Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nosiče > Raketa SLS (Space Launch System)
tisk 

Kresba rakety SLS Block 1 na rampě 39BSLS je vyvíjená velká americká raketa s nosností až 130 tun na LEO, určená především pro pilotované lety na Měsíc a Mars. Používá některé technologie z raketoplánového systému STS a z rakety Delta IV. Vývoj SLS od roku 2010 navazuje na nedokončený vývoj raket Ares z nerealizovaného programu Constellation (jehož cílem mělo být obnovení amerických pilotovaných letů na Měsíc).

SLS Block 1 (s horním stupněm ICPS [Interim Cryogenic Propulsion Stage])

Základní varianta rakety SLS má nosnost až 95 tun na nízkou oběžnou dráhu (LEO) a až 26 tun k Měsíci. První stupeň tvoří Core Stage o průměru 8,4 m se čtveřicí kyslíkovodíkových motorů RS-25 a dva postraní pětisegmentové motory SRB (odvozené z programu STS). Druhý stupeň ICPS o průměru 5 metrů je modifikovanou verzí horního stupně rakety Delta IV a má jeden kyslíkovodíkový motor RL10B-2.

SLS Block 1B (s horním stupněm EUS [Exploration Upper Stage])

Silnější varianta rakety SLS má nosnost až 105 tun na LEO a až 37 tun k Měsíci. Od verze Block 1 se liší větším druhým stupněm EUS o průměru 8,4 metru se čtyřmi kyslíkovodíkovými motory RL10.

SLS Block 2 (s pokročilejšími postranními boostery a s horním stupněm EUS [Exploration Upper Stage])

Nejsilnější varianta rakety SLS má mít nosnost až 130 tun na LEO a až 45 tun na heliocentrickou dráhu. Od verze Block 1B se má lišit zdokonalenými postranními boostery (místo SRB). Jejich konstrukce ale zatím nebyla stanovena. Celková délka této rakety by měla být cca 111 metrů.

Rakety SLS by měly sloužit i pro dopravu pilotované lodi Orion na dráhy k Měsíci a později snad i k Marsu.Aktualizováno : 23.02.2019

[ Obsah | Rakety a kosmodromy | Raketa SLS na Wikipedii ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/nosice/usa/sls/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.140024 vteřiny.