Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Články > JSC 2001
tisk 

Tento článek od Tomáše Přibyla vyšel v KOSMOS-NEWS č.26 (listopad 2001). Zde je rovněž zveřejněn se svolením autora.
Současný oddíl aktivních astronautů USA

Po několika velkých náborech astronautů (35 kandidátů v roce 1996, 25 v roce 1998 a 17 v r. 2000), redukcích počtu startů raketoplánů a výrazném zdržení ve výstavbě je v USA “nadbytek” astronautů. Představitelé NASA mj. přiznali, že odchodů z oddílu astronautů totiž není tolik, kolik očekávali - důvodem je pravděpodobně to, že většina astronautů by se ráda alespoň jednou podívala na nově budovanou ISS.

Poznámky k seznamu: Za příjmením a jménem (v případě ženy doplněné o “ová”) je v závorce rok výběru do oddílu a skupina kandidátů, k níž příslušný(á) astronaut(ka) náleží. V závorce naleznete i zda jde o pilota (PLT, Pilot) nebo letového specialistu (MS, Mission Specialist). Dále jsou uvedeny lety, jichž se zúčastnil(a). Následuje informace o letech, do nichž je nominován (pokud tomu tak je), případně jiná poznámka. Neameričtí astronauti jsou uvedeni v samostatném seznamu - u nich není uvedena kategorie (PLT nebo MS), ale země (resp. agentura) příslušnosti, neboť jde vždy o letové specialisty.

Současný oddíl amerických astronautů se skládá z následujících mužů a žen:

