Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nepilotované lety > Sonda SLIM (Smart Lander for Investigating Moon)
tisk 

Start M.označ. Hmotnost Popis
06.09.2023 2023-137B 730 kg - japonská přistávací sonda na Měsíc (lander a dva minirovery)

Kresba sondy SLIM na MěsíciCílem japonské robotické mise SLIM je především demonstrovat techniku přesného přistání na Měsíci a ověřit konstrukční prvky sondy, použitelné při následných častějších misích na Měsíc a k planetám Sluneční soustavy.

Průběh letu

Start sondy (spolu s astronomickou družicí XRISM) proběhl 06.09.2023 z Tanegašimy raketou H-2A. SLIM pak využil svůj vlastní pohonný systém k postupnému navedení na pomalou přeletovou dráhu k Měsíci. Přílet k Měsíci je naplánován na 3 až 4 měsíce po startu a samotné přistání má být cca 4 až 6 měsíců po startu ze Země. Přistání bude na svažitém terénu, takže lander se má záměrně a řízeně překlopit na bok. Na Měsíci ma sonda fungovat max. 14 dní (po dobu měsíčního dne).

Konstrukce sondy SLIM

Rozměry při startu 2,4 x 1,7m x 2,7 m. Startovní hmotnost 730 kg, suchá hmotnost 190 kg. Hlavní motor má tah 500 N. Orientační a stabilizační motorky mají tah 20 N a je jich celkem 12. Pro přesné přistání (s odchylkou do 100 m) je lander vybaven radarem, laserovým dálkoměrem a navigační kamerou. Radiová komunikace probíhá v pásmu S. Solární články jsou ve formě tenkého ohebného filmu. Baterie jsou Li-Ion. Ve vybavení je také multispektrální kamera a koutový odražeč (který dodala NASA). Lander nese i dvě malá vozítka LEV (Lunar Exploration Vehicle 1 a 2), která budou těsně před přistáním odhozena, dopadnou samostatně na povrch, pořídí snímky landeru a měla by se i krátce pohybovat po okolí.


Aktualizováno : 07.09.2023

[ Obsah | Nepilotované kosmické lety ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/sondy/ostatni/slim/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.033652 vteřiny.