených pozicích, dokud je nedorazí vystřídat další parta...)
 
23.11.2010 - 08:36 - 
SpaceX dostala licenci na provoz kosmickych letu od FAA.

http://www.space.com/news/spacex-faa-license-private-spaceship-reentry-101122.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+spaceheadlines+%28SPACE.com+Headline+Feed%29
 
23.11.2010 - 14:02 - 
"Pro navedení kolem Měsíce nestačí prodloužit druhý stupeň (s kyslíko-petrolejovým motorem je to hloupost), potřebujete 3. stupeň nebo LOX-LH."

ale stačí.. ak ho na leo, znovunaplníte palivom s depotu..

"Fakt je, že Elon Musk o lunární výpravy nemá zájem (ale zase na něčem novou technologii bude chtít otestovat a toto by jistě přitáhlo pozornost médií...)."

ja muskovi do hlavy nevidím
či chce kolóniu, alebo len jednorazoví výlet na mars ,to je stále nejasné, je dosť skúpi na slovo
ale keby som ja chcel stavať trvalú základňu na marse - kolóniu ( a mars je na niečo také skutočne vhodnejší ako mesiac) tak sa najprv pozriem po čomsi bližšom, kde sa dajú ťažiť suroviny, pomocou robotov bez prítomnosti ľudí
http://www.thespacereview.com/article/1729/1
 
23.11.2010 - 17:12 - 
Musk ma urcite jasny ciel ktory asi pozna len on a jeho inžiniery , no po ceste k nemu sa mu urcite naskytne aj niekolko iných trebars lukrativnych zakázok čo ho možno pozdrží alebo naopak mu doda širší zaber aktivít čo asi bude v jeho prospech .Len treba dufat že giganti ako Being a pod.sa nerozhodnu ho za každu cenu odpratat aj ked si myslim že to už potom ake si spravil vo svete meno nehrozí . 
01.12.2010 - 10:12 - 
NASA chystá přímý televizní přenos ze startu rakety Falcon 9 / Dragon, který je plánovaný na 2010-12-07. Startovní okno je od 14:03 do 17:20 UTC (15:03 - 18:20 SEČ). Kosmodrom je pro případ odkladu k dispozici ještě následující dva dny ve stejnou denní dobu. Podrobnosti viz

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2010/nov/HQ_M10-168_SpaceX_Launch.html

NASA Sets Coverage For Cots 1 Launch Targeted For Dec. 7

Předstartovní tisková konference se má konat v pondělí 2010-12-06 od 19:30 SEČ a bude přenášena živě na NASA TV.

 

____________________
Antonín Vítek
 
01.12.2010 - 13:07 - 
budeme drzat palce a dufat ze online prenos bude kvalitnejsi nez naposledy
inak nie su nejake aktualne obrazky? spacex ma zrejme inu robotu nez aktualizovat stranky...
 
01.12.2010 - 16:42 - 
quote:
budeme drzat palce a dufat ze online prenos bude kvalitnejsi nez naposledy
inak nie su nejake aktualne obrazky? spacex ma zrejme inu robotu nez aktualizovat stranky...


no jasně že to bude perfekt kvalita když to pojede na
NASA TV .. minule to byl Flash opruz ..
hurááá ..

 
02.12.2010 - 20:58 - 
Falcon9 uz je na rampe 
03.12.2010 - 01:29 - 
Tak se ukazuje, že jsem s tím lunárním Dragonem četl Muskovy myšlenky správně - mluvil o tom už v roce 2008 (použil by se na to skutečně Falcon 9 - Heavy). Celková cena 80 mil. USD, ale při 7 místném obsazení (letenka ve třídě "sardinka") by cena za 1 osobu byla neuvěřitelně levná: 11 milionů USD...

http://www.flightglobal.com/blogs/hyperbola/2008/07/musk-80-million-to-go-to-the-m.html
 
03.12.2010 - 11:07 - 
Na dnešek je plánovaný zážeh motorů na startovací rampě -

The webcast is set to begin at 8:00 AM Eastern/ 5:00 AM Pacific, with the actual static fire targeted for 9:00 AM Eastern/ 6:00 AM Pacific.

- na www.spacex.com
 
03.12.2010 - 14:35 - 
quote:
Na dnešek je plánovaný zážeh motorů na startovací rampě -

The webcast is set to begin at 8:00 AM Eastern/ 5:00 AM Pacific, with the actual static fire targeted for 9:00 AM Eastern/ 6:00 AM Pacific.

- na www.spacex.comhttp://www.spacex.com/webcast.php
 
03.12.2010 - 17:12 - 
nemal uz zacat stream? 
03.12.2010 - 17:44 - 
práve naskočil 
03.12.2010 - 17:44 - 
quote:
nemal uz zacat stream?

Už jede. Spustit motory maj v 17.45 našeho času.
 
03.12.2010 - 17:47 - 
..a na Floridě ani vločka sněhu - že by konečně globální oteplení? 
03.12.2010 - 17:49 - 
quote:
quote:
nemal uz zacat stream?

Už jede. Spustit motory maj v 17.45 našeho času.


18:45
 
03.12.2010 - 17:52 - 
quote:
quote:
quote:
nemal uz zacat stream?

Už jede. Spustit motory maj v 17.45 našeho času.


18:45


Pravda, pardon http://twitter.com/SpaceXMissions
 
<<  23    24    25    26    27    28    29  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.378691 vteřiny.