Kosmonautika@kosmo.cz
Obsah > Pilotované lety > Sojuz > Sojuz 15

M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1974-067A 26.08.1974 28.08.1974 2d 0h12m nespojeno se Saljutem 3

Posádka Sojuzu 15
Posádka : Sarafanov,G.V.[VE] | Ďomin,L.S.[PI]


Popis letu : (podle Přehledů kosmonautiky 1974 se svolením RNDr. P. Lály CSc)

      Druhý let dopravní kosmické lodi k družicové stanici Saljut 3. Kosmická loď byla vypuštěna ve 20.58 SEČ. Na prvních obězích byla provedena korekce, která dráhu zvýšila na 254 - 275 km. Od 6. oběhu byla loď mimo dosah pozemních sledovacích stanic a kosmonauti od 5 do 13 hodin odpočívali. Jak bylo oznámeno několik měsíců po experimentu, bylo hlavním úkolem letu vyzkoušení nového systému automatického spojení dvou těles ve vesmíru, který má být zřejmě v budoucnosti používán k dopravě zásob na palubu družicových stanic. Takovéto zásobovací lodi by pak nemuseli řídit kosmonauti. Jak známo, v SSSR bylo uskutečněno automatické spojení ve vesmíru poprvé na světě - již v roce 1967 nepilotovanými loděmi typu Sojuz označenými Kosmos 186 a 188. Při pilotovaných letech řídí závěrečnou fázi sbližování od 100 m kosmonauti. Nový automatický systém na lodi Sojuz 15 pracoval dobře až do 30 - 40 m, pak se ale rychlost přibližování začala podle údajů palubního radaru zvětšovat. Kosmonauti manévr několikrát opakovali, aby bylo získáno co nejvíce údajů a provedli přitom také vizuální kontrolu stavu stanice Saljut 3.

      Protože loď Sojuz v dopravní variantě nemá panely slunečních baterií, nemůže její samostatný let trvat déle než dva dny. Kosmonauti proto zahájili přípravy pro návrat na Zemi. Druhý pracovní den kosmonautů skončil 28.8. v 6 hod. SEČ, kdy loď vykonala 22 oběhů kolem Země a do 14. hodin se pak nacházela mimo oblast radiového příjmu pozemních stanic. Po odpočinku kosmonauti pokračovali v přípravách na závěr letu.

      Brzdící raketový motor byl zapálen ve 20 hod. 24 min. 38 sec. SEČ nad jižním Atlantikem a jeho činnost byla monitorována sledovací lodí Moržovec. Po úspěšném průletu atmosférou přistála návratová kabina kosmické lodi v cílové oblasti 48 km jihozápadně od Celinogradu v Kazachstánu ve 21.10 SEČ. Vzhledem k nočnímu startu a krátkému trvání letu tak došlo k druhému sovětskému nočnímu přistání. Vyhledání kosmonautů komplikovala i meteorologická situace - silný déšť. Kabina byla objevena 55 vteřin po přistání vrtulníkem, který přistál 10 min. poté.


Aktualizováno : 20.10.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz/so-15/index.htm)