Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > STS > STS-81 At/F-18
tisk 
M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1997-001A 12.01.1997 22.01.1997 10d04h55m 5. spojení s Mirem, SPACEHAB


Posádka STS-81
Posádka :
Baker,M.A[VE] | Jett,B.W.[PL] | Grunsfeld,J.M.[MS] | Ivins[ová],M.S.[MS] | Wisoff,P.J.K.[MS] | Linenger,J.M.[MS] / Blaha,J.M.[z Miru]

[ Popis letu | Obrázky | Experimenty | STS-81 v NASA ]


Znak STS-81Popis letu

Hlavním cílem tohoto letu bylo 5. spojení se stanicí Mir. Během pěti dnů společného letu posádka dopravila na Mir vodu a další zásoby. Astronaut Linenger vystřídal Blahu v dlouhodobém letu. Po odletu Atlantisu Linenger také se svým ruským kolegou vystoupil do otevřeného kosmického prostoru. Doplňkové experimenty byly uloženy v modulu SPACEHAB-DM, a také v kabině raketoplánu (CREAM, KidSat, MSX).

Původní plán akcí na jednotlivé dny letu

Den 1. - Start, aktivace SPACEHABu
Den 2. - Ukončení aktivace SPACEHABu, aktivace KidSatu, operace s Biorackem
Den 3. - Sbližovací manévry s Mirem, experiment TVIS
Den 4. - Spojení s Mirem, otevření průlezu, uvítání, překládání nákladu
Den 5. - Překládání nákladu, operace s Biorackem
Den 6. - Překládání nákladu, operace s Biorackem, sklizeň ve skleníku
Den 7. - Překládání nákladu, operace s Biorackem, odběr vzorků vody z Miru
Den 8. - Překládání nákladu, tisková konference, rozloučení, uzavření průlezu
Den 9. - Odpojení a oblet Miru, odlet od Miru, operace s Biorackem, volný půlden
Den 10. - Přípravy na přistání, úklid kabiny, operace s Biorackem
Den 11. - Deaktivace SPACEHABu, přistání na KSC

Skutečný půběh letu

Start STS-81Den 1. (12.01.1997)
Raketoplán Atlantis úspěšně odstartoval v 09:27 UT (z LC-39B), hned na začátku startovního okna, dlouhého jen 7 minut. Po navedení na oběžnou dráhu se stanice Mir nacházela zhruba 16000 km před raketoplánem. Rychlost přibližování v tu dobu byla asi 1000 km za oběh.

Den 2. (13.01.1997)
Posádka se věnovala aktivaci experimentů, například monitoru radiace v Bioracku. Biorack je malý skleník, sloužící ke sledování vlivu mikrogravitace na růst rostlin. Připravoval se také náklad, který bude přeložen na stanici Mir.

Den 3. (14.01.1997)
Pokračovaly přípravy na spojení se stanicí Mir. Kosmonauti kontrolovali navigační přístroje, vysunuli stykovací mechanismus a instalovali kameru, která bude spojovací manévr snímat. Několik hodin zabrala instalace zařízení TVIS (Treadmill Vibration Isolation and Stabilization System), což je experiment pro přípravu mezinárodní stanice ISS. Cílem je odstanit vibrace, vznikající při pravidelném cvičení kosmonautů.

Spojení STS-81 s MiremDen 4. (15.01.1997)
Po bezvadném průběhu přiblížení, se Atlantis spojil se stanicí Mir v 03:55 UT. Po nezbytných kontrolách a vyrovnání tlaku v obou kosmických tělesech byl v 05:57 UT otevřen průlez v DM (Docking Module) a v základním bloku (Core Module) Miru proběhl uvítací ceremoniál. Hned poté byly na Mir přeneseny kritické položky nákladu a zásob z Atlantisu.

Den 5. (16.01.1997)
Hlavní náplní tohoto dne bylo překládání nákladu mezi Mirem a Atlantisem. Šlo o více než tři tuny materiálu. Na Mir byla dopravena především voda a z Miru si Blaha přenesl výsledky svých experimentů, které zde provedl během 118 dnů pobytu. Také Linenger si na Mir přinesl všechno, co bude v nadcházejících měsících potřebovat. Když se posádka uložila ke spánku, prohlédli si ještě specialisté na Zemi pomocí televizních kamer povrch stanice Mir. Účelem této detailní prohlídky bylo zjistit, jaké následky má více než desetiletý pobyt na nízké oběžné dráze. Výsledky budou použity při stavbě mezinárodní stanice ISS.

Foto z KidSatuDen 6. (17.01.1997)
Pokračovalo překládání nákladu, ale posádka také pilně prováděla experimenty ve Specehabu, v Bioracku i v Miru. Byly zveřejněny první snímky z programu KidSat. Linenger strávil několik hodin tím, že se seznamoval s prostředím na Miru. Piloti také provedli krátký zážeh motorků RCS, jehož účelem bylo zjistit dynamické chování dvou spojených těles a vliv vyvolaných vibrací na sluneční články Miru.

Den 7. (18.01.1997)
Vědci na Zemi zjistili, že některá naměřená data z experimentu TVIS se nedostala do připojeného laptopu. Po podrobné analýze a zjištění, že ztracená data nelze obnovit, bylo rozhodnuto, že po odpojení Atlantisu od Miru, budou na zařízení TVIS provedena ještě dodatečná měření. Během dne také samozřejmě pokračovalo překládání nákladu mezi oběma tělesy. Na konci dne už bylo přeneseno více než 90 procent položek.

Kompletní posádka na MiruDen 8. (19.01.1997)
Vše se točilo okolo připravovaného odpojení. Kosmonauti dokončili všechny potřebné práce a na Miru potom proběhlo oficiální rozloučení obou posádek. Průlez přechodové komory byl uzavřen ve 12:46 UT. Po nezbytných kontrolách se Atlantis odpojil od Miru 20.01.1997 v 02:18 UT. Pilot Brent Jett potom provedl dva oblety Miru ve vzdálenosti 180 metrů. V 04:00 byl proveden zážeh manévrovacích motorů, který zajistil konečné vzdalování obou těles.

Den 9. (20.01.1997)
Na začátku dne byla vzájemná vzdálenost Atlantisu a Miru už 1600 km a zvětšovala se o 240 km každý oběh. Později byla dráha upravena tak, aby bylo zajištěno přistání za denního světla. Posádka raketoplánu také dokončila měření v rámci experimentu TVIS.

Den 10. (21.01.1997)
Posádka už zahájila přípravy na přistání, ale zatím šlo především o úklid kabiny a balení výsledků všech experimentů. Bylo vyzkoušeno zařízení pro transport nemocných nebo zraněných kosmonautů, vyvíjené pro ISS. Odpoledne si Blaha do kabiny raketoplánu nainstaloval speciální křeslo, ve kterém bude při přistání a které má snížit jeho zátěž po návratu do normální zemské tíže.

Přistání STS-81Den 11. (22.01.1997)
Vše už spělo k plánovanému přistání. První možnost musela být ještě kvůli počasí odvolána, ale o jeden oběh později už dalo řídicí středisko souhlas k zahájení návratu. Vše proběhlo bez problémů a Atlantis přistál na dráze 33 na KSC na Floridě ve 14:23 UT. Mise STS-81 tak celkově trvala 10 dní 4 hodiny 56 minut.


Aktualizováno : 30.01.1997

[ Obsah | Pilotované lety | STS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-81/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.039093 vteřiny.