  • ALTMAN Scott (1995-15, PLT) - Columbia STS-90/1998 a Atlantis STS-106/2000. Nyní se připravuje jako velitel k letu Columbia STS-109/2002.
  • ANDERSON Clayton (1998-17, MS).
  • ANDERSON Michael (1995-15, MS) - Endeavour STS-89/1998. Nyní se připravuje na let Columbia STS-107.
  • ANTONELLI Dominic (2000-18, PLT).
  • ARCHAMBAULT Lee (1998-17, PLT).
  • ASHBY Jeffrey (1995-15, PLT) - Columbia STS-93/1999 a Endeavour STS-100/2001. Nyní se připravuje k letu Atlantis STS-112/2002.
  • BAKER(ová) Ellen (1984-10, MS) - Atlantis STS-34/1989, Columbia STS-50/1992 a Atlantis STS-71/1995.
  • BAKER Michael (1985-11, PLT) - Atlantis STS-43/1991, Columbia STS-52/1992, Endeavour STS-68/1994 a Atlantis STS-81/1997.
  • BARRATT Michael (2000-18, MS).
  • BARRY Daniel (1992-14, MS) - Endeavour STS-72/1996, Discovery STS-96/1999 a Discovery STS-105/2001.
  • BEHNKEN Robert (2000-18, MS).
  • BLOOMFIELD Michael (1995-15, PLT) - Atlantis STS-86/1997 a Endeavour STS-97/2000. Nyní se připravuje jako velitel mise Atlantis STS-110/2002.
  • BOE Eric (2000-18, PLT).
  • BOWEN Stephen (2000-18, MS).
  • BOWERSOX Kenneth (1987-12, PLT) - Columbia STS-50/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-73/1995 a Discovery STS-82/1997. Byl členem záložní posádky ISS-1, na vlastní žádost byl vyřazen z mise ISS-3. Nyní se chystá na let ISS-6 (start Endeavour STS-113/2002, přistání Atlantis STS-114/2002).
  • BROWN David (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností, připravuje se na start Columbia STS-107/2002.
  • BURBANK Daniel (1996-16, MS) - Atlantis STS-106/2000.
  • BURSCH Daniel (1990-13, MS) - Discovery STS-51/1993, Endeavour STS-68/1994 a Endeavour STS-77/1996. Nyní se připravuje k letu ISS-4 (start Endeavour STS-108/2001, přistání).
  • CABANA Robert (1985-11, PLT) - Discovery STS-41/1990, Discovery STS-53/1992, Columbia STS-65/1994 a Endeavour STS-88/1998.
  • CAGLE(ová) Yvonne (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • CALDEIRO Fernando (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • CALDWELL(ová) Tracy (1998-17).
  • CAMARDA Charles (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • CAREY Duane (1996-16, PLT) - Bez letových zkušeností, připravuje se k letu Columbia STS-109/2002.
  • CLARK(ová) Laurel (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností, připravuje se na start Columbia STS-107/2002.
  • COCKRELL Kenneth (1990-13, PLT) - Discovery STS-56/1993, Endeavour STS-69/1995, Columbia STS-80/1996 a Atlantis STS-98/2001. Nyní se připravuje na let Endeavour STS-111/2001.
  • COLEMAN(ová) Catherine (1992-14, MS) - Columbia STS-73/1995 a Columbia STS-93/1999.
  • COLLINS(ová) Eileen (1990-13, PLT) - Discovery STS-63/1995, Atlantis STS-84/1997 a Columbia STS-93/1999 (první žena ve funkci velitele raketoplánu). Připravuje se k letu Atlantis STS-114/2002.
  • CREAMER Timothy (1998-17, MS).
  • CULBERTSON Frank (1984-10, PLT) - Atlantis STS-38/1990, Discovery STS-51/1993 a člen ISS-3 (start Discovery STS-105/2001 a plánované přistání Endeavour STS-108/2001).
  • CURBEAM Robert (1995-15, MS) - Discovery STS-85/1997 a Atlantis STS-98/2001.
