Kosmonautika@kosmo.cz |
![]() Posádka : Schirra,W.M.[PL] [ Popis letu | Obrázky | Experimenty | MA 8 v NASA ]
Třetí americký orbitální let. Přestože byl delší než MA-7, proběhl bez závad. Start ve 13:15 SEČ, automaticky řízené přistání 475 km od ostrova Midway v Pacifiku, v blízkosti lodi "Kearsage".
Start MA 8 probíhal vcelku hladce až na čtvrthodinové přerušení odpočítávání 45 minut před startem, k němuž došlo po poruchu radaru na Kanárských ostrovech. 5 min 44 sekund po startu bylo kosmonautovi oznámeno, že se nachází na stabilní dráze, která zaručuje nejméně sedm obletů Země.
Na přední části kabiny byly umístěny vzorky různých materiálů. Experiment ověřoval tepelnou odolnost nových slitin s ohledem na jejich možné použití na kosmických tělesech. Už při prvním oběhu bylo zjištěno nedostatečné chlazení skafandru. Teplota v něm stoupla z 23° C při startu na 32° C. Když se Schirrovi podařilo skafandr zregulovat, bylo mu zase příliš chladno : "Na konci letu jsem se doslova třásl," prohlásil později. "Jsem patrně prvním člověkem, který se ve vesmíru nachladil." Schirra už při první oběhu přešel na nestabilizovaný let. Odpojil automatický řídicí systém. Bylo to nutné proto, aby ke konci letu zbylo v nádržích dost paliva. Nakonec Schirra dosáhl toho, že po dokončení šestého oběhu měl v nádržích automatického systému ještě 68 % paliva. Ruční systém měl 84 % paliva. Schirra šetřil i elektrickou energií v bateriích. Proto bylo často přerušeno spojení se Zemí.
Mnozí novináři kladli Schirrovi otázku, zda je možno podle velmi úspěšného
letu soudit, že je lepším kosmonautem než Glenn a Carpenter. Schirra odpovídal
vždy stejně : "Poučil jsem se z předchozích letů svých kamarádů, ale
především se , myslím, poučili konstruktéři i ti, kteří let řídí. Doufám,
že mých zkušeností použije Cooper, který je nyní na řadě." Aktualizováno : 16.02.1998 [ Obsah | Pilotované lety | Mercury ] |