Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nepilotované lety > Program Mars (USA) > Mars 2020 - Perseverance
tisk 
Start M.označ. Hmotnost Popis
30.07.20202020-052A1050 kg - americká sonda pro povrchový průzkum Marsu (rover a dron)

Kresba sondy Persevernace s dronem IngenuityCílem mise Mars 2020 roveru Perseverance je hledat možné známky dávného života na Marsu, a také odebrání a uložení vzorků povrchu Marsu pro jejich budoucí dopravu na Zemi. Cena mise je cca 1,2 miliardy USD.

Průběh letu

Sonda odstartovala 30.07.2020 z Cape Canaveral nosnou raketou Atlas-5/541. Přistání na Marsu (v oblasti Syrtis Major v kráteru Jezero) pomocí SkyCrane je naplánováno na 21.02.2021. K uvolnění dronu Ingenuity má dojít v květnu 2021.

Konstrukce sondy

Rover Perseverance vycházi z koncepce sondy MSL (Curiosity), která na Marsu přistála v roce 2012. Celková hmotnost roveru je 1050 kg, délka 3,00 m, šířka 2,77 m a výška 2,13 m. Maximální rychlost je 4 cm/s. Průměr kol je 52,5 cm. Rover má dva radioizotopové zdroje energie MMRTG o hmotnosti 45 kg, obsahující 4,8 kg plutonia 238 a dodávající 2,7 kWh elektrické energie za sol (jeden marsovský den). Životnost zdrojů MMRTG je 14 let. Minimální doba mise roveru na povrchu Marsu je navržena na dva pozemské roky (jeden marsovský rok). Úkolem roveru je hledání případných pozůstatků života na Marsu, a také odebrání a uložení 20 až 30 vzorků z povrchu k jejich budoucí dopravě na Zemi v rámci připravované mise MSR (Mars Sample Return).

Součástí sondy je i autonomní dron MHS (Mars Helicopter Scout) Ingenuity o hmotnosti 1,8 kg. Jeho úkolem je otestovat možnosti létajících strojů v atmosféře Marsu. Jako vědecké vybavení nese malé kamery. Testování má trvat 30 solů a dron má přitom provést až 5 letů trvajících max. 3 minuty.


Vědecké vybavení roveru

  • MastCam-Z: širokospektrální stereoskopická kamera s vysokým rozlišením a zoomem 3,6:1 (s možností záznamu videa rychlostí až 10 snímků za sekundu).
  • SuperCam: zařízení pro určení chemického a biochemického složení povrchu pomocí mikrofotografií a červeného a zeleného laseru.
  • PIXL (Planetary Instrument for X-Ray Lithochemistry): rentgenoý spektrometr pro měření chemického složení povrchu.
  • RIMFAX (Radar Imager for Mars' subsurface experiment): podpovrchový radar do hloubky až 10 m.
  • MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer): sestava meteorologických senzorů.
  • MOXIE (Mars Oxygen ISRU Experiment): experimentální výroba kyslíku z atmosféry Marsu.
  • SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals): ultrafialový spektrometr pro mineralogii a hledání organických sloučenin.
  • dva mikrofony.

 


Aktualizováno: 30.07.2020

[ Obsah | Nepilotované kosmické lety | Program Mars (USA) ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/sondy/usa/mars/perseverance/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.149966 vteřiny.