Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Aktuality > Články > Valmez 99
tisk 

Aneb pravidelné setkání, každým rokem
*Seminář kosmonautiky ve Valašském Meziříčí 99, a nebo také
- jak se poddaní Valašského království vzdělávají ……….


Daniel Lazecký (e-mail: SpaceDaniel@post.cz)

Autor článku D.Lazecký - foto z ValMezu 99Svou výzvou na Internetu jsem svého času a s předstihem upozornil na tradiční a každoroční semináři kosmonautiky konaném na hvězdárně ve Valašském Meziříčí .Setkávají se zde astronomové a převážně fanoušci pilotované kosmonautiky. Na mou výzvu po síti Internet se ozvalo a nebo různě zareagovalo celkem osazenstvo v celkovém počtu 4 lidí. Jak to tak již bývá osudem věci a dílem shluku náhod neměl nakonec čas nikdo…..A tak píšu ,že škoda přeškoda nejen Buranu ,ale i toho ,že se zde příznivců kosmonautiky mohlo sejít více.

Takto se každým rokem setkávají ve Valašském Meziříčí ti,kterým kosmonautika učarovala,kteří se pro ní nadchli a jsou schopni dojít tak daleko jak jen síly stačí. Pokaždé se zde sejde asi přibližně na 30 lidí,kteří si velmi pozorně vyslechnou předměty daných přednášek, neboť i ty se týkají jejich zájmu. Rádi si všichni podiskutují o všem možném a nemožném. Nyní si také při setkání mohli všichni účastníci o přestávkách prohlédnout výstavu věnovanou aktuálnímu výročí 30.tému přistání prvních lidí ne Měsíci. Tato výstava byla putovní , a slovíčko byla je příznačné,neboť ve Valmezu svou pout skutečně zakončila. Samotná výstava byla slavnostně zahájena již 25,května 1999 roku v Havířově, neboť 25.května roku 19-byl měsíční program vyhlášen tehdejším presidentem USA John-F.Kennedym. Výstava zachycovala celkovou historii měsíčního Apolla od počátku nákresů přes nezdar Apollo 204/1, Apollo 13, až po poslední legendární let a přistání na Měsíci mise Apollo 17. Bylo zde použito materiálů NASA . Fotografie a ostatní materiály pocházely ze soukromých sbírek pana D.Lazeckého a J.Navary. Ve skutečnosti však šlo o dost redukovaný zlomek z obou sbírek . Autoři museli vyhovět představám Těšínského Muzea, neboť při plném nasazení by autoři také pro nedostatek financí a výstavních prostor ……prostě by se zde nevešli. Nicméně hlavní jádro výstavy splnilo očekávání autorů a také těch,kteří s výstavou ve svých prostorách souhlasili. Jak jsem již napsal,zde ve Valmezu výstava definitivně skončila…….zpět,ale k semináři co zde bylo.

Z celé republiky,ale také ze Slovenska se zde sjeli na toto setkání lidé fandící kosmonautice,odhodlaní se něco nového dovědět a poklábosit jak jinak než zase a zase o kosmonautice . A tak zde byli návštěvníci z Prahy,Brna,Budějovic,Pardubic ,Ostravy a Havířova. Připomenu také, abych nezapomněl na Slováky z Bratislavy,Žiliny a Kisuce. Celý seminář začal v patek 26.11.1999 ve 16.30 odpoledne.

Do této hodiny se příchozí zájemci zaregistrovali a ubytovali přímo na hvězdárně. Většina ubytovaných využila možnosti tzv. škorníku -což jest ubytovací jednotka patřící právě hvězdárně . Jde o ubytovací jednotku schopná do svých útrob pojmout 12 a 8 lidí. Obě jednotky měly taktéž k dispozici sociální zařízení a sprchu,čehož někteří s radostí využili…….Další možnost ubytování existuje na blízkém chemickém učilišti a také asi ve dvou hotelích. Nutno dodat ,že cenový rozpal je v hotelích oproti již zmíněných ostatních možnostech dosti znatelný. Ve městě pod hvězdárnou je nejlacinější nocleh cca +- autobus za 300kč českých za osobu a noc.

Hned na prvý pohled bylo možné poznat z příchozích ,.že věková hranice se pohybuje v rozmezí 17-57 let. I přes tento věkový rozdíl se vždy konaly poutavé diskuse o kosmonautice , a různé předsudky a zábrany tak padly. Seminaristé si sebou přivezli také své věci,které jaksi neodmyslitelně patří k této události resp. setkání. Je to většinou teplé oblečení ,neboť listopad a Valmez je pod horami . Ti co myslí na zadní kolečka si vzali také nějaké to jídlo od maminy ,fotoaparáty a samozřejmě i poznámkové bloky . Nezbytná byla dobrá nálada a přátelské chování.

