Perseverance stále stoupá po vnitřním svahu západního valu kráteru Jezero. K vrcholu jí zbývá zhruba 400 m, tedy dvě delší jízdy.
Při poslední jízdě v solu 1349 / 5.12.2024, která byla dlouhá 213 m, zdolala Perseverance převýšení 41,3 m. Je to dosavadní rekord ve stoupání během jedné jízdy. Ten předchozí byl 32,4 m při jízdě v solu 1293 / 9.10.2024.
Start úspěšný, dobrá zpráva. Tak snad začalo lepší období - starty v první polovině 25 jsou jen dva, ve třetím kvartálu plánují 8, což nemají šanci stihnout. Uvidíme. Snad se podaří i druhý start Ariane 6 v únoru.
Podľa Nelsona z dnešnej tlačovej konferencie:
Artemis 2 April 2026
Artemis 3 nie skôr ako v polovici 2027, keď bude SpaceX lander pripravený.
Ak budú potrebné nové tepelné štíty pre Orion, bude to znamenať ďalšie zdržanie asi rok, teda Artemis 3 koniec 2028.
Nelson chce, aby boli na Mesiaci pred Číňanmi, lebo sa obáva, že by si Čína nárokovala územia na Mesiaci podobne, ako to robí v Juhočínskom mori.
citace 4.12.2024 - 19:05 - Kamil73:Vida, i amatérský astronaut může být administrátor NASA. On tedy amatérský astronaut byl i Bill Nelson
Sú teraz dve možnosti. Buď privedie medzi birokratov svieži závan súkromnej efektívnejšej svéry, alebo ho tá birokracia udupe do zabehnutých koľají
verím však skôr v prvú možnosť, aj keď istú mieru zúradničenia bude musieť podstúpiť
citace 4.12.2024 - 18:23 - Martin Jediny:Aj mňa unavujú niektoré vzletné klišé, ale u teba mám pocit opačného extrému.
Myslím si, že opisuješ iba jeden okruh ľudí...
Osobne by som to nevidel tak čiernobielo a poznám aj iné motivácie... ...zvedavosť, urobiť niečo čo považuje za správne, zvládnutie / prekonanie výzvy, nadšenie pre vec...
...navyše sa tie kruhy rôzne prelínajú...
to je pravda, iste sa tu prelína voacero z uvedených
V 11:34 SEČ odstartovala z kosmodromu Šríharíkota nosná raketa PSLV-XL s misí Proba-3. jedná se o dvojici vědeckých družic Evropské kosmické agentury ESA ke studiu Slunce, zejména pak jeho atmosféry. Družice jsou zároveň demonstrátorem letu ve velmi přesné formaci. Pozorovací družice má hmotnost 340 kg a rozměry 1,1×1,8×1,7 m. K získání elektrické energie využije výklopný panel s fotovoltaickými články. Pro větší motorické manévry a ustavení vzájemné polohy využije jednosložkové raketové motorky. Pracovní zajištění velmi přesné vzájemné polohy zajistí navigační systém s třemi sledovači hvězd, šesti detektory Slunce, dvojicí přijímačů GPS, čtyřmi silovými setrvačníky a dvojicí tříosých měřících gyroskopů. Druhá družice, která bude tvořit stínítko, má hmotnost rozměry 200 kg a rozměry 0,9×1,4×0,9 m. Také je vybavena systémem orientace a stabilizace, který sestává ze stejné sady přístrojů jako na má hlavní družice. Navíc má dodatečné optické prvky pro hlídání vzájemné polohy. Hlavním vědeckým přístrojem mise Proba-3 je kamera, de facto koronograf, ASPIICS. Jeho úkolem bude sledovat sluneční koronu v širokospektrálním rozsahu od 536 do 566 nm a ve specifických oblastech na čarách železa a helia. Doplňkovými vědeckými přístroji je radiometr DARA a spektrometr 3DEES. Družice Proba-3 se budou pohybovat ve vzájemné vzdálenosti okolo 150 m na oběžné dráze s výškou perigea 600 km, apogea 60530 km a sklonem 59° vůči rovníku. Životnost družic je minimálně 2 roky. Na misi Proba-3 se také významně podílely česká průmyslová a vědecká pracoviště. Firma TOPTEC dodala optickou sestavu, Honeywell měřící gyroskopy a Serenum krycí dvířka apertury koronografu. Pracoviště Akademie věd ČR jsou zapojená do vědeckého programu.