Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Start raketoplánu odložen na středu (AKTUALIZOVÁNO 2002-06-03 09:40 SELČ)
Start raketoplánu odložen na středu (AKTUALIZOVÁNO 2002-06-03 09:40 SELČ)
Poslal:: avitek - Neděle, 02.Červen 2002 - 14:42 CEST
Vytisknout stránku
Mezinárodní vesmírná stanice Rada manažerů letu STS-111 rozhodla na svém zasedání v sobotu kolem poledne místního času (EDT) na kosmodromu Kennedy Space Center odložit start raketoplánu ještě o další den. V neděli pak došlo k dalším odkladu, takže podle nejnovějších předpokladů by měl vzlétnout v podvečerních hodinách východoamerického letního času ve středu 5. června pokud tomu bude přít počasí. V souladu s bezpečnostními pravidly mluvčí střediska neoznámil přesný čas vzletu. Sdělil pouze, že ke startu dojde někdy mezi 16:00 až 18:00 EDT (tedy mezi 22:00 až 02:00 našeho letního času SELČ v noci z 5. na 6. června). Podle výpočtu Teda Molczana je nejpravděpodobnější okamžik startu ve 23:22:39 SELČ s nejistotou plus mínus 12 sekund.

Manažeři měli k odkladům startu dva pádné důvody. Prvním z nich je špatná předpověď počasí, která naznačovala 70procentní pravděpodobnost bouřek v místě startu v době předpokládaného vzletu v pondělí. Na úterý a následující dva dny již dávají meteorologové 40procentní šanci na vzlet.

Druhou příčinou byla okolnost, že manažeři dospěli k přesvědčení, že bude nutno vyměnit regulátor tlaku dusíku na levém manévrovacím motoru OMS na zádi družicového stupně. Tento regulátor slouží ke snížení tlaku plynného dusíku vypouštěného z tlakové láhve do pneumatického sysétmu ovládání ventilů v palivových cestách nádrží s pohonnými látkami tohoto motoru. Správný tlak dusíku je nutným předpokladem, aby se palivo i okysličovadlo dostalo do spalovací komory motoru.

Podezřelý regulátor způsobil technické potíže při prvním pokusu o start ve čtvrtek večer. Podle techniků šlo jen o přechodnou závadu, kterou se podařilo odstranit profouknutím dusíkového potrubí,. Později však odborníci v řídicím středisku startu zjistili, že samotný ventil je netěsný a že stlačený dusík ze zásobní nádrže uniká. Proto doporučili jeho výměnu. Technici ji měli stihnout do nedělního oběda, ale zřejmě se zdrželi v jeho prověrkách.

Události v pátek 31. května

Původní předpověď počasí ve čtvrtek večer, kdy došlo k odvolání prvního pokusu o vzlet, hovořila o 30 % možnosti odstartovat v pátek večer místního času a proto ředitel startovních příprav Mike Leinbach rozhodl o odkladu o pouhý jeden den. V pátek ráno se však předpověď zhoršila na pouhých 20 % šance a tým manažerů se dohodl, že se sejde dříve, než bylo plánováno a znovu zhodnotí situaci. Protože pravděpodobnost na zlepšení meteorologické situace byla příliš malá, usnesli se na této konferenci, že nebudou plýtvat drahými pohonnými látkami - kapalným vodíkem a kapalným kyslíkem - a že se přípravy na páteční vzlet vůbec nerozeběhnou. Předpověď na sobotu a na neděli byla stejná, tak se rovnou rozhodli, že další pokus o start se uskuteční nejdříve v pondělí večer. To také znamenalo, že NASA ušetří nemalou částku za příplatky ke mzdě techniků za práci v sobotu a v neděli. V souvislosti s prodlouženým odkladem však bylo nutno do nových příprav zahrnout i doplnění nádrží s kyslíkem a vodíkem v trupu raketoplánu, které slouží k zásobování palivových článků, vyrábějících elektrickou energii pro raketoplán během jeho kosmického letu. Všichni astronauti zůstali prozatím na floridském kosmodromu a nevraceli se zpátky do Houstonu ke svým rodinám. Času mají využít k dodatečnému studiu dokumentace k plánovaným úkolům během jejich kosmické mise.

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.063828 vteřiny.