  • CURRIE(ová) Nancy (1990-13, MS) - Endeavour STS-57/1993, Discovery STS-70/1995, Endeavour STS-88/1998. Připravuje se k letu Columbia STS-109/2002. Rodné příjmení Sherlock(ová).
  • DREW Alvin (2000-18, MS).
  • DUNBAR(ová) Bonnie (1980-9, MS) - Challenger STS-61A/1985, Columbia STS-32/1990, Columbia STS-50/1992, Atlantis STS-71/1995 a Endeavour STS-89/1998.
  • FERGUSON Christopher (1998-17, PLT).
  • FEUSTEL Andrew (2000-18, MS).
  • FINCKE Michael (1996-16, MS) - Zatím čeká na svou první nominaci.
  • FISHER(ová) Anna (1978-8, MS) - Discovery STS-51A/1984.
  • FOALE Michael (1987-12, MS) - Atlantis STS-45/1992, Discovery STS-56/1993, Discovery STS-63/1995, Atlantis STS-84/1997 (start na Mir), Atlantis STS-86/1997 (návrat z Miru) a Discovery STS-103/1999. Nyní se připravuje k misi ISS-8 (start Atlantis STS-117/2003, přistání Atlantis STS-119/2003).
  • FORD Kevin (2000-18, PLT).
  • FOREMAN Michael (1998-17, MS).
  • FORRESTER Patrick (1996-16, MS) - Discovery STS-105/2001.
  • FOSSUM Michael (1998-17, MS).
  • FRICK Stephen (1996-16, PLT) - Bez letových zkušeností. Chystá se jako pilot k letu Atlantis STS-110/2002.
  • GARAN Ronald (2000-18, PLT).
  • GERNHARDT Michael (1992-14, MS) - Endeavour STS-69/1995, Columbia STS-83/1997 + STS-94/1997 (zopakovaný let) a Atlantis STS-104/2001.
  • GODWIN(ová) Linda (1985-11, MS) - Atlantis STS-37/1991, Endeavour STS-59/1994, Atlantis STS-76/1996. Nyní se připravuje na Endeavour STS-108/2001.
  • GOOD Michael (2000-18, MS).
  • GORIE Dominic (1995-15, PLT) - Discovery STS-91/1998 a Endeavour STS-99/2000. Nyní se připravuje jako velitel letu Endeavour STS-108/2001.
  • GRUNSFELD John (1992-14, MS) - Endeavour STS-67/1995, Atlantis STS-81/1997 a Discovery STS-103/1999. Nyní se chystá k letu Columbia STS-109/2002.
  • HALSELL James (1992-14, PLT) - Columbia STS-65/1994, Atlantis STS-74/1995, Columbia STS-83/1997 + STS-94/1997 (zopakovaný let) a Atlantis STS-101/2000.
  • HAM Kenneth (1998-17, PLT).
  • HAWLEY Steven (1978-8, MS) - Discovery STS-41D/1984, Columbia STS-61C/1986, Discovery STS-31/1990, Discovery STS-82/1997 a Columbia STS-93/1999.
  • HELMS(ová) Susan (1990-13, MS) - Endeavour STS-54/1993, Discovery STS-64/1994, Columbia STS-78/1996, Atlantis STS-101/2000 a ISS-2 (start Discovery STS-102/2001, přistání Discovery STS-105/2001).
  • HERRINGTON John (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností, připravuje se na let Endeavour STS-113/2002.
  • HIGGINBOTHAM(ová) Joan (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • HIRE(ová) Kathryn (1995-15, MS) - Columbia STS-90/1998.
  • HOBAUGH Charles (1996-16, PLT) - Atlantis STS-104/2001.
  • HOROWITZ Scott (1992-14, PLT) - Columbia STS-75/1996, Discovery STS-82/1997, Atlantis STS-101/2000 a Discovery STS-105/2001.
  • HURLEY Douglas (2000-18, PLT).
  • HUSBAND Rick (1995-15, PLT) - Discovery STS-96/1999. Nyní se připravuje na misi Columbia STS-107/2002.
  • CHAMITOFF Gregory (1998-17, MS).
