Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Multilateral Crew Operations Panel - MCOP
Multilateral Crew Operations Panel - MCOP
Poslal:: mikes - Úterý, 05.Únor 2002 - 09:03 CET
Vytisknout stránku
Kosmické agentury NASA zveřejnila dokument MCOP, jenž definuje postupy, standardy a kritéria pro výběr, pověření, tréning a certifikaci posádek pro lety na ISS. Členové posádek se budou dělit na profesionální astronauty/kosmonauty a na spoluúčastníky letu.

Profesionální astronauté/kosmonauté jsou jedinci, jenž prošli oficiálním výběrem a získali oprávnění jedné z partnerských agentur ISS a jsou v této agenturách zaměstnáni.

Spoluúčastníci letu jsou jedinci (z např. komerčních, vědeckých nebo jiných programů; členové nepartnerských vesmírných agentur, inženýři, vědci, učitelé, novináři, filmaři nebo turisté) podporovaní jedním nebo více partnery.

Dokument se dále zabývá nároky na spoluúčastníky letu (podmínky pro profesionální astro/kosmo-nauty si každá z agentur stanovuje dle vlastního uvážení). Zjišťuje se jejich minulost (např. chyby či špatné chování v dřívějších zaměstnáních či armádě, závislosti na drogách, apod.), morální vlastnosti, adaptibilita, flexibilita, schopnost pracovat v týmu, ve stresu atd. Nezbytné je rovněž splnění lékařských kritérií pro krátkodobý či dlouhodobý let. Jazykové schopnosti uchazečů by měly být na úrovni 1- Intermediate Low level of proficiency ACTFL.

Odkazy:

  1. Multilateral Crew Operations Panel --- NASA, ESA, CSA, GOJ, RKA     (http://www.nasa.gov/hqpao/isscrewcriteria.pdf).
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.080294 vteřiny.