Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Vzniká nová kosmická agentura
Vzniká nová kosmická agentura
Poslal:: Martin Kostera - Neděle, 06.Květen 2007 - 01:43 CEST
Vytisknout stránku
Kosmické agentury Nová kosmická agentura vzniká v těchto týdnech. Aktivněji se zapojit do kosmického výzkumu a vývoje nových technologií se rozhodlo Mexiko.

V dubnu 2006 schválila mexická sněmovna zákon, který zahájil přípravné práce, vedoucí k vytvoření nové kosmické agentury. Mexická kosmická agentura (Agencia Espacial meXicanA – AEXA) by měla oficiálně vzniknout poté, co návrh posoudí senát a podepíše prezident. Definitivní rozhodnutí se očekává nejpozději v letošním roce. A cíle? Ty má AEXA úměrné svým možnostem a sama je shrnuje do deseti bodů:

  • Výběr technologických řešení za účelem vyřešení národních problémů.
  • Vývoj vlastních řešení pro specifické problémy.
  • Použití informací a technologií vytvořených v agentuře pro příbuzné oblasti.
  • Vyjednávání a uzavírání mezinárodních dohod.
  • Koordinace výzkumu kosmického prostoru.
  • Využití vědeckých znalostí a technologických trendů získaných při výzkumu vesmíru v jiných oblastech (ekonomika, vzdělávání apod.)
  • Vytvářet pojítko mezi univerzitami a vědeckými ústavy v zemi, které se zabývají výzkumem vesmíru.
  • Vědecká a technologická spolupráce s ostatními kosmickými agenturami.
  • Zapojení těch mexických společností, které mají potřebnou technologickou kapacitu do vlastních projektů, nebo projektů na nichž se bude AEXA podílet v rámci mezinárodní spolupráce.
  • Přizpůsobování technologií získaných při výzkumu pro hospodářství země.
AEXA vyhlásila veřejnou soutěž na své logo. Zde jsou došlé návrhy. (C) AEXA, <a href='http://aexa.divaac.org/' target='_blank' target='_new'>http://aexa.divaac.org/</a>

AEXA se zaměří na tyto obory: meteorologie, telekomunikace, fyzika, kosmonautika, vývoj nových materiálů, aeronautika, varování před přírodními katastrofami aj. Podrobnosti a aktuality najdete na oficiálních stránkách ve španělštině a ve stručnější verzi i v angličtině.

Mexiko ve vesmíru

Počátky kosmonautiky v Mexiku se datují kolem roku 1959, kdy byla založena komise výzkum vesmíru (Comision Nacional del Espacio Exterior - CNEE). V červenci 1985 se do vesmíru vydal první mexický satelit Morelos I – telekomunikační družice, pojmenovaná po vůdci povstání proti Španělsku. Satelit byl vypuštěn z nákladového prostoru raketoplánu Discovery při misi STS-51-G. V listopadu téhož roku se pak do vesmíru podíval i první Mexičan a to na palubě raketoplánu Atlantis (STS-61-B). Neri Vela Rodolfo se stal 195. člověkem ve vesmíru. Raketoplán startoval 26. listopadu 1985 a v nákladovém prostoru bylo umístěno několik menších družic, mimo jiné i Morelos II, která se o pár hodin později stala druhým mexickým satelitem.

První mexický astronaut Neri Vela Rodolfo.

Dne 20. listopadu 1993 se do kosmu dostala telekomunikační družice Solidaridad I. Dne 8. října 1994 se do na oběžnou dráhu vydal kolega - družice Solidaridad II. O rok později 1995 potkala mexickou kosmonautiku tragédie, když došlo ke zničení vědecké družice Unamsat-A při explozi rakety Start-1. Z náhradních dílů byla nakonec sestavena nová družice Unamsat-B. Provozovatelem satelitu byla Mexická národní autonomní univerzita (UNAM), z čehož byl také odvozen název. Na projektu se podíleli především studenti univerzity. Start družice proběhl 5. září 1996 pomocí rakety Kosmos, ale několik hodin po navedení na oběžnou dráhu se vinou technické závady družice odmlčela.

Současné mexické družice. Zdroj: satmex.com.mx

V prosinci 1998 se do vesmíru vydala další komunikační družice Satmex-5. Zatím poslední družicí se stala Satmex-6, která odstartovala 27. května 2006. O startu jsme vás tehdy informovali v článku Mexiko míří do vesmíru. Z uvedených družic Solidaridad a Satmex pracují Solidaridad II, Satmex 5 a 6. Solidaridad I ukončila po poruše provoz v roce 2000. Podrobnosti na satmex.com.mx.

Podle: IAN

Autor: Petr Kubala

Autor článku se zabývá astronomií Latinské Ameriky, především pak Mexika.

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.084051 vteřiny.