Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > STS > STS-32 Co/F-9 > Experimenty při letu STS-32
tisk 


Prvním hlavním úkolem osádky bylo vypustit vojenskou telekomunikační družici Syncom 4 F-5. Sedmitunový satelit (přesně 6895 kg), speciálně konstruovaný pro vypuštění z raketoplánu, nemohl být převeden na klasickou nosnou raketu, jako se to stalo u mnoha jiných družic. Ve vypouštěcím zařízení ležel tak, že jeho osa byla rovnoběžná s osou nákladového prostoru. Před vlastním uvolněním byl elektromotorem roztočen. Pak, 10. ledna ve 13.18 UT nad západním pobřežím rovníkové Afriky, letový specialista Low stiskl tlačítko a pružinový mechanismus udělil družici impuls potřebný k opuštění nákladového prostoru. Malé stabilizační trysky ještě zvýšily rychlost rotace Syncomu na ot. 30/min, aby měl dostatečnou stabilitu při zážehu kapalinového urychlovacího motoru. K této operaci došlo přibližně o hodinu později. Zážeh pozorovali astronauti prostřednictvím televizní kamery, umístěné na konci kanadské ruky RMS. Jako obvykle byl totiž raketoplán natočen ke družici svým břichem, aby nedošlo k znečištění oken spalnými produkty.

Kromě vypuštění vojenské telekomunikační družice typu Syncom bylo dalším, velice významným a termínovaným úkolem dopravit zpět na Zemi desetitunovou družici LDEF (Long Duration Exposure Facility), vypuštěnou v dubnu 1984. Původně se počítalo s tím, že LDEF setrvá ve vesmíru jen o něco více než půl roku, aby bylo možno na palubě této pasívní družice dostatečně dlouho ověřovat, eventuálně sledovat chování nejrůznějších materiálů, nátěrů a součástek v podmínkách kosmického letu. Přes tento plán však udělala nemilosrdný škrt havárie Challengeru. A tak LDEF zůstala na oběžné dráze místo půl roku více než 69 měsíců. K jejímu úspěšnému zachycení a uložení do nákladového prostoru Columbie došlo čtvrtý den letu -12. ledna

V průběhu dalších dnů letu se již astronauti mohli věnovat více vědecké činnosti. Dunbarová, Ivinsová a Low v rámci technických experimentů prověřovali různé metody ovládání RMS, přičemž si televizními kamerami důkladně prohlédli povrch raketoplánu v místech, kam není z pilotní kabiny vidět. V rámci lékařských výzkumů prověřovali Low a Dunbarová činnost krevního oběhu s využitím podtlakového zařízení LBNPU (Lower Body Negative Pressure Unit), odpovídajícího sovětskému zařízení Čibis. Zařízení je skládací a dá se umístit do standardního kontejneru na obytné palubě.


Aktualizováno : 25.11.1997

[ Obsah | Pilotované lety | STS | STS-32 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-32/exp.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.044762 vteřiny.