  • CHANG-DÍAZ Franklin (1980-9, MS) - Columbia STS-61C/1986, Atlantis STS-34/1989, Atlantis STS-46/1992, Discovery STS-60/1994, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-91/1998. Nyní se připravuje na misi Endeavour STS-111/2002 (stane se druhým astronautem se sedmi starty do vesmíru).
  • CHAWLA(ová) Kaplana (1995-15, MS) - Columbia STS-87/1997. Nyní se připravuje na let Columbia STS-107/2002.
  • CHIAO Leroy (1990-13, MS) - Columbia STS-65/1994, Endeavour STS-72/1996 a Discovery STS-92/2000. Nyní se připravuje k misi ISS-12/2004.
  • IVINS(ová) Marsha (1984-10, MS) - Columbia STS-32/1990, Atlantis STS-46/1992, Columbia STS-62/1994, Atlantis STS-81/1997 a Atlantis STS-98/2001.
  • JETT Brent (1992-14, PLT) - Endeavour STS-72/1996, Atlantis STS-81/1997 a Endeavour STS-97/2000.
  • JOHNSON C. Gregory (1998-17, PLT).
  • JOHNSON H. Gregory (1998-17, PLT).
  • KAVANDI(ová) Janet (1995-15, MS) - Discovery STS-91/1998, Endeavour STS-99/2000 a Atlantis STS-104/2001.
  • KELLY James (1996-16, PLT) - Discovery STS-102/2001. Připravuje se k letu Atlantis STS-114/2002.
  • KELLY Mark (1996-16, PLT) - Bez letových zkušeností, nyní se připravuje k letu Endeavour STS-108/2001.
  • KELLY Scott (1996-16, PLT) - Discovery STS-103/1999. Nyní se připravuje k letu ISS-9 (start Atlantis STS-119/2003).
  • KILRAIN(ová) Susan (1995-15, PLT) - Columbia STS-83/1997 a STS-94/1997 (zopakovaný let). Rodné příjmení Still(ová).
  • KOPRA Timothy (2000-18, MS).
  • KREGEL Kevin (1992-14, PLT) - Discovery STS-70/1995, Columbia STS-78/1996, Columbia STS-87/1997 a Endeavour STS-99/2000.
  • LAWRENCE(ová) Wendy (1992-14, MS) - Endeavour STS-67/1995, Atlantis STS-86/1997 a Discovery STS-91/1998.
  • LINDSEY Steven (1995-15, PLT) - Columbia STS-87/1997, Discovery STS-95/1998 a Atlantis STS-104/2001.
  • LINNEHAN Richard (1992-14, MS) - Columbia STS-78/1996 a Columbia STS-90/1998. Nyní se připravuje k letu Columbia STS-109/2002.
  • LOCKHART Paul (1996-16, PLT) - Bez letových zkušeností, nyní se připravuje jako pilot na misi Endeavour STS-111/2002.
  • LOPEZ-ALEGRIA Michael (1992-14, MS) - Columbia STS-73/1995 a Discovery STS-92/2000. Připravuje se k letu Endeavour STS-113/2002.
  • LORIA Christopher (1996-16, PLT) - Bez letových zkušeností, připravuje se k letu Endeavour STS-113/2002.
  • LOVE Stanley (1996-17, MS).
  • LU Edward (1995-15, MS) - Atlantis STS-84/1997 a Atlantis STS-106/2000. Připravuje se k misi ISS-7 (start Atlantis STS-114/2002, přistání Atlantis STS-117/2003).
  • LUCID(ová) Shannon (1978-8, MS) - Discovery STS-51G/1985, Atlantis STS-34/1989, Atlantis STS-43/1991, Columbia STS-581993, Atlantis STS-76/1996 (start na Mir) a Atlantis STS-79/1996 (návrat z Miru).
  • MAGNUS(ová) Sandra (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností, nyní se připravuje na let Atlantis STS-112/2002.
  • MASSIMINO Michael (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností, nyní se připravuje na let Columbia STS-109/2002.
  • MASTRACCHIO Richard (1996-16, MS) - Atlantis STS-106/2000.
  • McARTHUR(ová) Megan (2000-18, MS).
  • McARTHUR William (1990-13, MS) - Columbia STS-58/1993, Atlantis STS-74/1995 a Discovery STS-92/2000. Nyní se připravuje k misi ISS-8 (start Atlantis STS-117/2003, přistání Atlantis STS-119/2003).
