Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Sojuz TM > Sojuz TM- 5
tisk 

M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1988-048A 07.06.1988 17.06.1988 9d20h09m 2. návštěvní posádka stanice Mir


Posádka Sojuzu TM-5
Posádka : Solovjov,A.J.[VE] | Savinych,V.P.[PI] | Alexandrov,A.[KV](Bulharsko)


Znak letuPopis letu : (podle Přehledů kosmonautiky 1988 se svolením Mgr. Antonína Vítka, CSc)

      Posádka s volacím znakem "Rodnik" nastoupila do lodi v 11,45 UT. Vlastní start, přenášený přímým televizním přenosem, se uskutečnil ve 14.03.13 UT a po 529 s byla loď navedena na dráhu. Po první dvouimpulsní korekci na 5. a 6. oběhu se nacházela loď na dráze 51,6°, 90,7 min, 282 - 343 km. V průběhu 8.6. posádka provedla kompletní prověrku systémů lodi a dostala souhlas se spojením s družicovým komplexem. Dne 9.6. na 33. oběhu byla vzdálenost Sojuzu TM-5 od Miru jen 40 km a byl zahájen poslední manévr, kterým byl komplex dostižen o oběh později. Transportní loď obletěla stanici ve vzdálenosti asi 50 m a automatický systém Kurs zahájil spojovací manévr. Během tohoto manévru došlo k drobným odchylkám funkce systému Kurs od normálu, které byly korigovány zásahem specialistů v CUP. Spojení bylo dokončeno v 15.57.10 UT. Dráha komplexu v tomto okamžiku měla parametry 51,6°, 91,5 min, 349 - 355 km. Spojení i přestup posádky na palubu stanice byly vysílány přímým televizním přenosem.

      Dne 10.6. vyměnili kosmonauti anatomická křesla v transportních lodích Sojuz TM-4 a TM-5. V průběhu dne se uskutečnil rozhovor posádky s Todorem Živkovem. Návštěvnická posádka zahájila program výzkumů Šipka, který zahrnoval dálkový průzkum balkánského poloostrova, materiálové pokusy, astrofyzikální pozorování a lékařskobiologické experimenty. Experiment Prognoz byl zaměřen na studium pracovní schopnosti kosmonautů, Potenciál sledoval s použitím originální bulharské metodiky neuromuskulární reakce těla. Statokinetika chování vestibulárního aparátu, orientace a koordinace pohybů v beztíži, mikroprocesorový systém Zora s použitím zařízení Pleven-87 studoval lokomotorické funkce a volní procesy, Zařízení využívá mikroprocesoru ke sběru a předzpracování naměřených dat. V rámci experimentu Son 3 byly pořizovány během spánku kosmonautů záznamy EEG na magnetickou páskovou kazetu. V oblasti dálkového průzkumu byl intenzívně využíván nový spektrometr Spektr-256 s 256 spektrálními kanály pro studium atmosféry a povrchu Země. V rámci materiálových experimentů Struktura byla připravena slitina hliník-měď-železo, hliník-wolfram a hliník-měď-wolfram. V experimentu Kliment-Rubidium byl připraven monokrystal RbAg4I5 pro použití při výrobě baterií a kondenzátorů. Na zařízení Ručej byly elektroforeticky zpracovávány vzorky interferonu připraveného metodami genetického inženýrství.

      Mezinárodní posádka instalovala také nový vysoce citlivý dozimetr Ljulin pro měření úrovně radiace v obytných úsecích stanice a systém Doza 8 pro určení biologického ekvivalentu dávky radiace.

      Sovětsko-bulharská posádka také prověřovala nový bulharský astrofyzikální přístroj Rožen pro studium hvězdných objektů s možností analýzy a zpracování dat přímo na palubě komplexu osobním počítačem, dále zesilovač obrazu Paralax-Zagorka a impulsní fotometr Terma pro studium optických emisí v atmosféře Země. V posledním experimentu. - Dosug - byl studován vliv hudebních a video pořadů a počítačových her na psychickou pohodu a morálku členů posádek.

      V nákladu byl také náhradní detektor pro rentgenový dalekohled TTM a speciální nářadí pro opravu.

      Dne 16.6. byly experimenty dokončeny, výsledky (asi 30 kg materiálu) byly umístěny do transportní lodi Sojuz TM-4 a její systémy byly prověřeny.

      Dne 17.6. v 06.20.50 UT se loď Sojuz TM-4 s návštěvnickou posádkou odpojila od předního stykovacího uzlu Miru a v 08.05 UT byl odhozen orbitální modul (1987-104C), který zanikl až 5.11.1988 po 320 dnech od startu. brzdicí manévr v trvání 216 s se uskutečnil v 09.22.38 UT a v 09.50 UT přistávací modul vstoupil do atmosféry. Loď dosedla na dno vyschlého jezera 202 km JV od Džezkazganu v 10.12.32 UT. V místě přistání byla teplota 42 až 44° C ve stínu a silný vítr (6 m/s), který znemožnil vztyčení stanu pro úvodní lékařskou prohlídku. Po přistání byly potíže s otevřením zablokovaného průlezu do kabiny.


Aktualizováno: 04.11.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz TM ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz_tm/so-tm5/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.056551 vteřiny.