Kosmonautika@kosmo.cz
Obsah > Pilotované lety > ISS > Moduly ISS > Rassvet (MRM-1/MIM-1)

Schéma modulu Rassvet/MRM-1Rassvet (česky "úsvit") alias MRM-1 (Mini Research Module-1) alias MIM-1 (Malyj Issledovatel'skij Modul-2) je modul družicové stanice ISS.

Modul přibližně válcovitého tvaru je vybaven 2 stykovacími uzly. Jedním je připojen k dolnímu uzlu modulu Zarja a druhý je určen pro připojování lodí Sojuz TMA a Progress M.

Při startu byla celková hmotnost modulu cca 7,9 tuny, z toho na vlastní modul připadalo 4,78 tuny. Zbytek tvořil náklad a vybavení uvnitř modulu i na jeho povrchu. Na povrchu modulu byl umístěn náklad (o hmotnosti 1,72 tuny), určený pro modul MLM (Mnogocelevoj Laboratornyj Modul, Multipurpose Laboratory Module) - přechodová komora, radiátor a také náhradní část manipulátoru ERA. Uvnitř modulu bylo 1,4 tuny nákladu pro americkou část stanice.

Délka modulu je 6,59 metru, maximální průměr (při startu) 4,96 metru, průměr samotného modułu 2,4 metru, hermetizovaný prostor má objem 18,1 m3, volný prostor má 14,5 m3 a z toho je 5,5 m3 určeno pro transport a skladování nákladu.

Modul byl vynesen ko kosmu v nákladovém prostoru raketoplánu Atlantis při misi STS-132 (v květnu 2010).


Aktualizováno: 14.05.2010

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled letů a kosmonautů | ISS | Moduly ISS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/iss/moduly/rassvet/index.htm)