Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > O KOSMU V PŘÍMÉM PŘENOSU Z MEXIKA
O KOSMU V PŘÍMÉM PŘENOSU Z MEXIKA
Poslal:: Martin Kostera - Pondělí, 26.Září 2016 - 13:40 CEST
Vytisknout stránku
Kosmické agentury

 Od dneška až do 30. září hostí mexická Guadalajara již 67. Mezinárodní astronautický kongres. Odborníci z celého světa představí a prodiskutují nejnovější pokroky ve výzkumu kosmu a pozornost bude věnována především významu mezinárodní spolupráce. Letošní téma kongresu je „Výzkum vesmíru - minulost, současnost a budoucnost". Program lze najít zde:

http://www.iac2016.org

 

ZÚČASTNĚTE SE JEDNÁNÍ

Významnou novinkou v organizaci jednání kongresu je možnost sledování všech plenárních zasedání (http://www.iafastro.org/events/iac/iac2016/plenary-programme) v přímém přenosu na internetu (http://www.iafastro.org/wp-content/uploads/2014/04/IAC-2016-Live-Webcast-of-all-Plenaries-Available.pdf):

http://livestream.com/accounts/4426843/events/6315496/player?width=640&height=360&enableInfoAndActivity=true&autoPlay=true&mute=false

nebo:

http://livestream.com/accounts/4426843/events/6315496/player?width=640&height=360&enableInfoAndActivity=true&autoPlay=true&mute=false

Není nutno dodávat, že sledování plenárních zasedání lze zásluhou nejen internetu, ale především telekomunikačních družic, které se už staly naprosto neodmyslitelnou součástí naší civilizace. Zájem nepochybně upoutá již úvodní diskuse představitelů národních kosmických agentur (http://www.iafastro.org/events/iac/iac2016/plenary-programme/heads-of-agency) , ale jistě také jednotlivá vystoupení zástupců soukromých společností Virgin Galactic a Blue Origin (viz program).

Za velmi přitažlivé i pro veřejnost lze označit dvě události, které se odehrají na internetu v přímém přenosu. Již zítra (v úterý) bude možné vyslechnout Elona Muska, zakladatele úspěšné společnosti SpaceX:

https://www.youtube.com/watch?v=A1YxNYiyALg

který by měl promluvit o své největší vizi, o pilotovaném letu na Mars. Lze očekávat, že umožní nahlédnout do „kuchyně“ SpaceX upřesněním technických detailů.

ROSETTA V PŘÍMÉM PŘENOSU

 Lokalita Ma'at na menší části komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ke kontaktu Rosetty s povrchem komety by mělo v přímém přenosu dojít v pátek 30. září kolem 12:30 SELČ.

Druhou událostí by měl být přímý přenos z kontrolovaného dopadu evropské sondy Rosetta (http://rosetta.esa.int) na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko (jeden z objevitelů komety Klim Čurjumov by měl mít na kongresu přednášku). Přenos z této jistě velmi zajímavé události (https://www.youtube.com/watch?v=K_7u71Lu3S4) zajistí hlavní řídicí středisko ESA a budou jej mít možnost shlédnout nejen účastníci astronautického kongresu (pokud si přivstanou, protože by měl začít v 5:30 místního času), ale také všichni zájemci z celého světa, kteří se v pátek 30. září připojí přes internet buď na stránky ESA nebo na stránky astronautického kongresu. Jen pro připomenutí: Rosetta letí v meziplanetárním prostoru již přes 12 roků a kolem komety krouží dva roky. Jakmile při sestupu před řízeným dopadem překoná vzdálenost 500 m od povrchu komety, měla by pořizovat snímky s rozlišením menším než 1 cm/pixel. K dosednutí by mělo dojít při rychlosti kolem půl metru za sekundu. Byla vybrána lokalita s označením Ma'at na menší části komety. Ke kontaktu Rosetty s povrchem komety by mělo dojít kolem 12:30 SELČ.

ZAJÍMAVOSTI Z PROGRAMU

Astronautický kongres jedná v pěti hlavních sekcích, jejichž tématem jsou - průzkum kosmického prostoru, provoz kosmických aparátů, kosmické technologie, infrastruktura pro kosmický výzkum a kosmos a společnost.

Zajímavé informace lze očekávat také z vystoupení zástupců čínského pilotovaného kosmického programu, kteří mj. budou mluvit o očekávaných experiment s nedávno vypuštěnou čínskou kosmickou laboratoří TG-2, k níž se chystá let dvoučlenné posádky v lodi SZ-11, ale předpokládá se zveřejnění i některých nových informací o připravované velké modulové stanici, která by měla být uvedena do provozu kolem roku 2020. Nás jako členy ESA bude zajímat i vystoupení ředitele této mezinárodní kosmické organizace Jana Woernera, který 27. září bude informovat o činnosti ESA, ale také společně se Stéphanem Israëli, předsedou francouzské společnosti Arianespace, o nových projektech Ariane 6 a Vega C. Českou republiku představí 12 přednášek a dalších příspěvků v odborných pracovních skupinách a ve studentské sekci.

Souběžně s jednáním IAC tradičně proběhne také zasedání Mezinárodní astronautické akademie a jednání Mezinárodní institutu kosmického práva.

 

Pavel Toufar

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.094591 vteřiny.