Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Fermi
11.1.2011 - 11:57 - 
http://wattsupwiththat.com/2011/01/10/thunderstorms-proven-to-create-antimatter/

Je to dokázáno – bouře tvoří antihmotu
Posted on January 10, 2011 by Anthony Watts

Ukázalo se, že bouřky tvoří pozitrony a vysílají je do vesmíru. Jak měl ve zvyku říkat zesnulý velký Johnny Carson z Tonight Show: „Je to nějak podivně divoké povídání.“

NASA’s Fermi Catches Thunderstorms Hurling Antimatter into Space http://www.nasa.gov/mission_pages/GLAST/news/fermi-thunderstorms.html


TGF vytváří elektrony a pozitrony o vysokých energiích. Tyto částice během svého pohybu téměř světelnou rychlostí cestují do vesmíru podél magnetického pole Země. Elektrony o vysokých energiích jsou žluté, pozitrony zelené.

Vědci pomocí Fermi Gamma-ray Spece Telescope od NASA detekovali paprsky antihmoty vytvářené nad pozemskými bouřkami, tento jev před tím nebyl nikdy spatřen.

Vědci si myslí, že částice antihmoty se vytvořily při pozemských záblescích gama-paprsků (gamma-ray flash – TGF), jejich krátká vzplanutí vznikají při bouřkách a ukazují se, že jsou spojená s blesky. Odhaduje se, že denně po celém světě dojde k asi 500 TGF, většina z nich však není zjištěna.

„Tyto signály jsou prvními přímými doklady, že bouřky vytváří paprsky antihmoty,“ řekl Michael Briggs člen týmu Fermi’s Gamma-ray Burst Monitor (GBM) na University of Alabama in Huntsville (UAH). Ten tato zjištění v pondělí prezentoval během tiskového briefingu při shromáždění American Astronomical Society v Seattlu.

NASA’s Fermi Gamma-ray Space Telescope detekoval paprsky antihmoty vyvrhované z bouřek. Bouřky pracující jako obrovské urychlovače částic mohou emitovat záblesky gama-paprsků nazývaných TGF a elektronů o vysoké energii a i pozitronů. Vědci si nyní myslí, že většina TGF vytváří paprsky antihmoty. Credit: NASA’s Goddard Space Flight Center

Fermi je zkonstruován k monitorování gama-paprsků – nejenergetičtější formy světla. Když se antihmota narážející na Fermi srazí s částicemi normální hmoty, tak se obě částice okamžitě anihilují a přetvoří na gama-paprsky. GBM (monitor gama-záblesků) detekoval gama-paprsky o energiích 511 000 elektronvoltů, tedy signály indikující, že elektron se střetl se svým antihmotným protějškem pozitronem.

Ačkoliv je GBM na Fermi konstruován ke sledování vysokoenergetických událostí ve vesmíru, poskytuje rovněž cenný vhled i do těchto divných jevů. GBM neustále monitoruje celá nebesa nad Zemí i pod ní. Tým GBM od vypuštění Fermiho v roce 2008 identifikoval už 130 TGF.

„Za ty necelé tři roky na orbitě se mise Fermi už ukázala jako úžasný nástroj k sondování vesmíru. Teď jsme se dověděli, že dovede objevovat záhady o mnohem, mnohem blíže domovu,“ řekl Ilana Harrus programový vědec Fermi v Ústředí NASA ve Washingtonu.

Monitor záblesků gama-paprsků na Fermim detekoval od srpna 2008 do konce roku 2010 130 TGF. Díky poštelování tohoto přístroje bude tým moci vylepšit četnost detekcí na několik TGF za týden. Credit: NASA
U většiny pozorovaných TGF byla tato kosmická loď přímo nad bouřkou, ale ve čtyřech případech byly bouřky od Fermiho daleko. Navíc radiové signály detekované globální monitorovací sítí indikovalo blesky, které v době byly jedině stovky nebo více mil daleko. Během TGF, k němuž došlo 14. prosince 2009 se Fermi nacházel nad Egyptem. Aktivní bouře byla ale v Zambii asi 2 800 mil jižněji. Vzdálená bouře byla pro Fermiho pod horizontem, takže žádné gamapaprsky, které vytvářela, by nemělo jít detekovat.

„I když Fermi tu bouřku nemohl vidět, byla s ní tato kosmická loď magneticky propojen,“ řekl Joseph Dwyer ve Florida Institute of Technology in Melbourne, Fla. „TGF vytvářela vysokoenergetické elektrony a pozitrony, které se pak šplhají po zemském magnetickém poli, aby tu kosmickou loď trefili.“

Paprsek prošel Fermi, dosáhl místa známého jako zrcadlový bod, kde se jeho pohyb obrátil, a pak kosmickou loď jen o 23 milisekund trefil podruhé. Pokaždé se pozitrony v paprsku srážely s elektrony v kosmické lodi. Částice se vzájemně anihilovaly za emise gama-paprsků detekovaných GBM na Fermi.

14. prosince 2009, když Fermi od NASA přelétal Egypt, tak se kosmická loď střetla s paprskem částic z pozemských záblesků gama-paprsků (TGF), které se objevily na horizontu. Monitor záblesků gama-paprsků na Fermim detekoval signál z anihilace pozitronů na kosmické lodi – nikoliv jednou, ale dvakrát. Po průchodu Fermim se některé z těchto částic odrazili od „zrcadlového bodu“ a vrátili. Credit: NASA’s Goddard Space Flight Center

Vědci měli už dlouho podezření, že ze silných elektrických polí u vršku bouřky vznikají TGF. Za správných podmínek, říkají, to pole tak zesílí, že vzhůru vyžene lavinu elektronů. Ty dosahují rychlostí téměř světelných a tyto vysoce energetické elektrony, když se odrazí od molekul vzduchu, vyvolávají gama paprsky. Tyto gama-paprsky se pak normálně detekují jako TGF.

