Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

tisk 

M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1967-037A 23.04.1967 24.04.1967 1d 2h48m zkouška nové lodi, havárie, smrt kosmonauta


Posádka Sojuzu 1 (Komarov)
Posádka : Komarov,V.M.[PL]
(Záložní posádka: Gagarin, J.A.)


Znak Sojuzu 1Popis letu : (podle Přehledů kosmonautiky 1957 - 1969 se svolením RNDr. P. Lály CSc; a podle knihy Smrt číhá mezi hvězdami od P.Toufara)

První pilotovaný let nové kosmické lodi. Původně bylo plánováno spojení s lodí Sojuz 2, která měla startovat o den později. Její posádku tvořili Bykovskij,V.F., Jelisejev,A.S. a Chrunov,J.V., náhradní posádku pak Nikolajev,A.G., Gorbatko,V.V. a Kubasov,V.N.. Po spojení lodí měli Jelisejev s Chrunovem ve skafandrech opustit svoji loď, a vnějším prostorem se přemístit ke Komarovovi do Lodi Sojuz 1. Podobným způsobem se měl v budoucnu na oběžné dráze kolem Měsíce přemístit kosmonaut z mateřské lodi do výsadkového modulu a po splnění úkolu a opětném spojení přejít zpátky do lodi.

Komarov ve skafandru (23.04.1967)Po startu v 1.35 SEČ a navedení na oběžnou dráhu bylo zjištěno, že se nevyklopil levý panel slunečních baterií. Tím byl blokován i radiátor zajišťující chlazení elektroniky a některé antény pro spojení s pozemním řídícím střediskem. Důsledkem této závady byla snížená dodávka elektrického proudu, porucha automatické orientace lodi, astronavigace a klimatizace. V důsledku přehřátí elektroniky a nedostatku proudu nepracovala palubní automatika správně a rovněž byly problémy se spojením s řídicím střediskem. Kosmonaut musel neustále ručně stabilizovat loď, která se několikrát dostala do rotace. Po těchto potížích bylo rozhodnuto přerušit let a start lodi Sojuz 2 odvolat.

 

Trosky Sojuzu 1 po tvrdém dopadu (24.04.1967)Loď zahájila sestup na 18. oběhu. Nepodařilo se však vytáhnout hlavní padák z padákové schránky. Ve výšce kolem 4,5 km se vymrštil záložní padák, ale jeho šňůry se omotaly kolem neodděleného brzdicího padáku. Kabina dopadla velkou rychlostí asi 35 až 40 m/s do Orenburské stepi východně od města Orsk. Ihned po nárazu došlo k explozi motorů pro měkké dosednutí a kabina začala hořet. Kosmonaut zahynul.

 


Aktualizováno : 22.09.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz/so-1/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.128466 vteřiny.