Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Írán - nosič Šahab 3
26.1.2007 - 10:32 - 

Časopis Aviation Week & Space Technology přinesl zprávu o konverzi íránské balistické rakety Šahab-3 (Shahab-3) na kosmický nosič:

http://www.aviationweek.com/aw/generic/story.jsp?id=news/IRAN01257.xml

BREAKING NEWS -- Iran Set to Try Space Launch

 

____________________
Antonín Vítek
 
26.1.2007 - 11:23 - 
quote:

Časopis Aviation Week & Space Technology přinesl zprávu o konverzi íránské balistické rakety Šahab-3 (Shahab-3) na kosmický nosič:

http://www.aviationweek.com/aw/generic/story.jsp?id=news/IRAN01257.xml

BREAKING NEWS -- Iran Set to Try Space Launch
There are concerns in the West that space launch upgrades, however, could eventually create an Iranian intercontinental ballistic missile (ICBM) with a range of nearly 2,500 mi., giving Tehran the ability to strike as far as central Europe, well into Russia and even China and India.

Ja myslim ze je to vcelku dobra zprava. Cim vice narodu ci soukromych spolecnosti dosahne do kosmu tim lepe.
Samozrejme ze vsechno lze zneuzit, ale s protiraketovym destnikem, ASATy, lasery a pripadnym pocuchanim startovacich ramp lze vyzit v miru i s Iranem.
Pro nas to ma ovsem zvlastni vyznam s novym protiraketovym radarem.

Ja jako milovnik raket mam opravdove poteseni z toho, ze prichazi druhy zlaty raketovy vek. Ten prvni zacal s ICBM a skoncil s Apollem.
 
26.1.2007 - 14:42 - 
quote:
Ja myslim ze je to vcelku dobra zprava. Cim vice narodu ci soukromych spolecnosti dosahne do kosmu tim lepe.
Samozrejme ze vsechno lze zneuzit, ale s protiraketovym destnikem, ASATy, lasery a pripadnym pocuchanim startovacich ramp lze vyzit v miru i s Iranem.
Pro nas to ma ovsem zvlastni vyznam s novym protiraketovym radarem.

Ja jako milovnik raket mam opravdove poteseni z toho, ze prichazi druhy zlaty raketovy vek. Ten prvni zacal s ICBM a skoncil s Apollem.


Taky myslim, ze je to dobra zprava. A taky je dobra zprava ze fundamentalove v Iranu ztraceji vliv. Uz existence feministickeho hnuti mluvi samo za sebe. Normalni obycejny delnik snad nechce valku, atomove zbrane a tak.... otazka je jestli touha po miru v Iranu je take zajmem Zapadu..jestli je pro to nejaka podpora. ...se uvidi co na to NATO potazmo USA. Zbrojni prumysl je bussiness jako kazdy jiny. A do Iranu se na dovolenou bezne nejezdi...tak si muzou vypravet co chtej...a stavet destniky.
 
26.1.2007 - 15:21 - 
quote:
A do Iranu se na dovolenou bezne nejezdi...tak si muzou vypravet co chtej...a stavet destniky.


Zrovna predevcirem me a manzelku navstivil znamy z Iranu (s manzelkou ze Slovenska), ktery bydli v Britanii uz nekolik let (a ma velmi pocetnou rodinu v Iranu). O nekolik dnu pred tim probehla podobna procedura se znamym ze Sri Lanky a jeho manzelkou z Ceska.
Zatimco ten ze Sri Lanky je muslim (a jeho manzelka kazdou chvili konvertuje sem a tam), ten z Iranu je ateista a manzelka katolicka. Kontakty s umirnenymi (vlaznymi muslimy) jsou po svete vcelku bezne, ale opravdovy muslim se do reci s vami hned tak neda.
Situace v Iranu se vcelku hodne podoba normalizovanemu Ceskoslovensku, ovsem s tim rozdilem ze nikdy nevite kterymu fundamentalistovi rupne v bedne. Proto urcite podporuju vystavbu destniku a radim se po bok imperialistum.

