Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Zájmy > Modely > Modely ve sbírce J.Navary
tisk 

X-15(text a foto Daniel Lazecký)

………..těžký případ.

Snad jste někdo z Vás četl můj článek o sběratelích a jejich tzv. postižení. Ti co tedy článek nečetli tak tedy ať tak udělají a pokud tak nehodlají udělat, ať tak nečiní. Pokud jste se však přeci jen rozhodli podívat se právě zde pak čtete.

Jaroslav NavaraNevím jak jsou přijímáni sběratelé v  kruhu zdejší komunity, ale na jejich jakousi obranu musím napsat několik vět. Víte jsou to lidé - divousové, ale velmi oddáni věci, resp. svému koníčku a tou je kosmonautika. Musím také napsat, že tito lidé jen nesbírají a třídí materiály o kosmonautice. Ledacos o kosmonautice ví včetně zákulisních dějů, jsou schopní se mnohé dovědět a také dokáží mnohé odhadnout. Dá se napsat, že to jsou velice schopní archiváři, a pokud vezmu za příklad mého kolegu, pak všichni kdo jej znají jsou se mnou za jedno, že je to puntičkář. Těmto lidem ujde jen málokterá událost či zpráva. A tak pomalu v  tempu dějin a ve víru událostí, díky nim budou mít další generace po nich velmi významný a důležitý přehled a informace o kosmických letech. Mnozí z nich dělají vše, aby popularizovali kosmonautiku mezi širokou veřejností a to ať již na hvězdárnách v rámci tzv. doprovodných akcí, V2tak ve školách a kulturních domech, nebo jen tak mezi přáteli při libovolné situaci.

Jak jsem vám již sdělil sbírají vše kolem kosmonautiky, stejně tak jak v  mém předešlém článku o sběratelích. Pro shrnutí zopakuji, že hlavním artiklem jsou skutečné podpisy těch, kteří stojí na pomyslné špičce ledovce - kosmonauti a astronauti, pak ti, kteří jaksi stojí v pozadí, ale jsou neméně důležití. Posledně jsem napsal co se vše dá sbírat s tématikou kosmos a kosmonautika a zde bych si dovolil jemnější seznam položek, které se jaksi naskýtají :

 • fotografie a podpisy kosmonautů a astronautů
 • fotografie a podpisy významných osobností kosmonautiky
 • materiály a tiskoviny z různých kosmických středisek - fotografií včetně
 • knihy a časopisy světových a významných institucí
 • fotografie z treninků kosmonautů a astronautů
 • Vostok / R7materiály z výrobních závodů kosmických nosičů
 • mince
 • medaile
 • známky
 • obálky
 • jiné a různé tzv. memorabilie a rarity
 • fotografie ze svých cest za kosmonautikou a jiných podobných sběratelů
 • kalendáře
 • nášivky - emblémy
 • kresby
 • samolepky
 • tzv. quesl (QSL) lístky - radioamaterské spojení s posádkou kosmické lodi - resp. ověřovací certifikát
 • pohlednice
 • Mirmodely kosmických lodí v různém měřítku
 • fotografie z jednotlivých kosmických letů
 • osobní věci kosmonautů a astronautů
 • suvenýry a snad i kýče s touto tematikou

No jak sami vidíte a čtete je toho mnoho a myslím si, že by se dalo ještě něco najít. Valná většina z nás sběratelů, ale to vše nedělá pro vidinu nějakého zisku, ale pro potěchu svou a jiných … Pro spekulanta to co se nasbírá sice jistě má svou hodnotu a někdy se dá vyhnat skutku vysoko, ale jak jsem již napsal neděláme to pro peníze. Pro nás sběratele naše exponáty mají cenu nedozírnou, ale to je již jiná parketa.

Modely ve sbírce J.NavaryNyní však nebudu psát o podpisech a jiných tzv. souhrnech memorabiliích. Mým cílem bylo vám alespoň přiblížit radost z modelů kosmických lodí. Ano téma je sbírání plastikových modelů kosmických lodí a jejich nosičů. Svým způsobem mne k napsaní článku inspiroval ve vzpomínkách Vladimír Plachý. Vzpomínáte jak jsem vám napsal o prvním setkání příznivců kosmonautiky KOSMOS News Party v Lázních Bohdaneč? Psal jsem jak nás Vláďa Plachý ani nepustil dovnitř než sám zavolá - ano i on presentoval své modely. Díky němu dostalo setkání na kvalitě a oživilo podstatně zájem všech o kosmickou techniku. Dnes bych chtěl popsat také modely mého kolegy Jardy Navary. Jak jistě někteří znáte Jardu, o kterém jsem se nejednou zmínil, i on je svou duší upsán kosmonautice. I on sbírá fotografie a podpisy, materiály kolem kosmonautiky všeho druhu … donedávna. Jak to vlastně myslím donedávna …? K těžké a dlouhotrvající - nevyléčitelné nemoci - sběratelství - se přidaly komplikace s tužbou mít také nějaké ty modely doma. A tak stalo se, že neodolal a podlehl. Jeho první model byl maličký model sestavy raketoplánu na startovacím stole. Pak se už nemoc rozšiřovala ve zhoubnou. Následoval model V2, velký model Space Shuttle, malá stanice MIR, velké Ariane 5 a v současnosti přibyla Ariane 4. Všechny uvedené stavebnice koupil zde v obchodě s modelařinou a nechal sestavit profi modelářem, který si také vyžádal barevné podkladové materiály pro postavení. Věřte, že stavba není ani ne tak složitá, ale finální zpracování, postavení a nabarvení dle originálu stojí za to. Jarda nic z uvedených modelů nestavěl a jak jsem napsal nechal vše postavit na zakázku - a stojí to za to mít modely v té podobě - ostatně i peněžence se ulehčilo :-). Ariane 4Ostatně jako důkazem jsem zde pro vás uchystal fotografie uvedených modelů jako korpus delikty a to i s krátkým popisem. Jarda stále má vše na očích a při našich debatách si lze vždy vypomoci s určitým modelem, takže jak sami vidíte ti sběratelé nejsou zase tak hloupí … jsou jen velmi zapálení jak jinak než pro kosmonautiku, kterou nadevše mají rádi.