Ale tyto kaskády elektronů vytváří tolika gama-paprsků, že tyto zažehují elektrony a pozitrony jasně i mimo atmosféru. K tomu dochází, když se energie gama-paprsků přetvoří na páry částic: elektron a pozitron. Jsou to tyto částice, které dosáhnou až na orbitu k Fermi.


TGF vytváří gama-parsky (purpurové) i vysokoenergetické elektrony (žluté) a pozitrony (zelené). Tato simulace sleduje TGF a paprsek jejich částic od jejich vzniku ve výškách 9,3 míle (15 km) až do 373 mil (600 km) až za orbitou Fermi. Credit: Joe Dwyer/Florida Inst. of Technology

Detekce pozitronů ukazuje, že z atmosféry se vyvrhuje mnoho vysokoenergetických částic. Ve skutečnosti si teď vědci myslí, že všechny TGF emitují paprsky elektronů / pozitronů. Článek o tomto poznatku byl přijat k publikaci v Geophysical Research Letters.

„Výsledky Fermiho nás vedou o krok dál v porozumění funkce TGG,“ řekl Steven Cummer z Duke University. „Ještě musíme vypátrat, co je na těchto bouřích zvláštního a jakou přesně roli v tom hrají blesky.“

NASA’s Fermi Gamma-ray Space Telescope je výsledek partnerství mezi astrofyzikou a částicovou fyzikou. Spravuje ho NASA’s Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Md. Byl vyvinut ve spolupráci s U.S. Department of Energy s významným přispěním od akademických institucí a partnerů ve Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Švédsku a Spojených státech.

Operační středisko GBM leží v National Space Science Technology Center in Huntsville, Ala. V týmu jsou i spolupracující vědci z UAH, NASA Marshall Space Flight Center in Huntsville, z Instituru Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku v Německu a dalších institucí.
============================================
Zde se podívejte na další obrázky: http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010700/a010706/index.html

 

____________________
Áda
 
11.1.2011 - 12:13 - 
Tak tohle je věc, která mě po dlouhé době docela překvapila...

P.S. Obrázky jsem upravil.
 
11.1.2011 - 16:22 - 
citace:
Tak tohle je věc, která mě po dlouhé době docela překvapila...



Poslední dobou, když jí napíšu, že na něco koukám s otevřenou pusou, tak o tom hned napíše článek, tak ho napsala i o těch gama-zábleskových bouřkách.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=5473

 

____________________
Áda
 
11.1.2011 - 17:40 - 
Že intenzivní elektrické pole v bouřkách urychluje elektrony natolik, že pak vyzařují v gamma oboru, je známo už dávno. Zajímalo by mne, jak silné je toto záření z hlediska biologických účinků. A když už jsme u silného elektrického pole: nezabýval se někdo vznikem RTG záření v okolí VN a VVN vedení? 
16.1.2011 - 20:19 - 
K tematu napsali kluci na http://www.ok2kkw.com dva zajimave odkazy:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2010/11jan_antimatter/
http://www.df5ai.net/Material/articles.html#ArticlesThunderstorms

Jako radioamater nevim co bych rekl, ale kdyz v blizkosti praskne blesk, tak predevsim ultanizka pasma jsou v tahu na par minut nez se procisti a zacnou "sumet" a nebo se mi spise zatahl AVC v IF.

Faktem je, ze zionizovanej mrak vyzuzivaji vsichni radioamateri k delsim spojenim. Pokud je kolme, tak se chova jako kovova deska...EM radiovej signal se od nej odrazi a protoze to neni zrovna rovna a hladka deska, ale spise teleso od ktereho se vsesmerove odrazi radiovy signal do kazdeho smeru s ruznou intenzitou a fazi, tak se to chova jako vsesmerovy linearni prevadec co "roztrha" modulaci (z repraku slysite jakoby ozralu), podobne jako spojeni pres RS a MS ci EME. Klicove je, ze pro takto zionizovany mrak je vhodne pouzit jen urcitej segment kmitoctu...nejlepe to chodi do 1.3GHz po 10.3GHz.

Ale to je jen HAM zkusenost. Az budu zdravej, tak to testnu...pokud to pujde.... namiri smerovku/parabolu do bourky/ionizovaneho mraku ze Slunce a uvidime jestli a jak se neco odrazi.

[Upraveno 16.1.2011 -=RYS=-]
 
29.10.2012 - 19:29 - 
Telekonference NASA 1.11. o výsledcích pozorování starých hvězd.

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2012/oct/HQ_M12-209_FERMI_Telecon.html
 
02.11.2012 - 09:25 - 
Další rozšířění měření.

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2012/nov/HQ_12-385_Fermi_Fog.html
 
21.8.2013 - 21:38 - 
NASA Fermi slaví pět let ve vesmíru, vstup prodloužené mise.

http://www.nasa.gov/press/2013/august/nasas-fermi-celebrates-five-years-in-space-enters-extended-mission/#.UhUXApL0F8F
 
19.4.2016 - 15:25 - 
Fermi se chystá detekovat zdroj nedávno zachycených gravitačních vln

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasas-fermi-telescope-poised-to-pin-down-gravitational-wave-sources
 
29.3.2021 - 12:18 - 
Důkaz temné hmoty?

https://www.sciencealert.com/dark-matter-is-once-again-a-likely-cause-of-the-strange-glow-in-the-galactic-center

 
 


Stránka byla vygenerována za 0.107205 vteřiny.