  • McCOOL William (1996-16, PLT) - Bez letových zkušeností, nyní se připravuje na let Columbia STS-107/2002.
  • MELROY(ová) Pamela (1995-15, PLT) - Discovery STS-92/2000. Připravuje se na let Atlantis STS-112/2002.
  • MELVIN Leland (1998-17, MS).
  • MORGAN(ová) Barbara (1998-17, MS). Bez letových zkušeností, v lednu 1986 náhradnice tragicky zahynuvší Christy McAuliffeové v rámci programu Teacher in Space ("Učitel ve vesmíru").
  • MORIN Lee (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností. Připravuje se k misi Atlantis STS-110/2002.
  • NEWMAN James (1990-13, MS) - Discovery STS-51/1993, Endeavour STS-69/1995 a Endeavour STS-88/1998. Nyní se připravuje na let Columbia STS-109/2002.
  • NORIEGA Carlos (1995-15, MS) - Atlantis STS-84/1997 a Endeavour STS-97/2000. Nyní se připravuje k letu ISS-10/2003.
  • NOWAK(ová) Lisa (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • NYBERG(ová) Karen (2000-18, MS).
  • OCHOA(ová) Ellen (1990-13, MS) - Discovery STS-56/1993, Atlantis STS-66/1994 a Discovery STS-96/1999. Nyní se připravuje k letu Atlantis STS-110/2002.
  • OEFELEIN William (1998-17, PLT).
  • OLIVAS John (1998-17, MS).
  • PARAZYNSKI Scott (1992-14, MS) - Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-86/1997, Discovery STS-95/1998 a Endeavour STS-100/2001.
  • PATRICK Nicholas (1998-17, MS).
  • PETTIT Donald (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností. Nyní se připravuje k letu ISS-10.
  • PHILLIPS John (1996-16, MS) - Endeavour STS-100/2001. Nyní se připravuje k letu ISS-12.
  • POINDEXTER Alan (1998-17, PLT).
  • POLANSKY Mark (1996-16, PLT) - Atlantis STS-98/2001.
  • PRECOURT Charles (1990-13, PLT) - Columbia STS-55/1993 (letěl jako MS), Atlantis STS-71/1995, Atlantis STS-84/1997 a Discovery STS-91/1998.
  • READDY William (1987-12, PLT) - Discovery STS-42/1992, Discovery STS-51/1993 a Atlantis STS-79/1996.
  • REILLY James (1995-15, MS) - Endeavour STS-89/1998 a Atlantis STS-104/2001.
  • REISMAN Garrett (1998-17, MS).
  • RICHARDS Paul (1996-16, MS) - Discovery STS-102/2001. Nyní se připravuje k misi ISS-11/2004.
  • ROBINSON Stephen (1995-15, MS) - Discovery STS-85/1997 a Discovery STS-95/1998. Připravuje se k letu Atlantis STS-114/2002.
  • ROMINGER Kent (1992-14, PLT) - Columbia STS-73/1995, Columbia STS-80/1996, Discovery STS-85/1997, Discovery STS-96/1999 a Endeavour STS-100/2001.
  • ROSS Jerry (1980-9, MS) - Atlantis STS-61B/1985, Atlantis STS-27/1988, Atlantis STS-37/1991, Columbia STS-55/1993, Atlantis STS-74/1995 a Endeavour STS-88/1998. Nyní se připravuje na let Atlantis STS-110/2002 (stane se prvním člověkem se sedmi kosmickými lety).
  • RUNCO Mario (1987-12, MS) - Atlantis STS-44/1991, Endeavour STS-54/1993 a Endeavour STS-77/1996.
  • SELLERS Piers (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností, připarvuje se na start Atlantis STS-112/2002.
  • SHEPHERD William (1984-10, MS) - Atlantis STS-27/1988, Discovery STS-41/1990, Columbia STS-52/1992 a ISS-1 (start Sojuz TM-31/2000, přistání Discovery STS-102/2001).
