Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > V Česku > Krystalizátor ČSK
tisk 


Krystalizátor je dílem kolektivu Fyzikálního ústavu AVČR. Pod vedením Ing. Aleše Třísky ho připravil pro technologické experimenty na stanici Saljut 6. Po úpravách se však další exemplář používal i na stanici Mir.

Krystalizátor umožňuje přípravu vzorků válcového tvaru v nerezových pouzdrech o vnějším průměru 16 mm, síle stěny 0.2 mm a délce 140 mm. Může se v něm uskutečňovat série šestnácti experimentů, každého s vlastním teplotním a pohybovým programem a nezávislou nastavitelností jejich časového sledu. Celá série pokusů může probíhat bez přítomnosti obsluhy. Po výměně bubnového zásobníku se vzorky a kazety s mg. páskem, na němž je zaznamenán program a průběh experimentů (novější verze už má samozřejmě polovodičovou paměť), je možno okamžitě zahájit další sérii pokusů. V krystalizátoru se mohou vytvořit až tři úzká a dvě široká nezávisle ovladatelná teplotní pásma v rozmezí teplot 100 až 850 °Celsia, po inovaci až 1200 °Celsia. Celková vytápěná délka pece je 280 mm. Teplota se udržuje v rozmezí plus minus 0.5 °Celsia. Nastavení polohy vzorku a rychlost jeho pohybu jsou ovladatelné v obou směrech. Celková délka posuvu je 420 mm. Krystalizátor umožňuje během experimentu snímat velikost mikrovibrací ve třech osách a průběžně hodnotit jejich vliv na technologický proces. Tato možnost byla v té době novinkou.

Krystalizátor má univerzální použití. Mohou se v něm pěstovat monokrystaly z plynné fáze, z kapalné fáze, rekrystalizací a podobně. Mohou se v něm připravovat různé slitiny skla, zvláště čisté suroviny či monokrystaly. 


Aktualizováno : 21.05.2004

[ Obsah | Kosmonautika v Česku ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/cz/csk/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.096590 vteřiny.