Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Apollo > Apollo 15 > Apollo 15 v L+K 1972 - Poštovní známky
tisk 

Apollo 15 - Filatelie

Pro časopis Letectví a kosmonautika zpracoval jpk

Foto: Apollo 15 - poštovní známka USAU příležitostí startu americké kosmické rakety Apollo 15 vydal Státní department pošt USA soutisk dvou osmicentových známek s jedním obrázkem, rozděleným uprostřed perforací. Soutisk byl vydán u příležitosti desetiletých úspěchů Spojených států v kosmickém prostoru. Známkový obraz soutisku zobrazuje v levé části měsíční modul a v nadhledu vyobrazení Země a Slunce, zatímco jeho pravá část zobrazuje americký “měsíční jeep" s posádkou obou kosmonautů a směrovými anténami zaměřenými k měsíčnímu modulu. Poštovní správa USA oslavila touto známkou úspěchy amerických kosmických programů, především pak první přistání člověka na Měsíci. Aby podtrhl úspěchy amerického kosmického programu Apollo, rozhodl Státní department pošt USA, že soutisk těchto příležitostných známek byl poprvé k dostání pouze na zvláštních poštovních úřadech na Kennedyho mysu na Floridě a v dalším největším středisku amerického kosmického výzkumu — v texaském Houstonu.

(L+K č.10/1972)

*************************************************

Foto: Apollo 15 - kazeta měsíční pošty Na obrázku vidíte jednak nejmenší a přitom nejvzácnější poštovní úřad, jaký lidstvo pamatuje. Tato malá kazeta je první mimozemská pošta, která fungovala na Měsíci díky posádce Apolla 15. V kazetě, vyrobené ze zvláštní kombinace materiálů, jejímž základem bylo aluminium a asbest a která byla odolná vůči teplotám až do 2 400° Fahrenheita, stejně jako vůči paprskům beta byly uloženy obálky s nalepenými americkými “kosmickými" známkami, normální razítkovací polštářek a první měsíční razítko. Jím oráželi připravené obálky se známkami američtí kosmonaute David R. Scott a James B. Irwin přímo na Měsíci; celý “poštovní úřad" vzali pak s sebou zpět na Zemi jako první “poštovní dokument" úspěšného letu Apolla 15.

(L+K č.10/1972)

************************************************

Foto: Apollo 15 - poštovní známka Maďarska• (jpk) Poslední aerofilatelistickou emisí poštovní správy Maďarské lidové republiky je příležitostný desetiforintový aršík Apollo 15. Na aršíkové známce je vyobrazeno měsíční vozítko s měsíčním modulem v pozadí v členitém terénu povrchu Měsíce. V okrajových částech aršíku je na mapě měsíčního povrchu znázorněna trasa výzkumné cesty amerických kosmonautů v jejich třech hlavních fázích od místa přistání. Kresba aršíku je doplněna emblémem Apolla 15 a jmény kosmonautů této měsíční sondy — Davida Scotta, Alfreda Wordena a Jamese Irwina. Tento příležitostný aršík, tištěný vícebarevným ofsetem, vyšel v nákladu 360 000 zoubkovaných exemplářů; kromě nich bylo vydáno 12 000 nezoubkovaných a číslovaných aršíků.

(L+K č.18/1972)


Přepis článku: M.Filip, 8.11.2003

Aktualizováno : 14.11.2003

[ Obsah | Pilotované lety | Apollo | Apollo 15 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/apollo/ap-15/lk4.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.029547 vteřiny.