Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Safir 1 / Omid (2009-004A)
Safir 1 / Omid (2009-004A)
Poslal:: Martin Kostera - Středa, 18.Únor 2009 - 16:39 CET
Vytisknout stránku
Kosmické agentury

V pondělí 02.02.2009 v 18:35 UT vzlétla z íránského kosmodromu Semnan raketa Safir 1(jiné zdroje ho označují jako Safir 2). Vynesla na dráhu o přibližných parametrech 243 x 382 km se sklonem 55,52° k rovníku první íránskou družici Omid.Družice o hmotnosti 27 kg byla vyrobena organizací ISA a je i jejím provozovatelem. Má sloužit k ověřování komponent budoucích družic pro dálkový průzkum Země a komunikačních družic, zejména pro zajištění přenosu digitálních dat a testování systému dodávky elektrického proudu, telemetrického a povelového systému. Družice Omid má tvar kvádru o nejdelší hraně 0,4 m, je velice jednoduchá - bez solárních panelů (zdrojem jsou baterie) i orientačního systému - 8 všesměrových komunikačních antén, je ale vybavena systémem GPS pro určování polohy.

 

Kredit: ISAKredit: ISA


Nosič Safir je dvoustupňové konstrukce, oba stupně pohání motor na kapalné pohonné látky, v 1. stupni Severokorejci vyvinutá zvětšenina motoru rakety Scud, ve druhém stupni upravený motor na KPL vycházející z konstrukce raketových motorů protiletadlových raket (patrně jeden dvoukomorový motor). Celá raketa vychází ze Severokorejské technologie raket Tapeodong a Nodong, ale zdokonalené Íránci. Není jasné, jestli byl dvoustupňový nosič doplněn třetím stupněm. Odborníci tvrdí, že takto lehkou družici by teoreticky mohla raketa Safir vynést i ve dvoustupňové verzi a samotní Íránci zmiňují jen dva stupně Safiru.

Je to velký úspěch Íránu, odborníci ale také upozorňují, že takovýto nosič ve vojenské verzi by dokázal ohrozit celou Evropu. Pokud je pravda, že Safir byl při tomto startu dvoustupňový, ve třístupňové verzi by byl schopen vynést na orbitu zhruba 100 kg satelit, což je dostatečné pro vědecké a výzkumné účely. Při vyhledávání odkazů opatrně na Charlese Vicka, pořád si ještě neopravil svou nesprávnou domněnku, že nosič Safir, Ashura, Ghadr jsou na TPH.


Video startu

Zdroje:
Space40
Zarya

 

Ing. Radek Valkovič
Martin Kostera

 

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.098718 vteřiny.