Já sám modely nemám, nejde o finanční stránku jako spíše, že je nemám kde dát - málo místa. Pak stále utírat prach se mi také nechce … mám skladnější materiál ve své sbírce, kterou vám snad také jednou představím, nebo si jí budete moci někdy prohlídnout sami prostřednictvím mnou chystaného CD, ale zatím je vše na dlouhé lokte - čas je veličina, která neposlouchá mne, ale já ji. Ostatně nějakou ukázku ode mne máte také zde na MEKu, nechtěl jsem Alešovi zbytečně ukrojit mnoho datového místa na stránkách. Dost možná až budu mít CD hotový bude vše k dispozici na mých vlastních www stránkách a Aleš bude mít na ně odkaz. Sám si myslím, že by do sbírky mohl nahlédnout každý, kdo bude mít jistý zájem, a porovnat tak své úlovky s mými.

Zatím vás zdraví

Malý model Space Shuttle (Columbia)Daniel Lazecký

P.S. jako vždy pokud máte připomínky mou e-adresu znáte (spacedaniel@post.cz) - takže pište dle libosti - DAN


Legenda k fotografiím:
 1. Malý model sestavy Space Shuttle od firmy Akademia - jednoduchý na složení, tento modýlek jsem Jardovi složil sám asi za 1 hodinu - zde se nic nebarví, jen nálepky se lepí na povrch. Je samozřejmé, že i tento model by se dal postavit profi …. Ve stavebnici je jasný návod na sestavení a přiložené jsou i ony vodní obtisky na model. Radost tento model udělá na psacím stole těm, kteří o kosmonautice píší a nebo píší o materiály do NASA, nebo sedí u Internetu doma. Délka modelu je asi 19 centimetrů.

 2. Velký model Space Shuttle (Atlantis)Velký model od firmy Rewell - Space Shuttle. Tento model stavěl profík a barvy skutečně odpovídají předloze na fotografii. S tímto modelem se lze fotit na portrét, ostatně jako astronauti …. Výška celé sestavy je 40 cm, měřítko 1:144. Samotný tzv. orbiter má otevírací nákladový prostor. Móóóc pěkný.

 3. Toto je historie, která odstartovala reálnou výrobu raket a patřičně zvětšila apetit člověka dostat se do vesmíru. Zpočátku zbraň Třetí říše, později jeden ze základů rozvoje raketové techniky. Konstruktérský tým vedl von Braun … ano je to pověstný V2. Tento model je postaven sice svépomoci, ale dobře. Není jen nabarven. Samotný nosič je znám, není sice tak detailní. Výška modelu je 19 cm. Bohužel zde se nezachovala krabice ze stavebnice a tak nemohu sloužit udáním výrobce.

 4. Další modýlek to je dnes již také legenda - legenda sovětské a později ruské kosmonautiky. Stále se na ní vzpomíná a bude vzpomínat - je také proč. Model je také postaven profíkem a dle barevné předlohy. Rozpětí - délka sestavy MIRu je 33x34cm. Vše visí jakoby v prostoru díky nožnímu stojánku. Stavebnici vyrobila firma Rewell 1:144.

 5. Ariane 5Vyvedeným modelem je také tato maketa v měřítku 1:125 a tedy výšce 45 cm nosiče ARIANE 5. Důstojná a majestátní na svém podstavci visí na trnu zaraženém v hlavním motoru Vulcain 2. Skutečnou velikost tohoto motoru si schválně prohlédněte v článku reportu o výstavě v LeBourget 99. Vyrobila fa Heller.

 6. Další krasavicí ve sbírce Jardy je nosič Ariane 4. Měří cca 50 cm a rovněž je postavena dle dodané předlohy. Vyrobila firma Heller v měřítku 1:125.

 7. Toto je model Vostoku resp. nosiče R7. Ten poprvé otevřel lidem pomyslnou bránu vesmíru dokořán, když vynesl nejprve Sputnik a v nepatrné upraveně i prvního člověka do vesmíru. Modelář postavil nosič vlastně ve dvou variantách naráz s hardwarem a patřičnými kryty mimo uložené dle našich strojních norem o bezpečnosti. Všimněte si prosím žluto - černého šrafování. Výška modelu je 27 cm. Firma AER-Moldova.

 8. Výcvikový letounPosledním modýlkem je mimoděk letoun, který sloužil k výcviku prvních astronautů NASA. Délka 16x17 cm. Stavebnici vyrobila firma Rewell, neznám typy letadel, ale to nechám na vás zda zjistíte o který typ jde.

Nevím jak daleko ještě postoupí uvedená nemoc u Jardy daleko, ale jednoho jsem si jist - těžko se dá zastavit a je nevyléčitelná …. Mohu jen přislíbit, že pokud dojde k postavení dalšího modelu tak jej zde budete mít jako na tapetě i s uvedeným popisem.

Daniel


Aktualizováno: 04.09.2002

[ Obsah | Modely ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/modelar/jn/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.074936 vteřiny.