Jak by jsme se tenkrat v komunistickym Ceskoslovensku divili, kdyby nam americani mavali pres draty rudyma vlajeckama na prvniho maje?
Proc si myslite ze statisice Irancu kazdym rokem prchaji pryc z Iranu?
 
26.1.2007 - 16:00 - 
quote:
Kontakty s umirnenymi (vlaznymi muslimy) jsou po svete vcelku bezne, ...


"par" jich je i v US Army.
Jde mi spis o to jak moc je podporovana opozice prostredky ze Zapadu, USA... to neznam, nevim atd. To je cesta k miru. Nebo ukazat ze to jde i jinak...Anousheh Ansari. Staveni destniku je proste urcity diplomaticko politicky postoj, dialog, diktat...

a uz dost. tohle je web o kosmo....
 
26.1.2007 - 18:35 - 
No, nevím...

Šaháb 3 je raketa středního doletu (tady http://www.globalsecurity.org/wmd/world/iran/shahab-3.htm je i se schematem - on je to vlastně severokorejský Rodong) a z toho udělat kosmický nosič... i když ta protidružicová zbraň, co vyzkoušela Čína, měkla být taky rakerta středního doletu.

Tahle stránka bějak zmizela www.missilethreat.com/missiles/shahab-3_iran.html, tahle http://www.fas.org/nuke/guide/iran/missile/shahab-3.htm zatím(?) ne. Tuhle www.acig.org/artman/publish/article_396.shtml se mi taky teď nedaří otevřít, ač donedávna šla...
 
26.1.2007 - 18:41 - 
Podíval jsem se na Vojenský vesmír (ne že by mě těšilo, že mnou založené vlákno funguje - v tomto případě bych byl radši, kdyby zašlo na úbytě...) a jak tak koukám na výpočty pana Vítka - on ten šaháb sice jako nosič užitečného zatížení do vesmíru nic moc, ale pokud by tím užitečným zatížením měl být interceptor... Na to by stačil s přehledem.
Teď ještě to navádění...
 
26.1.2007 - 21:08 - 
quote:
Šaháb 3 je raketa středního doletu ... a z toho udělat kosmický nosič...


... není nic jednoduššího. Stačí dát jeden, nebo dva stupně nahoru a máte to. Vzpomeňte na první verze Delty, to byla raketa středního doletu Thor s kapalinovým 2. stupněm - do jisté míry upraveným ze sondáží rakety, a 3. stupněm na TPL. Nebo na Thor-Ablestar, tam vystačili dát na Thor jen 2. stupeň ma KPL, stejně tak Thor-Agena, ktará vynášela první sérii průzkumných družic KH-1 pod názvem Discoverer.

Stačí jako příklad? Na vynesení 300 kg družice na LEO to stačí.

Thor Ablestar měl nosnost 250 kg na dráhy ve výši kolem 1000 km, viz např. Courier 1B:
http://www.lib.cas.cz/www/space.40/1960/I013A.HTM

Jiný příklad je Juno II, která byla udělaná z rakety středního doletu Jupiter a nahoře byly svazky TPL taktických raket Sergeant (ale to byla hodně nepovedená konstrukce z dílny von Brauna, na druhou staranu mohl vzít, co měl po ruce a v podstatě s tím skoro nic nedělat).

Navíc AWST jasně hovoří o tom, že jde o "upravenou" Šahab-3, což znamená zcela evidentně přidání dalšího stupně/dalších stupňů. Není vyloučená ani varianta pomocných vzletových motorů, tedy koncepce 1,5stupňové rakety, ale to podle mého názoru není moc efektivní.

Nakonec SSTO byly jen dvě rakety v celé historii kosmonautiky (pardon 1,5-stupňové)
- Sputnik (R-7-PS) se Sputnikem 1 a 2
- Atlas B, který v prosinci 1958 vynesl na dráhu družici SCORE

http://www.lib.cas.cz/www/space.40/1958/I006A.HTM

Takže čistý SSTO vlastně nikdy nebyl a že by s tém začali hned Íránci?

(Za 1,5stupňový můžete také považovat STS).