  • SMITH Steven (1992-14, MS) - Endeavour STS-68/1994, Discovery STS-82/1997 a Discovery STS-103/1999. Nyní se připravuje k misi Atlantis STS-110/2002.
  • STEFANYSHYN-PIPER(ová) Heidemarie (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • STOTT(ová) Nicole (2000-18, MS).
  • STURCKOW Frederick (1995-15, PLT) - Endeavour STS-88/1998 a Discovery STS-105/2001.
  • SWANSON Steven (1998-17, MS).
  • TANI Daniel (1996-16, MS) Bez letových zkušeností, nyní se připravuje k letu Endeavour STS-108/2001.
  • TANNER Joseph (1992-14, MS) - Atlantis STS-66/1994, Discovery STS-82/1997 a Endeavour STS-97/2000.
  • THOMAS Andrew (1992-14, MS) - Endeavour STS-77/1996, Endeavour STS-89/1998 (start na Mir), Discovery STS-91/1998 (návrat z Miru) a Discovery STS-102/2001.
  • THOMAS Donald (1990-13, MS) - Columbia STS-65/1994, Discovery STS-70/1995, Columbia STS-83/1997 a STS-94/1997 (pro technickou závadu zopakovaná mise). Nyní se chystá na misi ISS-6 (start Endeavour STS-113/2002, přistání Atlantis STS-114/2002).
  • VIRTS Terry (2000-18, PLT).
  • VOSS James (1987-12, MS) - Atlantis STS-44/1991, Discovery STS-53/1992, Endeavour STS-69/1995, Atlantis STS-101/2000 a ISS-2 (start Discovery STS-102/2001, přistání Discovery STS-105/2001).
  • VOSS(ová) Janice (1990-13, MS) - Endeavour STS-57/1993, Discovery STS-63/1995, Columbia STS-83/1997 a STS-94/1997 (zopakovaný let) a Endeavour STS-99/2000.
  • WALHEIM Rex (1996-16, MS) - Bez letových zkušeností. Připravuje se k misi Atlantis STS-110/2002.
  • WALZ Carl (1990-13, MS) - Discovery STS-51/1993, Columbia STS-65/1994 a Atlantis STS-79/1996. Nyní se připravuje k letu ISS-4 (start Endeavour STS-108/2001, přistání Endeavour STS-111/2002).
  • WEBER(ová) Mary (1992-14, MS) - Discovery STS-70/1995 a Atlantis STS-101/2000.
  • WETHERBEE James (1984-10, PLT) - Columbia STS-32/1990, Columbia STS-52/1992, Discovery STS-63/1995, Atlantis STS-86/1997 a Discovery STS-102/2001. Nyní se připravuje k letu Endeavour STS-113/2002.
  • WHEELOCK Douglas (1998-17, MS).
  • WHITSON(ová) Peggy (1996-16, MS) - Dosud bez letových zkušeností, připravuje se k letu ISS-5 (start Endeavour STS-111/2002, přistání Endeavour STS-113/2002).
  • WILCUTT Terrence (1990-13, PLT) - Endeavour STS-68, Atlantis STS-79/1996, Endeavour STS-89/1998 a Atlantis STS-106/2000.
  • WILLIAMS Jeffrey (1996-16, MS) - Atlantis STS-101/2000.
  • WILLIAMS(ová) Sunita (1998-17, MS).
  • WILMORE Barry (2000-18, PLT).
  • WILSON(ová) Stephanie (1996-16, MS) - Čeká na svou první nominaci do některé posádky.
  • WOLF David (1990-13, MS) - Columbia STS-58/1993, Atlantis STS-86/1997 (přílet na Mir) a Endeavour STS-89/1998 (odlet z Miru). Připravuje se k letu Atlantis STS-112/2002.
  • WOODWARD Neil (1998-17, MS).
  • YOUNG John (1962-2, PLT) - Gemini-3/1965, Gemini-/1966, Apollo-10/1969, Apollo-16/1972, Columbia STS-1/1981 a Columbia STS-9/1983. Byl jmenovaný i do sedmého startu raketoplánu (let s HST v srpnu 1986), ale po havárii Challengeru byl z této posádky (která jinak zůstala nedotčena) vyřazen.
  • ZAMKA George (1998-17, PLT).

