Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Zprávy > Canadarm2 - SSRMS
Canadarm2 - SSRMS
Poslal:: mikes - Sobota, 21.Duben 2001 - 18:39 CEST
Vytisknout stránku
Mezinárodní vesmírná stanice Přípravy na start manipulátoru započaly dopravením SSRMS na KSC v květnu 1999, v srpnu 2000 byl složen do startovní konfigurace a usazen do přepravní palety ve tvaru kolébky.

Celý SSRMS, ale i SPDM, je postaven modulárním systémem, tzn. v případě selhání některé části systému stačí vyměnit pouze tuto jednu jedinou část. Všechny tyto náhradní části jsou připraveny v tzv. ORUs (Orbital Replacement Units) - uzavřených sadách, které se vymění přímo ve vesmíru bez nutnosti cokoliv dopravovat na Zem pro opravu a zpět na oběžnou dráhu.

Manipulátor je určen pro trvalý pobyt ve vesmíru. Přesuny po vnějšku stanice jsou realizovány pohybem "krok za krokem" pomocí základnových portů PDGF, které poskytují napájení a přenos dat a videa mezi manipulátorem a řídícími pracovními stanicemi RWS. Protipólem PDGFs jsou na manipulátoru oba konce zvané LEEs (Latching End Effectors). Kromě pohybu pomocí pevně instalovaných PDGFs se po připojení na pohyblivou plošinu MBS může také pohybovat mezi oběma konci hlavního nosníku.

Manipulátor dovoluje pohyb v sedmi stupních volnosti, je tedy vybaven 7 motoricky ovládanými kloubovými spoji - každý z konců obsahuje tři klouby, jeden zbývající spojuje manipulátor uprostřed. SSRSM tak může změnit konfiguraci bez pohybu jeho konců. Každý z kloubů se dokáže otočit až o 540 stupňů.

SSRMS je vybaven čidly snímajícími silové působení na uchycený náklad a pro operátora tak zprostředkovávají pocit dotyku s nákladem. Dalším vybavením je automatický vizuální systém, umožňující zachycení volně letícího nákladu a také systém pro zabránění srážce s jinou částí stanice.

Technický popis :

Délka - 17,6 m
Průměr ramen - 35 cm
Hmotnost - 1641 kg
Max. hmotnost přemisťovaného nákladu - 116 000 Kg
Rychlost pohybu
- bez nákladu - 37 cm/s
- při montáži - 2 cm/s
- během EVAs - 15 cm/s
- při nákladu 100 tun - 1,2 cm/s
Vzdálenost pro zastavení při max. nákladu - 0,6 m
Materiál ramen - 19 vrstev vysoce pevných uhlíkových vláken a termoplastů
Kamery - 4 barevné (po jedné na každém rameni a na každém z konců LEEs)

Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Stránka byla vygenerována za 0.074053 vteřiny.