Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Sojuz > Sojuz 27
tisk 

M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1978-003A 10.01.1978 16.01.1978 5d22h59m 1.návštěva na Saljutu 6


Posádka Sojuzu 27
Posádka : Džanibekov,V.A.[VE] | Makarov,O.G.[PI]


Popis letu : (podle Přehledů kosmonautiky 1978 se svolením RNDr. P. Lály CSc)

      První návštěva na družicové stanici SALJUT 6, na které v té době pracovala základní posádka (J.V.Romaněnko a G.M.Grečko) vypuštěná v lodi SOJUZ 26. Kosmická loď SOJUZ 27 byla vypuštěna ve 13.26 SEČ. Po korekci provedené jako obvykle na prvních obězích se dráha zvýšila na 257 - 302 km.

      K automatickému spojení s předním spojovacím uzlem stanice došlo na 18. oběhu lodi (1648. oběh stanice), několik minut po vstupu do stínu. V 15.06 SEČ dne 11. ledna (nad oblastí Altaje) tak byl poprvé vytvořen orbitální komplex ze dvou dopravních lodí a družicové stanice. O dva oběhy později byl otevřen průlez a kosmonauti Makarov a Džanibekov vstoupili na palubu stanice, kde se setkali s Romaněnkem a Grečkem a vytvořili první čtyřčlennou posádku na stanici (velitelem byl Romaněnko). Mezi materiály dopravenými na stanici byl příruční triedr, zeměpisný atlas, magnetofon, videokazety, čerstvý tisk a 5 kg jablek.

      Kromě lékařských experimentů byl proveden především francouzskosovětský biologický experiment CITOS určený ke zkoumání dělení buněk v podmínkách beztíže. Výška dráhy komplexu byla 334 - 367 km, perioda 91,3 min. Pracovní den probíhal vždy od 6 do 21 hod. SEČ bez ohledu na posun oběžné dráhy komplexu vzhledem k území SSSR.

      Dne 13. 1. posádky vyměnily anatomická sedadla mezi oběma loděmi, aby Džanibekov a Makarov mohli přistát v kabině lodi SOJUZ 26. Účelem této záměny bylo především uvolnit zadní spojovací uzel, který je určen pro zakotvení lodí PROGRESS a návštěvních SOJUZů a který musel být použit základní posádkou po neúspěchu spojení lodi SOJUZ 25. Kromě toho umožnila záměna ponechat základní posádce na dráze novější loď. Úspěch této operace byl podstatný pro další průběh pokusů (vypuštění nákladní lodi PROGRESS 1 a lodi SOJUZ 28 s mezinárodní posádkou).

      Čtvrtý pracovní den byl proveden experiment REZONANS, jehož cílem je určit chování komplexu dvou lodí a orbitální stanice při rozkmitání. Biologický experiment CITOS byl ukončen 15. 1. a jeho výsledky (spolu s dalšími vědeckými materiály) byly uloženy v návratové části lodi SOJUZ 26. Byla prověřena aparatura dopravní lodi, včetně zkušebního zapnutí jejího raketového motoru.

      Pětidenní pobyt kosmonautů Džanibekova a Makarova na palubě stanice SALJUT 6 skončil 16.1. ráno, kdy se dopravní loď SOJUZ 26 oddělila od zadního spojovacího uzlu stanice. Po standartním průběhu přistávacího manévru (motor byl zapálen v 11.36 SEČ) přistála kabina s kosmonauty ve stanovené oblasti 310 km západně od Celinogradu, pouze půl hodiny před západem Slunce. Přesný čas přistání nebyl oznámen, došlo k němu zřejmě ve 12.31 SEČ dne 16.1., během 1725. oběhu stanice.


Aktualizováno : 21.10.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz/so-27/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.065809 vteřiny.