První přednáškou ,která začala první den, tedy v pátek ve 16,30hod a s přestávkami asi po 10 minutách , trvala do 20,30 hodin. Byla věnována spojovacím družicím systému Iridium a nesla název: Už jste viděli záblesky družic IRIDIUM? Autorem přednášky byl pan Pavel Gabzdyl z Havířova,který vedl ve stejný den také druhou přednášku -Co přinesl Lunar Prospector ? Páteční večer si účastníci semináře ukončili dle svého gusta. Vedle hvězdárny byla postavena a účastníky objevena nová restaurace ,čehož všichni pro stravování k obědu a večeři využili. I zde ve fajn prostředí se vedly diskuse a kuly plány kolem kosmonautiky . Popravdě řečeno tento den jsme s kolegy ukončili bodře o půl jedné ráno k všeobecné spokojenosti . V tento den -noc se škorník neboli česky hezky řečeno ubytovna hvězdárny proměnila doslova v medvědí noru. Hlasité chrápání účastníků Valmez 99 tak více jak souznělo……zzzzzzzz a chchchchchchch se ozývalo po celou dobu noci až do ranních hodin , a to v široké škále hlasitosti…..

Posnídat,osobní hygienu ….a hurá na sobotní přednášky,ta první začala v 8,30hod a skončila ve 12,00, aby se tak hladová tlupa medvědů najedla. Autor přednášky Tomáš Přibyl si připravil tentokráte zvláště aktuální a zajímavé téma: Čínská kosmické loď . Dopoledne tak půl na půl nás čekala ještě jedna přednáška s názvem -Co nového v netradičních nosičích -pro kosmické účely. Autorem a svým způsobem stálým inventářem v dobrém slova smyslu Valmeské hvězdárny byl pan Jan Kusák. Bylo poznat , že se zájem seminaristů skutečně orientuje k těmto bezesporu zajímavým tématům , mnozí si dělali poznámky . Také v přestávkách se živě diskutovalo . Mimo jiné organizátoři semináře mysleli i zde na mlsné jazyky ….a připravili rychlé občerstvení. O přestávce bylo možné si koupit oplatky,minerálku,sodovku,čaj a nebo kafe. Ceny lidové a symbolické . Připomenu ,že v průběhu semináře jsou k dispozici sylaby ,kde jsou přednášky v podstatě rozepsány do bodů. Sylaby jsou rozdávány v ceně za poplatek zaplacený za přednášky a ubytování -jsou zkrátka v ceně….a v průběhu přednášek jak jsem se zmínil je k dispozici minibufet a také v případě potřeby čisté WC. Vaše kabáty a odložené věci jsou hlídány.

Čas oběda 12,00-14,00hod ., tedy dosti na to, aby jste s přáteli pojedli,vytrávili a ještě poklábosili . Co bylo v našem případě na oběd….abychom netrhali partu dali jsme si stejný oběd-a že to bylo jídlo věru národní-knedlo-vepřo-zelo. Papání za nějakých 41kč českých., a na to pívo za 14.-pro příjemný pocit spokojenosti.

Další přednáška se nesla jak jinak než v duchu kosmonautiky . Peenemunde -zbrojnice 3,říše a neb Brána do Vesmíru. Pan Bedřich Růžička nás poněkud nenásilně vrátil zpět do historie raketové techniky .Velmi poutavě nás přesvědčil o mnohých provázanostech s dnešní kosmonautikou a tedy její historií . Následovala přednáška pana Jiřího Kroulíka o posledních dnech stanice MIR . Zde přítomní posluchači snad jednotně a nostalgicky povzdechli ,že vše jednou končí ,ale v tomto případě by se dalo za určitých podmínek a okolností přeci jenom něco dělat . Další v pořadí přednáška p. Přibyla o projektech kos.sond Discovery. Poslední přednáška dne pojednávala o iniciativě nazvané GALAXIS 2000 . Co to vlastně je . Valašská hvězdárna velmi úzce spolupracuje se soukromou počítačovou firmou VAHAL. Vznikl tak nápad publikace na CD a hvězdárna si tak také přivydělává . Vydává již zmíněný kompakt s množstvím článků a fotografií z oblasti astronomie a kosmonautiky . Pokud tedy máte zájem napište si o bližší informace www.Valmezské hvězdárny -ostatně ukázka z CD je také na domovské stránce . V 19,00 byl zahájen společenský večer účastníků semináře . Za poplatek vybraný téhož dne bylo pro každého kus grilovaného kuřátka a jiné občerstvení . Zbytek dne pak již byl zakončen událostí týkající se zatmění Slunce ,který komentoval p. Libor Lenza . Další program byl podobný předcházejícího dne , a tak se skalní přátelé opět sešli v blízké restauraci , aby si podiskutovali o věcech příštích .

Neděle 28,11,1999 začalo poslední kolo přednášek ,ale tentokrát jen dopoledne. Pan J.Kroulík pohovořil o nových raketách Dněpr a Ankara v Rusku . Poslední věcí o které se hovořilo bylo téma od F.Martínka -13 let na stanici MIR . Kolem poledne nastal bohužel čas loučení . Konec jednoho setkání ,které ukojilo hladového ducha prahnoucího po kosmonautice . Setkali se zde staří i noví kolegové a navázaly se zde nové kontakty . Jen se nezdálo ,že by se těch , kteří o kosmonautice chtějí hovořit a různě poklábosit nemělo být více . Určitě ! Věřím, že je nás v republice mnoho , a záleží na nás ,zda se budeme chtít setkat za rok ve Valmezu tentokrát v roce 2000 , já i s kolegou zde určitě budeme …..

Daniel Lazecký


Aktualizováno: 14.02.2000

[ Obsah | Novinky v kosmonautice | Články ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/novinky/clanky/vm1999.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.163397 vteřiny.