Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Apollo > Apollo 11 > Apollo 11 v L+K - EASEP
tisk 

Laboratoř v "kufrech"

Pro časopis Letectví + kosmonautika zpracoval: Marcel Grűn, SPACE
(L+K č.13/1969)

Laserový odrážeč váží 29 kg a ve složeném stavu připomíná skládací židličkuPrvní návštěvníky Měsíce čekají celkem tři vycházky po měsíčním povrchu, vyplněné fotografickým výzkumem okolí kabiny, sběrem vzorků měsíčních hornin a rozmisťováním několika vědeckých přístrojů. To vše během tří a dvouhodinové vycházky prvního a druhého kosmonauta, v okruhu 100 metrů od místa přistání.

Časově omezený pobyt první expedice na Měsíci vedl NASA k rozhodnutí pozměnit původní vybavení malé laboratoře ALSEP (Apollo Lunar Surface Experiments Package), kterou kosmonauti instalují na povrchu Měsíce a která zůstane v činnosti po jejich odletu k Zemi. Novou variantu, určenou pouze pro Apollo 11, připravila pod názvem Early Apollo Scientific Experiment Package (EASEP) firma Bendix Aerospace Systems Div. EASEP, sestávající ze dvou přístrojů — laserového odrážeče a pasivního seismometru —, a dohotovený k 1. květnu 1969, stál 3,7 miliónů dolarů.

Laserový odrazový reflektor, za letu složený jako skládací židlička, váží 29 kg a kosmonaut jej může snadno nést jako kufřík za ucho z plastické hmoty. Na Měsíci ho však podobné zavazadlo — vzhledem k šestkrát menší gravitaci — nebude příliš tížit. Nicméně zhruba ve vzdálenosti 10 metrů od přistávací sekce jej kosmonaut postaví na povrch Měsíce, vysune z něho dvě pomocné rukojeti a během čtyř minut uvede odrazový reflektor do potřebné polohy, zafixuje jej a rám položí na měsíční “zem".

Na čtvercové odrazové plošině, která bude schopná po dobu asi deseti let pasivně odrážet laserové paprsky vysílané z různých míst Země, je celkem sto reflektorů, tvořených křemennými hranolky fy. Perkin-Elmer. Umožní přesná určení okamžitých vzdáleností Země — Měsíc a přesnější zjištění vzdálenosti mezi dvěma současně vysílanými směrovými paprsky laseru (výzkum pohybu kontinentů).

Druhý kufřík, který astronauti musí vynést z LM a během šesti minut rozbalit, váží 49,3 kg a obsahuje zařízení zcela nezávislé na ostatních experimentech — pasivní seismometr pro měření eventuální lunární seismické aktivity s malým vysílačem a přijímačem pro patnáct jednoduchých povelů ze Země. Při úsporném energetickém režimu dosahuje jeho životnost až jednoho roku.

Jeden ze dvou kufříků — obsahuje pasivní seismometrSrdce vlastního seismometru, uloženého v beryliovém válci o průměru 28 cm a délce 38 cm, jsou čtyři seismické sensory (tři dlouhoperiodické a jeden krátkoperiodický; tři umístěné horizontálně a jeden vertikálně). Mechanickým zařízením se záchvěvy převádí na jednu destičku kondenzátoru, kde způsobují měřitelnou změnu kapacity kondenzátoru, jejíž frekvenci můžeme určit. Vysoká citlivost seismometru umožňuje registrovat např. chůzi kosmonautů v okolí přístroje. Válec se sensory spočívá na centrální desce, k níž je připevněn i držák antény, prachový detektor, izotopické topení a na rozevíratelném držáku dvě trojice slunečních panelů (vzhledem k nim se musí přístroj orientovat ve směru východ — západ). Kosmonauti ustaví aparaturu na Měsíci pomocí malého indikátorového gnomonu a libely s přesností ± 5°.

Pasivním seismometrem mají být vybaveny i všechny další laboratoře, které kosmonauti postaví na Měsíci pří následujících pokusech.

Dalším plánovaným experimentem pro první pobyt na Měsíci je registrování toku jader He, Ne, Ar, Kr, Xe ze slunečního větru. Tento jednoduchý a přitom zajímavý experiment navrhla Bernská universita (Švýcarsko). Měřicí zařízení tvoří v podstatě desky z hliníkové fólie, které kosmonauti před návratem na Zemi stočí a vloží do trubičky; celková váha nepřevýší 0,45 kg.

V současné době rovněž pokračuji odborníci podle původního plánu ve stavbě dalších laboratoří ALSEP, kterých bude použito při pozdějších pokusech, pravděpodobně počínaje Apollem 12 nebo 13. Firma Bendix pracuje na pěti stanicích různých modifikací pro 3—5 nebo 6—9 experimentů a životnosti od dvou do pěti let. Všechny součástí a základní podsestavy jsou standardní, jednoduché a spolehlivé (až 84% spolehlivost). Váha těchto ALSEPů nepřevyšuje 200 kg a doba potřebná k jejich rozbalení není vyšší než 40—110 minut. Zdrojem energie bude termoelektrický generátor SNAP 27, přenos informací se uskuteční rychlostí 1640 až 1750 bit/s. Vedle pasivního seismometru a Bernského experimentu mají nejbližší ALSEPy obsahovat aktivní seismometry, umožňující pomocí malých detonačních náloží zjistit strukturu Měsíce do hloubky několika desítek metrů, magnetofony a spektrometr sluneční plazmy (dvanáct exemplářů vyvíjených Electro-Optical Syst. bude stát přibližně milión dolarů).


Fotografie k článku ,,Laboratoř v kufrech,, : (Snímky: Aviation Week)

1) Laserový odrážeč váží 29 kg a ve složeném stavu připomíná skládací židličku

2) Jeden ze dvou kufříků — obsahuje pasivní seismometr


Přepis textu: M.Filip, 3.11.2002

Aktualizováno : 01.12.2002

[ Obsah | Pilotované lety | Apollo | Apollo 11 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/apollo/ap-11/lk2.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.149044 vteřiny.