Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Sojuz T > Sojuz T-12 > Experimenty při letu Sojuz T-12
tisk 

V prvních dnech byla kromě vykládky dovezeného materiálu věnována pozornost lékařským experimentům - stav oběhového systému, ostrost zraku RPS - experimenty s omezením vlivu beztíže PNEVMATIK a PROFILAKTIKA. Byl zahájen společný sovětsko-francouzský experiment CITOS-3. Pod názvem TAMPONAŽ byla vyrobena cementová směs ze tří složek a k zatuhnutí nalita do gumových forem. S. Savická vyráběla vzorky lékařských preparátů elektroforézou na aparatuře TAVRIJA. Kosmonauti pokračovali i v dalších experimentech, které zahájila již základní posádka Sojuzu T-10.

      Po adaptaci na beztížný stav byly zahájeny přípravy k výstupu V. Džanibekova a S. Savické (jako první ženy vůbec) do volného kosmu. Poprvé zůstali na palubě lodi čtyři kosmonauti. V hlavní části stanice Saljut 7 byli kosmonauti Kizim, Aťkov (řízení výstupu, kontrola zdravotního stavu) a Volk. V případě nutnosti měli k dispozici loď Sojuz T-12, do které byla předtím přemístěna příslušná anatomicky tvarovaná křesla. V lodi Sojuz T-11 (která byla od stanice oddělena dehermetizovanou přechodovou komorou) byl V. Solovjov, ke kterému by se v případě nutnosti mohli připojit oba vystupující kosmonauti.

S.Savická při práci ve vesmíru       První výstup ženy do kosmu začal 25.7. 1984 v 15.55 SEČ a trval 3 hod 35 min. Po předchozí adaptaci otevřel V. Džanibekov nad rovníkovou oblastí Pacifiku výstupní otvor a připravil pracovní místo k činnosti. Hlavním úkolem výstupu bylo vyzkoušení univerzálního zařízení pro řezání, sváření, pájení a napařování v kosmu (URI - Universalnyj ručnoj instrument) vyvinutého v Ústavu elektrického svařování E.O. Patona. Přístroj má hmotnost 30 kg a má dvě "hlavně" s elektronovými generátory. Levý je opatřen čočkou k zaostřování a slouží k řezání, sváření a pájení, pravý má připevněn tyglík do kterého lze vložit materiál k napařování. Při práci se zvyšuje teplota zařízení (až na 170°C), která se bezkontaktně měří infračerveným teploměrem. Vzorky byly umístěny na čtyřech deskách po šesti (2 z nerezové oceli, dva titanové). Pro řezání se používaly pásky o síle 0,5 mm, ke sváření rozpůlené pásky o síle 1 mm, k pájení dva pásky s mezivrstvou pájky. Čtvrtá deska měla být pokovena stříbrem. První začala pracovat S. Savická, V. Džanibekov ji přitom fotografoval a pořizoval další dokumentaci. Po řezání dvou vzorků, dvou svařováních a jednom pokovení si úlohy vyměnili. Práce byla přerušena na 40 minut, kdy byl komplex v zemském stínu (vstoupil do něj minutu před přeletem Bajkalu). Po skončení experimentu kosmonauti aparaturu rozmontovali a uložili do přechodového úseku stanice. Sejmuli také vzorky biologických materiálů, které byly dlouhodobě exponovány kosmickým podmínkám (EKSPOZICIJA). Výstup byl ukončen při letu nad rovníkovou částí Atlantiku.

      Po odpočinku pokračovala posádka v experimentech na palubě stanice. Byl dokončen experiment ELEKTROTOPOGRAF a získané vzorky z vakuové komory uloženy k dopravě na Zemi (na filmu se zaznamenává stav materiálu po vystavení kosmickým podmínkám). V. Džanibekov se také věnoval výcviku kosmonautů základní posádky pro jejich nově naplánovaný výstup do kosmu. Před návratem na Zemi byl do dopravní lodi uložen všechen získaný materiál a do její orbitální sekce nepotřebný odpad.


Aktualizováno : 28.10.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz T | Sojuz T-12 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz_t/so-t12/exp.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.149584 vteřiny.