Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Kosmodromy > Kosmodrom Woomera
tisk 
Kód Název Stát Zeměpisná délka Zeměpisná šířka
WO Woomera Missile Range Austrálie 136°48' v.d. 30°42' j.š.

Velká Británie si (po dohodě s Austrálií) zřídila v roce 1946 pro zkoušky svých raketových zbraní střelnici v jižní Austrálii, poblíž městečka Woomera.

Krajina zde má pouštní ráz a voda je sem přiváděna ze 650 km vzdálené řeky Murray. V době maximálního provozu základny v roce 1969 zde pracovalo až 6000 osob. Celková rozloha střelnice je asi 100000 km2 (tedy více než celé ČR). Hlavní objekty - vypouštěcí komplexy - se však rozkládají od jihozápadu k severovýchodu v pásu asi 18 km dlouhém mezi Hartovým a Campbellovým jezerem.

Na strmém břehu Hartova jezera (Lake Hart), byly postaveny dva komplexy pro mezikontinentální raketu Blue Streak, později upravené pro rakety Europa 1. Další vypouštěcí komplexy byly postaveny směrem k severovýchodu pro výzkumné rakety Black Knight a řady vojenských raket.

Rakety řady Europa byly sice zcela neúspěšné, ale přesto se ze základny Woomera uskutečnily dva kosmické starty. Austrálie odtud 29.11.1967 vypustila pomocí upravené americké rakety Redstone vlastní družici Wresat a Velká Británie 28.10.1971 pomocí rakety Black Arrow vypustila technologickou družici X-3 Prospero. Další vývoj rakety Black Arrow však byl, pro nadměrné náklady, zastaven.

Od roku 1971 se tedy už základna Woomera pro kosmické starty nepoužívá.


Aktualizováno : 20.01.1998

[ Obsah | Rakety | Kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/kdromy/ostatni/woomera/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.053899 vteřiny.