Komentáře:

U kandidátů zařazených do výcviku v letech 1998 a 2000 (skupiny 17 a 18) nejsou uvedeny žádné údaje (jen výjimečně poznámka) - zatím procházejí základním výcvikem (sk. 18) nebo musí čekat až na něj dojde “řada” (dosud je velké množství nezařazených členů i ze šestnáctého oddílu!).

V současné době je v oddíle 146 amerických mužů a žen. Z toho je ovšem 17 kandidátů z oddílu 18 (výběr 2000) a 24 kandidátů z oddílu 17 (1998 – původně jich bylo 25, ale Patricia Hilliardová tragicky zahynula v květnu 2001 – viz Kosmos 21), kteří nemohou v dohledné době počítat s nominací do žádné posádky. K dispozici je tak 105 astronautů (reálně je to ale o trochu méně, neboť třeba nominace Johna Younga do některé z posádek spadá do utopie).

Z šestnáctého oddílu (1996) na svou první nominaci čekají Cagleová, Caldeiro, Camarda, Higginbothamová, Nowaková, Stefanyshyn-Piperová a Wilsonová (šest žen a dva muži).

Nominace astronautů do jednotlivých posádek

  • ENDEAVOUR STS-108
    Dominic Gorie, Mark Kelly, Linda Godwinová, Daniel Tani.
  • COLUMBIA STS-109
    Scott Altman, Duane Carey, John Grunsfeld, James Newman, Richard Linnehan, Michael Massimino, Nancy Curriová.
  • ATLANTIS STS-110
    Michael Bloomfield, Stephen Frick, Jerry Ross, Steven Smith, Ellen Ochoaová, Lee Morin, Rex Walheim.
  • ENDEAVOUR STS-111
    Kenneth Cockrell, Paul Lockhart, Franklin Chang-Díaz.
  • COLUMBIA STS-107
    Richard Husband, William McCool, Michael Anderson, Kaplana Chawlová, David Brown, Laurel Clarková.
  • ATLANTIS STS-112
    Jeff Ashby, Pamela Melroyová, Piers Sellers, David Wolf, Sandra Magnusová.
  • ENDEAVOUR STS-113
    James Wetherbee, Christopher Loria, Michael Lopez-Alegria, John Herrington.
  • ATLANTIS STS-114
    Eileen Collinsová, James Kelly, Stephen Robinson.
  • ISS-4
    Carl Walz, Daniel Bursch.
  • ISS-5
    Peggy Whitsonová.
  • ISS-6
    Kenneth Bowersox, Donald Thomas.
  • ISS-7
    Ed Lu.
  • ISS-8
    Michael Foale, William McArthur.
  • ISS-9
    Scott Kelly.
  • ISS-10
    Carlos Noriega, Donald Pettit.
  • ISS-11
    Paul Richards.
  • ISS-12
    Leroy Chiao, John Phillips.
  • Záložní ISS-4
    Steven Robinson, Edward Fincke.

(Od první do čtvrté posádky ISS byl praktikován systém záložní posádka - jednu misi přeskočit - hlavní posádka. Od páté posádky bude systém záložní posádka - tři mise přeskočit - hlavní posádka. Mj. díky této změně se záložní posádka ISS-4 dostala mimo rotační systém...)

Momentálně "volní" astronauti s letovými zkušenostmi (v závorce počet absolvovaných startů)

  • BAKER(ová) Ellen (3)
  • BAKER Michael (4)
  • BARRY Daniel (3)
  • BURBANK Daniel (1)
  • CABANA Robert (4)
  • COLEMAN(ová) Catherine (2)
  • CURBEAM Robert (2)
  • DUNBAR(ová) Bonnie (5)
  • FISHER(ová) Anna (1)
  • FORRESTER Patrick (1)
  • GERNHARDT Michael (4)
  • HALSELL James (5)
  • HAWLEY Steven (5)
  • HELMS(ová) Susan (5)
  • HIRE(ová) Kathryn (1)
  • HOBAUGH Charles (1)
  • HOROWITZ Scott (4)
  • IVINS(ová) Marsha (5)
  • JETT Brent (3)
  • KAVANDI(ová) Janet (3)
  • KILRAIN(ová) Susan (2)
  • KREGEL Kevin (4)
  • LAWRENCE(ová) Wendy (3)
  • LINDSEY Steven (3)
  • LUCID(ová) Shannon (5)
  • MASTRACCHIO Richard (1)
  • PARAZYNSKI Scott (4)
  • POLANSKY Mark (1)
  • PRECOURT Charles (4)
  • READDY William (3)
  • REILLY James (2)
  • ROMINGER Kent (5)
  • RUNCO Mario (3)
  • SHEPHERD William (4)
  • STURCKOW Frederick (2)
  • TANNER Joseph (3)
  • THOMAS Andrew (4)
  • VOSS James (5)
  • VOSS(ová) Janice (5)
  • WEBER(ová) Mary (2)
  • WILCUTT Terrence (4)
  • WILLIAMS Jeffrey (1)
  • YOUNG John (6)

PS Ještě jednou upozorňujeme, že možnost nominace některých z výše uvedených astronautů ke skutečné misi je nepravděpodobná (např. Young, Lucidová, Fisherová, Runco, Kregel či Halsell). Přesto však zůstávají aktivními členy oddílu astronautů s "letovým" statusem.

