Kosmonautika@kosmo.cz
Obsah > Pilotované lety > Voschod > Voschod 1
M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1964-065A 12.10.1964 13.10.1964 1d 0h17m 1.vícečlenná posádka


Posádka Voschodu 1
Posádka :
Komarov,V.M.[VE] | Feoktistov,K.P.[PI] | Jegorov,B.B.[KV]

( Záložní posádka: Volynov, B.V. | Katys, G.P. | Lazarev, V.G. )Znak programu VoschodPopis letu : (podle Přehledů kosmonautiky 1957 - 1969 se svolením RNDr. P. Lály CSc; a podle knihy Smrt číhá mezi hvězdami od P.Toufara)

První kosmický let vícečlenné posádky. Posádka se skládala z velitele, vědeckého pracovníka (konstruktér) a z lékaře. Let byl zrealizován na příkaz Nikity Chruščova, který požadoval vypuštění lodi se třemi kosmonauty nejpozději do oslav Říjnové revoluce. Jelikož se loď Sojuz teprve rodila na rýsovacích prknech konstruktérů, byl S.P.Koroljov nucen upravit stávající loď Vostok. Z tohoto důvodu bylo odstraněno objemné a těžké katapultovací křeslo a kosmonauti byli pouze ve sportovních oblecích. Loď po těchto úpravách však neměla žádný záchranný systém. Celý let byl riskantní záležitostí a proto byl do posádky zařazen konstruktér Feoktistov který navrhl úpravy lodi, aby ostatní členy psychicky podpořil.

Celý let proběhl automaticky, oba narychlo připravení vědečtí kosmonauti se v beztížném stavu necítili nejlépe a žaludeční nevolnost pocítil i Komarov. Start v 8.30 SEČ. Na 17. obletu byl nad Afrikou automaticky zapálen brzdicí motor a loď hladce přistála 13.10. v 8.47 SEČ v Kazachstánu.
Aktualizováno : 06.10.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Voschod ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/voschod/vch-1/index.htm)