Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Sojuz > Sojuz 13 > Experimenty při letu Sojuz 13
tisk 

Na palubě byly umístěny dva vědecké přístroje, jejichž předchůdci byli na stanici Saljut 1.

Astrofyzikální observatoř Orion 2 je instalována na špici orbitální sekce a je vybavena širokoúhlým meniskovým dalekohledem pro registraci UV záření hvězd do 9 - 10m (zorné pole 20 čtverečních stupňů). Po navedení na dráhu se dalekohled vyklopí do pracovní polohy, navádění zajišťuje palubní inženýr, automatická stabilizace přístrojů na 2 - 3". Na stabilizované plošině Orion 2 je umístěna také aparatura pro sledování rentgenového záření Slunce (při letu na osvětlené části dráhy se sleduje Slunce, ve stínu bez velkého manévrování hvězdy).

Další zkouškou aparatury ze stanice Saljut byla biologická laboratoř OAZIS 2, zkoumající procesy regenerace v uzavřeném systému. To má velký význam pro zajištění životních podmínek za dlouhodobých kosmických letů. Laboratoř se skládá ze dvou válců - v jednom jsou bakterie pohlcující CO2 a vodík, v druhém baktérie, které rozkládají močovinu, pohlcují kyslík vznikající v prvním válci a uvolňují CO2. Kosmonauti do tohoto systému pouze dodávají živný roztok a odebírají vzorky vznikající biologické hmoty.

Kromě těchto experimentů pokračoval výzkum zemských zdrojů (v kombinaci s pozemními metodami), především pořizování spektrálních snímků různých druhů terénu.


Aktualizováno : 09.10.1997

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz | Sojuz 13 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz/so-13/exp.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.072527 vteřiny.