Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > STS > STS-29 Di/F-8 > Experimenty při letu STS-29
tisk 


Hlavní vědecké experimenty na STS-29

SHAAE (Space Station Heat Pipe Advanced Radiator Element)

Zkouška tepelné trubice, která se má stát hlavním prvkem odvodu tepla v klimatizačním systému chystané stanice Freedom.

Tepelná trubice přenáší teplo cirkulací tepelného média (kapalného amoniaku) bez použití čerpadel. Délka experimentální trubice je 15,54 m. Sestává ze dvou kanálů: "horní přenášel plynný amoniak od teplého konce, vybaveného třemi topnými články s příkony 500, 500 a 1000 W, ke studenému, opatřenému hliníkovým radiátorem 0,3 x 0,3 m, který vyzařoval teplo do kosmického prostoru. Zde amoniak měl kondenzovat zpět do kapalného stavu a přepážkou s drobnými otvory měl procházet do druhé "spodní" trubice, kterou se měl vracet k teplému konci. Zde byly oba kanály propojeny "knotem" spleteným z tenkých kovových vláken; knot měl nasávat kapalný amoniak; který se na konci vypařoval do druhé trubice.

SSIP (Shuttle Student Involvement Program)

Dva studentské pokusy:

a) Vývoj kuřecího embrya ve vesmíru. Inkubátor byl umístěn na obytné palubě raketoplánu. Uvnitř bylo uloženo celkem 32 slepičích vajec; 16 oplodněných 2 dny před startem, zbývajících 16 kusů oplodněných 9 dní před startem. Stejný kontrolní soubor 32 vajec zůstal na Zemi. Po návratu byla polovina letových i kontrolních vajec otevřena a sledovány změny ve vývoji tkáně a kostry; druhá polovina byla ponechána v inkubátoru až do očekávaného líhnutí 21 dní po oplodnění. Bylo zjištěno, že všechny zárodky ve vejcích, oplodněných jen dva dny před startem, byly po letu mrtvé.

b) Vliv beztíže na hojeni kostní tkáně. Vzhledem ke známému jevu odvápňování kostí v beztíži bylo sledováno hojení kostní tkáně u laboratorních krys. Na palubě raketoplánu byly vypuštěny čtyři krysy, jimž před startem operativně odstranili malý kousek kosti. Analogická skupina čtyř krys byla ponechána na Zemi ke kontrolním účelům. Po letu odborníci zkoumali strukturu nově vytvářené kosti u letových i kontrolních zvířat.

PCGE (Protein Crystal Growth Experiment)

Automatické zařízení pro přípravu monokrystalů bílkovin (proteinů) krystalizací z nasyceného vodního roztoku. Bílkovinné monokrystaly slouží zejména k rentgenostrukturnímu stanovení přesné prostorové stavby těchto sloučenin: na prostorovém uspořádání závisí funkce bílkovin v živých organismech.

Chromex (Chromosome Experiment)

V klimatizovaném inkubátoru byl sledován vývoj buněčných kultur, se zvláštním zaměřením na změny v chromosomech, částicích v buněčném jádru, ve kterých je soustředěna deoxyribonukleová kyselina (DNA) se všemi dědičnými informacemi organismu. Jejich výzkum má velký význam v souvislosti s možnými změnami genetické informace během kosmického letu, zejména vlivem kosmického zářeni.

AMOS (Air Force Maui Optical Site Calibration Test)

Šlo o prověřování elektrooptických senzorů observatoře USAF, umístěné na Mt. Haleakela na ostrově Mauí (Havajské cstrovy). Při přeletech raketoplánu nad observatoří byly pořizovány jeho snímky. Osádka spolupracovala např. zapojováním osvětlení v nákladovém prostoru, vypouštěním odpadní vody, vytvářející světélkující oblaka, nebo zapojováním trysek RCS.


Aktualizováno : 11.11.1997

[ Obsah | Pilotované lety | STS | STS-29 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-29/exp.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.072562 vteřiny.