Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Stanice Gateway (Lunar Gateway)
tisk 


Stanice Gateway u Měsíce (kresba)
Kosmická stanice na výstředné oběžné dráze kolem Měsíce

Mezinárodní stanice Gateway je součásti amerického programu Artemis a má posloužit při obnovení pilotovaných letů na Měsíc ve dvacátých letech 21. století. Stanice vzniká pod vedením NASA a spolupracují na ní i Evropa (ESA), Japonsko a Kanada.

Stanice bude umístěna na speciální výstředné oběžné dráze kolem Měsíce, označované jako NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit), s oběžnou dobou cca 7 dní. Stanice bude obsahovat několik modulů a nebude trvale obydlena lidmi. Poslouží až 4 kosmonautům jako dočasné ubytování a přestupní místo pro přistávání na Měsíci. Budou zde probíhat i delší (několikaměsíční) výzkumné pobyty pro ověření vybavení budoucích misí na Mars.

Plánované moduly a díly stanice:

  • PPE (Power and Propulsion Element) [USA]: energetický a pohonný modul s velkými solárními panely ROSA (Roll Out Solar Array) s výkonem až 50 kW a iontovými motory (Hall-effect thrusters)
  • HALO (Habitation and Logistics Outpost) [USA]: obytný a zásobovací modul (bude ze Země vynesen spolu s připojeným modulem PPE), obsahuje i stykovací uzel pro lunární přistávací modul HLS (Human Landing System)
  • ESPRIT (European System Providing Refueling, Infrastructure and Telecommunications) [ESA]: díl HLCS (Halo Lunar Communication System) bude součástí hodulu HALO a ERM (ESPRIT Refueling Module) bude samostatný tankovací modul (se stakovacím uzlem pro nákladní lodě)
  • I-HAB (International Habitation Module) [ESA, JAXA]: mezinárodní obytný modul, obsahující i stykovací uzel pro pilotované lodě Orion
  • Canadarm3 [Kanada]: robotické rameno (manipulátor)
  • Airlock Module: přechodová komora pro výstupy do kosmu (původně ji mělo dodat Rusko, ale od roku 2022 zatím není výrobce určen)

Struktura Gateway


Aktualizováno : 27.08.2022

[ Obsah | Pilotované lety | Artemis ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/gateway/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.043296 vteřiny.