Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle)
tisk 


Orion s ESM
Kosmická loď Orion pro pilotované lety do vzdálenějšího kosmu

Znak programu OrionOrion je nová kosmická loď, určená pro dopravu kosmonautů k Měsíci v rámci programu Artemis. Výhledově by měla být použitelná i pro pilotované lety k Marsu a dalším vzdálenějším cílům (např. k některému z asteroidů). První pilotovaný let lodi Orion by se měl uskutečnit v roce 2024. Nepilotované testy proběhly v roce 2014 (mise EFT-1 na výstřednou dráhu kolem Země a zpět na Zemi), a také v roce 2022 (mise Artemis I na DRO dráhu kolem Měsíce a zpět na Zemi).

Loď Orion se skládá z modulu pro posádku CM (Crew Module) a z evropského servisního modulu ESM (European Service Module). Pro start je doplněna odhazovací záchrannou věžičkou LAS (Launch Abort System).

Orion s ESM  a LAS

Modul pro posádku CM je vyroben v USA (Lockheed Martin), má suchou hmotnost 9300 kg, průměr 5 m a výšku 3,3 m. Startovací hmotnost je 10400 kg. Obsahuje kabinu s obytným prostorem 9 m3 pro posádku 2 až 6 kosmonautů, systémy podpory života, řidicí a ovládací systémy, a také tepelný štít a padáky pro přistání (na moři). Pro závěrečnou orientaci a stabilizaci před přistáním (po oddělení ESM) je CM vybaven 12 hydrazinovými RCS motorky MR-104G s tahem 700 N (každý), umístěných v 6 blocích po 2.

Orion a ESM pro Artemis I při kompletaci  na KSC (2022)Servisní modul ESM slouží především jako hlavní pohon a zdroj elektřiny pro loď Orion. Obsahuje ale také zásoby vody, kyslíku a dusíku pro posádku. ESM je vyroben v Evropě (Airbus DS), má suchou hmotnost cca 6000 kg, průměr 4,1 m (bez solárních panelů), výšku 4m a může obsahovat až 8600 kg paliva (MON3/MMH). Čtyři solární panely mají po rozvinutí délku cca 7 m (každý) a dodávají celkem až 11,2 kW elektrické energie (2,8 kW každý). Jako hlavní pohon slouží OMS motor z amerického raketoplánu STS (s tahem 26,6 kN). Sekundární pohonný systém obsahuje 8 motorků Aerojet R-4D-11 s tahem 490 N (každý). Pro stabilizaci a jemné manévrování slouží 24 motorků Airbus RCS, každý o tahu 220 N, umístěných v 6 blocích po 4.

Kompletní loď Orion má při startu hmotnost až 33,5 tuny (včetně LAS) a na dráze k Měsíci pak až 26,5 tuny. Standardní mise mají trvat cca 21 dní, ale Orion je schopen samostatně fungovat v kosmu až 42 dní (bez posádky). Do kosmu loď Orion startuje z KSC (LC-39B) na raketě SLS.

Schéma lodi Orion s ESM  a LAS


Aktualizováno: 13.09.2022

[ Obsah | Pilotované lety | Orion z programu Constellation | Orion v NASA | Artemis ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/orion/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.056660 vteřiny.