Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nosiče > Raketa SLS (Space Launch System)
tisk 

Kresba rakety SLS Block 1 na rampě 39BSLS je velká americká raketa s nosností až 130 tun na LEO, určená především pro pilotované lety na Měsíc a Mars. Používá některé technologie z raketoplánového systému STS a z rakety Delta IV. Vývoj SLS od roku 2010 navázal na nedokončený vývoj raket Ares z nerealizovaného programu Constellation (jehož cílem mělo být obnovení amerických pilotovaných letů na Měsíc).

Rakety SLS by měly sloužit hlavně pro dopravu pilotované lodi Orion na dráhy k Měsíci v rámci programu Artemis.

SLS Block 1 (s horním stupněm ICPS [Interim Cryogenic Propulsion Stage])

Základní varianta rakety SLS má nosnost až 95 tun na nízkou oběžnou dráhu (LEO) a až 26 tun k Měsíci. První stupeň tvoří Core Stage o průměru 8,4 m se čtveřicí kyslíkovodíkových motorů RS-25 a dva postraní pětisegmentové motory SRB (odvozené z programu STS). Druhý stupeň ICPS o průměru 5 metrů je modifikovanou verzí horního stupně rakety Delta IV a má jeden kyslíkovodíkový motor RL10B-2. První kompletní raketa SLS byla dokončena v roce 2022. Na rampu LC-39B na KSC byla poprvé vyvezena 17.03.2022. Po několika odkladech se první start s lodí Orion v rámcí nepilotované mise Artemis I úspěšně uskutečnil 16.11.2022.

SLS Block 1B (s horním stupněm EUS [Exploration Upper Stage])

Silnější varianta rakety SLS má nosnost až 105 tun na LEO a až 37 tun k Měsíci. Od verze Block 1 se liší větším druhým stupněm EUS o průměru 8,4 metru se čtyřmi kyslíkovodíkovými motory RL10.

SLS Block 2 (s pokročilejšími postranními boostery a s horním stupněm EUS [Exploration Upper Stage])

Nejsilnější varianta rakety SLS má mít nosnost až 130 tun na LEO a až 45 tun na heliocentrickou dráhu. Od verze Block 1B se má lišit zdokonalenými postranními boostery (místo SRB). Jejich konstrukce ale zatím nebyla stanovena. Celková délka této rakety by měla být cca 111 metrů.

 



Aktualizováno : 11.12.2022

[ Obsah | Rakety a kosmodromy | Raketa SLS na Wikipedii ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/nosice/usa/sls/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.054227 vteřiny.