Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > STS > STS-81 At/F-18 > Experimenty při letu STS-81
tisk 


Zařízení umístěná v nákladovém prostoru raketoplánu :

Spacehab na ZemiSpacehab na oběžné drázeSpacehab-DM (Double Module) nese řadu vědeckých experimentů, přístrojů, zařízení pro snížení vývojových rizik - Risk Mitigation Experiments (RME's) a ruská zařízení vyvíjená pro fázi 1 výstavby ISS Alpha (Phase 1).


Zařízení umístěná v kabině raketoplánu :

KidSat LogoKidSat je projekt, sponzorovaný NASA, který umožňuje studentům všech typů škol v USA, zapojit se do kosmického výzkumu. Studenti dálkově ovládají kameru Kodak DCS 460c (rozlišení 2036x3060 pixelů), která je umístěna v pravém horním okně raketoplánu a může pořizovat digitální fotografie Země. Studenti základních škol odpovídají za plánování snímkovaných míst, přesné určení jejich polohy a výpočet okamžiku průletu raketoplánu nad vybranými místy. Studenti středních a vysokých škol potom převádějí tyto údaje do posloupnosti řídicích příkazů, které jsou nakonec z Johnson Space Center (JSC) v Houstonu odeslány do počítače IBM Thinkpad, připojeného ke kameře. Thinkpad potom ovládá kameru a snímkuje Zemi. Získané fotografie jsou odesílány na Zemi a ukládány do archívu. Studenti pak mohou k těmto snímkům přistupovat přes Internet na adrese http://www.jpl.nasa.gov/kidsat/. KidSat byl poprvé umístěn na STS-76 v březnu 1996, zúčastnily se ho tři základní školy a bylo získáno přes 300 snímků. Na STS-81 už se předpokládá účast více než patnácti škol.


MSXMidcourse Space Experiment (MSX) je projekt Ballistic Missile Defense Organization (BMDO), sloužící k ověření technologií potřebných k identifikaci a sledování letu raket středního doletu. K tomu slouží řada přístrojů. Především je to infračervený dalekohled SPIRIT III (Space Infrared Imaging Telescope), kamera UVISI (Ultraviolet and Visible Imagers and Spectrographic Imagers) a CCD kamera SBV (Space-Based Visible) Instrument. Data získaná z dalekohledu SPIRIT III pak zpracovává palubní počítač OSDP (On-board Signal and Data Processor).

Cosmic Radiation and Effects Monitor (CREAM) je umístěn ve skleníku zvaném Biorack. Měří radiaci ve skleníku, který slouží ke sledování vlivu mikrogravitace na růst rostlin.
Orbiter Space Vision System (OSVS) je určen ke zpřesnění manipulace s předměty v nákladovém prostoru raketoplánu. Jde o soustavu kamer a orientačních bodů, rozmístěných v kabině a nákladovém prostoru. Měl by umožnit určení polohy předmětu s milimetrovou přesností.
Treadmill Vibration Isolation and Stabilisation System (TVIS) je zařízení, určené ke snížení vibrací, vznikajících při cvičení kosmonautů. Je vyvíjeno pro stanici ISS.
Biorack je malý "skleník" , který slouží ke sledování vlivu mikrogravitace na růst rostlin.

[ Obsah | Pilotované lety | STS | STS-81 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-81/81_exp.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.060748 vteřiny.