Neameričtí astronauti v JSC (kromě ruských)

  • CLERVOY Jean-Francois (1992-14, ESA/Francie) - Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-84/1997 a Discovery STS-103/1999.
  • DOI Takao (1995-15, NASDA/Japonsko) - Columbia STS-87/1997.
  • EYHARTS Léopold (1998-17, ESA/Francie) - Sojuz TM-27/1998.
  • FUGLESANG Christer (1996-16, ESA/Švédsko).
  • GUIDONI Umberto (1996-16, ESA/Itálie) - Columbia STS-75/1996 a Endeavour STS-100/2001.
  • HADFIELD Chris (1992-14, CSA/Kanada) - Atlantis STS-74/1995 a Endeavour STS-100/2001.
  • MacLEAN Steven (1996-16, CSA/Kanada) - Columbia STS-52/1992.
  • NESPOLI Paolo (1998-17, ESA/Itálie).
  • NICOLLIER Claude (1980-9, ESA/Švýcarsko) - Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-103/1999.
  • NOGUČI Sojči (1996-16, NASDA/Japonsko) - Bez letových zkušeností, připravuje se na start Atlantis STS-114/2002.
  • PAYETTE Julie (1996-16, CSA/Kanada) - Discovery STS-96/1999.
  • PERRIN Philippe (1996-16, CNES/Francie) - Bez letových zkušeností, připravuje se na start Endeavour STS-111/2002.
  • PONTES Marcos (1998-17, Brazílie).
  • SCHLEGEL Hans (1998-17, ESA/Německo) - Columbia STS-55/1993.
  • THIELE Gerhard (1996-16, ESA/Německo) - Endeavour STS-99/2000.
  • THIRSK Robert (1998-17, CSA/Kanada) - Columbia STS-78/1996.
  • TOGNINI Michel (1995-15, ESA/Francie) - Sojuz TM-15/1992 a Columbia STS-93/1999.
  • VITTORI Roberto (1998-17, ESA/Itálie).
  • WAKATA Kojči (1992-14, NASDA/Japonsko) - Endeavour STS-72/1996 a Discovery STS-92/2000.
  • WILLIAMS David (1995-15, CSA/Kanada) - Columbia STS-90/1998.

Mnozí letoví specialisté z řad zahraničních astronautů se nejprve do vesmíru vydali jako palubní specialisté - a až následně byli zařazeni do přípravy coby letoví specialisté.

Palubní specialisté

  • MAYO Itzak (1997, Izrael) - Náhradník prvního izraelského astronauta Ramona.
  • RAMON Ilan (1997, Izrael) - Jmenovaný do posádky Columbia STS-107, kdy se stane prvním izraelským astronautem.

Zahraniční astronauti nominovaní do misí

  • SOJUZ TM-34 - Roberto Vittori (ESA/Itálie).
  • COLUMBIA STS-107 - Ilan Ramon (Izrael).
  • ENDEAVOUR STS-111 - Philippe Perrin (CNES/Francie).
  • ATLANTIS STS-114 - Sojči Noguči (NASDA/Japonsko).
  • COLUMBIA STS-116 - Christer Fuglesang (ESA/Švédsko).

(Na let ruským Sojuzem se údajně začne chystat také Paolo Nespoli.)

Předpokládaná data startů raketoplánů

  • ENDEAVOUR STS-108 - 29. listopadu 2001
  • COLUMBIA STS-109 - 14. února 2002
  • ATLANTIS STS-110 - 21. března 2002
  • ENDEAVOUR STS-111 - 18. dubna 2002
  • COLUMBIA STS-107 - 23. května 2002
  • ATLANTIS STS-112 - 11. července 2002
  • ENDEAVOUR STS-113 - 22. srpna 2002
  • ATLANTIS STS-114 - 21. listopadu 2002
  • ENDEAVOUR STS-115 - 23. ledna 2003
  • COLUMBIA STS-116 - 20. února 2003
  • ATLANTIS STS-117 - 10. dubna 2003
  • DISCOVERY STS-118 - 30. května 2003
  • ATLANTIS STS-119 - 28. srpna 2003

Stav k 1. listopadu 2001.

Jakékoliv připomínky, postřehy a opravy vítány!

Připravil Tomáš PŘIBYL (tomas.pribyl@aec.cz)

(Psáno pro Kosmos News.)


Aktualizováno: 17.11.2001

[ Obsah | Lodi a kosmonauti | Novinky v kosmonautice | Články ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/novinky/clanky/usa01.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.155405 vteřiny.