Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Rozpočet NASA bez čísel
Rozpočet NASA bez čísel
Poslal:: mikes - Čtvrtek, 07.Únor 2002 - 14:23 CET
Vytisknout stránku
Kosmické agentury Prezidentský návrh :

- Znovu zaměřit pozornost vědeckého výzkumu na vysoce prioritní planetární průzkum, klimatické změny a biologii.
- Uvolnit nové technologie pro efektivnější přístup do kosmu, a dosáhnou větší schopností při uskutečňování planetárních misí
- Dostat pod kontrolu masivní překračování rozpočtu na pilotované lety při současném udržování jádra stanice ISS a nezbytných úpravách raketoplánu pro jejich větší bezpečnost
- Snížit operační a základní režijní náklady provozováním např. raketoplánů v konkurenčním prostředí , avšak pokračovat ve studiu cílů v oblastech, jakými jsou výzkumy na ISS.
- Podporovat reformy finančního řízení k zabezpečení výkonu, cen a časových plánů u probíhajících projektů

Vyhodnocení současných programů:

Úspěšné byly programy pro objevování a výzkum vesmíru (Discovery and Explorer programs) - mise byly vybírány z několika konkurenčních návrhů, byly úspěšně řízeny a byly při nich získány požadované vědecké výsledky.

Mezi částečně úspěšné se zařadily
- průzkum Marsu - proběhla kompletní reorganizace bezprostředně po selháních sond. Obnovení misí po nezdařených pokusech je dosud úspěšné.
- SLI (Space Launch Initiative) - příprava na výběr nástupce raketoplánu s nižšími provozními náklady. Je nutno lépe pochopit klíčové požadavky a zvládnout riziko. Výsledkem by mělo být snížení nákladů na vynesení 1 kg užitečného zatížení z 27 tisíc dolarů na 4 a půl tisíce US$.
- pozorování Země - satelitní sledování globálních klimatických změn. Nutno zlepšit začlenění do celostátních (USA) systémů sledování klimatických změn a do aplikačních programů.
- letectví - technologický výzkum pro zlepšení národního leteckého systému a pro zásadní průlom v letectví. Nutno zabezpečit lepší přenos technologií do praxe.

Neefektivní byly naopak programy -
- na výzkum vnějších planet - velký nárůst nákladů a zdržení oproti plánům. Rozpočet navrhuje přeorganizování programů (zrušení misí Europa Orbiter a Pluto-Kuiper Express)
- na zvýšení bezpečnosti raketoplánů - je třeba zabývat se velkým překročením nákladů a zpožděním při zvyšování bezpečnosti raketoplánů kvůli efektivnějšímu investování.
- stavba ISS z hlediska finančních nákladů - technicky efektivní, ale nutno zlepšit finanční řízení pro potlačení obrovského překročení nákladů (s ohledem na zprávu IMCE ).

-- Jen pro srovnání - výdaje USA na obranu (Department of Defense) - cca 370 miliard USD.

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.064809 vteřiny.