Let přes půl světa s podvěšenou obří raketou. Asi nekřižují vzdušný prostor jiného státu než USA, takže poletí přes Havaj. Snad všechno klapne, úspěch mise by otevřel okno pro prodloužení života Hubblu.
Ve 14:21 SELČ odstartovala ze vzletové rampy ELA-4 na kosmodromu CSG nosná raketa Ariane 64 s 36 družicemi LeoSat konstelace Amazon Leo. Družice se ve dvanácti várkách po třech oddělily od horního stupně mezi 86,5 a 111,5 minutami po vzletu. Nosná raketa Ariane 64 poprvé letěla ve verzi Block 2, která využívá čtveřici silnějších pomocných raketových motorů P160C. Ty se od předešlých (P120C) liší zejména o metr větší délkou a 14,6 t pohonných látek navíc. Mechanismus uchycení k centrálnímu stupni LLPM zůstal nezměněn. S novými motory P160C se zvýšila nosná kapacita Ariane 64 až o 15 % v závislosti na parametrech oběžné dráhy. Proto také při dnešním startu vynesla o čtyři družice více než při startu z 30. dubna, kdy byla vybavena ještě motory P120C.
Tak..Napísal som k veci.. Príspevok.. Návrh.. Na klubové fórum.. Pre " internú diskusiu".. Mimo "pohľad" verejnosti..
Vzhľadom k tomu, že v poslednej dobe, je tam návštevnosť nízka..
Prosím členov Kosmoklubu, aby sa tam aspoň pozreli..
Myslím že to tady ještě nebylo. Krátký přehled úspěchů Vera Rubin Observatory.
11 000 asteroidů, z toho 33 NEO, 380 trans-neptunských objektů.
Je to článek z dubna, takže od té doby určitě další pokrok.
Třeba bude i nový cíl pro New Horizons.
Ach jo, je to ve výšce ISS a sklon dráhy, který se s dráhou ISS kříží. Takže sledovače počítají na maximum, a možná budou úhybné manévry. Díky Číno, super práce.
Dovezou výsledky experimentů, vzorky a nepoužitelné přístroje pro analýzu (což je částečně odpad). Pro skutečný odpad mají Progressy, Cygnusy a nyní i HTV-X, ale pořád to pokud vím nestačí pro udržení uklizené ISS.
Pokud jde o vyřazení PrK, Progress nejdčív zakotví u bočního uzlu stanice pro vyložení zásob a naložení odpadu. Uzel na Nauce může přečerpávat KPL pro Zvezdu, takže bude používán častěji. Pak Progress přeletí na osový uzel Zvezdy s PrK pro manévry a výjimečně i pro přečerpání KPL.
Takže namáhání modulu PrK bude pokračovat. Dají se čekat pravidelné testy s dotlakováním PrK a sledováním, jak rychle vzduch unikne. Pokud únik ještě zrychlí, čekal bych pokus o opravu. Progress při parkování u bočních uzlů ISS by měl ještě letos vyzkoušet použití motorů pro zvýšení ISS a pro nečekaný úhybný manévr.
citace 16.6.2026 - 22:14 - Václavík Michal:Opět mlátíte prázdnou slámu. Sám nás tady přesvědčujete, jak to vše máte prokouknuté a co se má zlepšit. Ale nic skutečného (mimo planých řečí) udělat nechcete. Takže jsou ty tisíce vámi napsaných znaků v desítkách příspěvků k ničemu a vy se jenom točíte v kole a utápíte v divných vnitřních stavech.
Já jsem pro věc alespoň něco udělal a dělám nadále, a budu moci být spokojen. Vy pouze kritizujete a když vám bylo nabídnuto něco udělat a změnit, tak jste neudělal nic. Věčný nekonstruktivní stěžovatel není nikdy přínosem a platí to i zde.
Přesně tak. Chodíte kolem a hledáte důvody ke konfliktu abyste mohl vrhat nesmyslné bláboly do prostoru. Nehcete diskutovat s AI? Ta vás k šípku nepošle a třeba se časem i naučíte co je to věcná diskuze a co znamená slovo argument.
citace 11.6.2026 - 21:18 - Václavík Michal:Pokud máte nápady, jak misí lépe propagovat nebo udělat lepší, opět je kontaktujte. Můžete také informovat i nás tady. Děkujeme.
Problémom je otázka, koho vlastne presvedčiť?
Situácia v spoločnosti, je vo všeobecnosti taká, že "široká verejnosť" (dajme tomu 90% občanov) je chronick rozdelená na dva antagonistické tábory (45% vs. 45%). S tým, že sa ide do extrému, a totálne všetko čo povie - tvrdí názorový oponent, "treba" odmietnuť, zhanobiť, zhodiť, zásadne nesúhlasiť, v mene toho že oponent je "priam retardovaný" a všetko čo tvrdí sú sprostosti..
O veciach, v reále rozhodujú "menšiny", tých zostávajúcich 10%, čo sa o vec osobne hlbšie zaujíma a má na nej osobný interes. Následne sa ako "ručička na váhach" prikloní, na tú alebo onú stranu.
citace: Skeptický názor na pilotovanou kosmonautiku je jednoduše mainstream.
Váš mainstream, momentálne zaryto mlčí, a odmieta čokoľvek povedať.
Protiargumenty, bude možné sformulovať až potom, keď sa váš mainstream rozhodne niečo povedať.
Opět mlátíte prázdnou slámu. Sám nás tady přesvědčujete, jak to vše máte prokouknuté a co se má zlepšit. Ale nic skutečného (mimo planých řečí) udělat nechcete. Takže jsou ty tisíce vámi napsaných znaků v desítkách příspěvků k ničemu a vy se jenom točíte v kole a utápíte v divných vnitřních stavech.
Já jsem pro věc alespoň něco udělal a dělám nadále, a budu moci být spokojen. Vy pouze kritizujete a když vám bylo nabídnuto něco udělat a změnit, tak jste neudělal nic. Věčný nekonstruktivní stěžovatel není nikdy přínosem a platí to i zde.
Ak tomu správne rozumiem, súčasťou snahy o opravu, už malo byť aj, nielen vŕtanie, pre zastavenie šírenia trhliny, ale aj odobratie - odpílenie "kúska" vzorky z "nosníka" na testovanie..
Nástup na evakuáciu.. Zo strany NASA, bol voči tomu postupu "obštrukcia"..
Aké bude mať následky, následné rozhodnutie z ruskej strany, pre zásobovanie a prevádzku stanice?