Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > ISS > Moduly ISS > MPLM (moduly ISS)
tisk 

MPLM Raffaello při výrobě v ItáliiMPLM (Multi Purpose Logistic Modules) byly transportní přetlakové moduly ISS. Byly vyrobeny 3 letové exempláře - Leonardo, Raffaello a Donatello. Postavila je firma Alenia Spazio (Itálie).

Modul má válcový tvar s celkovým obyvatelným vnitřním prostorem 31 m3 mimo transportní skříně. Nosná kapacita činí 9000 kg užitečného zatížení, především vědeckých přístrojů, které mohou být umístěny v celkem 16 přemístitelných standardních skříních ISPR (International Standard Payload Racks), z nichž 5 je vybaveno rozvody elektrické energie, chlazením a datovými počítačovými sběrnicemi. MPLM má 2 stykovací uzly. Modul je vybaven ochranou protimeteorickou MDPS (Micrometeorite and Debris Protection System) a tepelnou MLI (Multi-Layer Insulation), klimatizačním systémem, systémem aktivní a pasivní termoregulace, požárním signalizačním a hasicím systémem, systémem dodávky elektrické energie, povelovým a telemetrickým systémem.


Rozměrové schéma modulů MPLMNa ISS byl MPLM dopravován v nákladovém prostoru raketoplánu. Maximální doba letu byla minimálně 16 dní v připojeném stavu ke stanici. Celková životnost modulu byla minimálně 10 roků a 25 letů do vesmíru.

Jako první startoval modul Leonardo při STS-102 (ISS-5A.1) dne 08.03.2001.

Po řadě startů a návratů byl modul Leonardo upraven na trvalý pobyt v kosmu a v únoru 2011 byl při misi STS-133 naposledy vynesen do kosmu a zůstal u ISS trvale připojen k dolnímu uzlu modulu Unity jako tzv. PMM (Permanent Multipurpose Module).


Aktualizováno: 02.06.2011

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled letů a kosmonautů | ISS | Moduly ISS | MPLM HomePage ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/iss/moduly/mplm/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.082511 vteřiny.