Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Gemini > Gemini 4 > Gemini 4 - aktualita v L+K
tisk 

Znak Gemini 4Gemini 4 - aktualita

(L+K č. 13/1965)

(L+K) Piloti kabiny Gemini 4 – kosmonauti James McDivitt a Edward White vykonali během čtyř dnů 62 obletů kolem Země. Jejich kosmická loď odstartovala 3. června v 16.16 hod. SEČ z mysu Kennedy a přistála 7. června v 18.13 hod. SEČ 368 km severně od ostrova San Salvadoru a 624 km východně od Kennedyho mysu. Oba kosmonauti strávili v kosmu 97 hodin 57 minut. Let kabiny Gemini 4 je zatím nejúspěšnějším americkým kosmickým letem s lidskou posádkou. E.White při EVA (03.06.1965)Jeden z obou kosmonautů, Edward White, opakoval se zdarem výkon svého sovětského předchůdce kosmonauta A. Leonova a setrval v kosmickém prostoru mimo ochranný obal kosmické lodi dvacet minut, vybaven miniaturním ručním raketovým motorkem, který mu umožňoval manévrování. Druhý plánovaný cíl tohoto letu – přiblížení kabiny k druhému stupni nosné rakety – se nezdařil, protože pilot McDivitt se mohl orientovat pouze opticky, bez pomoci přístrojů; lidské smysly na to nestačily. (Příští pokus s kabinou Gemini 5 v srpnu t. r. má tento nezdar napravit. Kabina bude vybavena radarovým přístrojem.) Závěrečná fáze čtyřdenního letu Gemini 4 probíhala nad Havajskými ostrovy, kde pilot McDivitt zapjal dva pomocné raketové motory, které uvedly kabinu na novou oběžnou dráhu s apogeem pod 160 km. Tato dráha zaručovala včasný návrat obou kosmonautů na Zemi, i kdyby selhaly brzdicí rakety. Kdyby se tento manévr nepodařil, byli by oba kosmonauti vystaveni nebezpečí, že se jejich pobyt v kosmu nedobrovolně prodlouží o několik dní. Pro poruchu elektronického počítače musel pilot pouze odhadem stanovit čas, kdy bylo nutno zapnout pomocné raketové motory. Podařilo se mu to s chybou jedné vteřiny. O dvanáct minut později – poblíž americko-mexických hranic – zapjal pilot čtyři brzdicí rakety, které snížily oběžnou rychlost kabiny z 28 000 km/h na 1 120 km/h. Gemini 4 procházela hustými vrstvami atmosféry asi 3 minuty. Po tuto dobu byli kosmonauti vystaveni asi osminásobnému přetížení. Gemini 4 po přistání (07.06.1965) Pak se postupně otevřely dva padáky, první ve výšce asi 15 km nad Zemí, druhý ve výšce 3 km. Posléze kabina dopadla na mořskou hladinu. Poněkud předčasné spuštění jedné z brzdicích raket způsobilo, že kabina přistála asi o 70 km dále než se předpokládalo. Čtvrt hodiny po dopadu ji objevily dva vrtulníky amerického námořnictva startující z letadlové lodi Wasp. Protože tato loď byla vzdálena od místa dopadu více než hodinu plavby, požádali oba kosmonauti houstonské středisko, aby mohli být vytaženi na palubu vrtulníku, protože nesnášeli houpání kabiny na neklidné mořské hladině. Této žádosti středisko pochopitelně vyhovělo, takže o několik minut později byli James Mc Divitt a Edward White bouřlivě přivítáni na palubě letadlové lodi Wasp. Oba kosmonauti byli sice zarostlí, ale měli výbornou náladu a pustili se s chutí do první tuhé stravy po čtyřech dnech. Po návratu na Kennedyho mys se zúčastnili McDivitt s Whitem tiskové konference.

Zleva: White a McDivittJames A. McDivitt je stár 36 let, je majorem letectva a narodil se v Chicagu. Studoval na fakultě v Jacksonu, později absolvoval ještě universitu v Michiganu, kde získal titul leteckého inženýra. V roce 1951 vstoupil do letectva USA, v roce 1961 prošel kursem pro výzkumné letce. Jeho poslední funkcí před přijetím do skupiny kosmonautů byla koordinace zkušebních letů na základně Edwards. V září 1962 se stal jedním z devíti členů nového kolektivu amerických kosmonautů.

Jeho společník a přítel Edward White je 35 roků stár a narodil se v San Antoniu v Texasu. Je rovněž majorem letectva. V roce 1952 dostudoval na vojenské akademii ve West Pointu a u letectva se seznámil s McDivittem. Universitu v Michiganu již navštěvoval společně s ním a stejně jako on získal titul leteckého inženýra. Členem kosmonautického týmu se stal současně s McDivittem.

Článek byl z L+K převzat se svolením Mgr. A.Vítka (přepis zajistil M.Filip)

Další informace o letu kosmické lodi Gemini 4 jsou v článku Gemini 4 v číslech a čase od M.Postráneckého a F.Kantora v L+K 16/1965.


Aktualizováno : 09.06.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Gemini | Gemini 4 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/gemini/ge-4/lka.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.057756 vteřiny.