 

____________________
Antonín Vítek
 
27.1.2007 - 11:49 - 
Máte pravdu, otázka ale je, jestli tohle má být ještě "upravený Šaháb 3" nebo už "Šaháb 4". Pokud jsem správně pochopil to povídání na http://www.fas.org/nuke/guide/dprk/missile/td-1.htm a http://www.fas.org/nuke/guide/iran/missile/shahab-4.htm (a okolo), tak Š3 je korejský Rodong, který (upravený) tvoří 1. stupeň Taepodongu 1. A Taepodong 1, by měl odpovídat už Šahábu 4. Na to nasadili Korejci urychlovací 3. stupeň na ten svůj Sputnik Paeutudan, který se jim nepodařilo umístit na dráhu.

Prostě mi přišlo, že když je raketa středního doletu upravená dalšími dvěma stupni, tak už to není upravená raketa středního doletu, ale nová raketa - a asi jsem se blbě vyjádřil.

V každém případě je to zajímavá informace a budu se těšit na případné potvrzení zkoušek. Íránci jsou přece jenom míň tajnosnubní než Severokorejci (občas až moc ukecaní) a informací by mohlo být víc.
Možná by stálo za to popřemýšlet o zařazení Taepodongů a Šahábů mezi kosmické nosiče. Ten T1 by si to asi zasloužil už teď - i když nedopadl dobře.
 
27.1.2007 - 12:20 - 
quote:
BREAKING NEWS -- Iran Set to Try Space Launch


Jedine, co je na teto "news" tak trochu "breaking" je skutecnost, ze nosic "will liftoff soon" (vzletne brzy). Pokud je presna...

Jinak veskere informace jsou hodne starsiho data. Temer celostrankovy clanek o iranske kosmicke rakete byl v LK 3/2005 na strane 71 - vcetne fotografii. Na nich je napr. maketa kosmicke rakety odvysilana iranskou televizi s napisem Iris na boku. Prvni iranska druzice by se mela jmenovat Safir-313 ("Vyslanec"). Navic doplnuji, ze pokus o start do vesmiru oznamil Iran puvodne uz na brezen 2005...

 

____________________
Tomas Pribyl
 
25.2.2007 - 12:11 - 
Tak start uz se uskutecnil. Ale panuji zatim kolem nej dohady: zdali bylo dosazeno obezne drahy (zdali to bylo vubec cilem) apod. Behem par hodinek urcite budeme moudrejsi.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
25.2.2007 - 14:06 - 
Cituji Reuters:

TEHRAN (Reuters) - Iran has launched a home-made missile capable of reaching space, Iran's state television Web site reported on Sunday, quoting an Iranian aerospace official.

The comments came a day after Defense Minister Mostafa Mohammad Najjar said the Islamic Republic was planning to build a satellite and launcher.

Iran launched its Sina-1 satellite into orbit from a Russian rocket on 2005 and has previously said it planned to modify its Shahab-3 missile to launch satellites.

"Iran has successfully launched its first space missile made by Iranian scientists," the head of Iran's aeropsace research center, named only as Dr Bahrami, was quoted as saying.

He said the missile was built by the aerospace center with the cooperation of the Defense and Science Ministries, but gave no further details. The defense minister was quoted by a newspaper as saying: "Building a satellite and satellite launcher, as well as (previously) launching the first Iranian satellite called Sina with Russian cooperation, and becoming a member of the space club, are part of the Defense Ministry's plans."

The daily Etemad-e Melli said the minister made the comments on Saturday.

Ani z této zprávy není jednoznačně zřejmé, zda šlo o orbitální pokus. První věta praví "... raketu schonou dosáhnout vesmíru ...", citace Bahramiho praví "Írán úspěšně vypustil první kosmickou raketu vyrouběnou íránskými vědci", ale nezmiňuje se o družici.


 

____________________
Antonín Vítek
 
25.2.2007 - 14:14 - 
To je pravda. Nicméně je známé, že Írán se chtěl pokusit o vypuštění první družice právě na začátku tohoto roku a objevovala se řada zpráv, že se o to pokusí právě někdy kolem února. Je ovšem pravda, že se nemluví vysloveně o družici jako takové. Z mnoha zahraničních zpráv se to přímo říci nedá. Já nicméně věřím, že šlo opravdu o vypuštění družice....

 

____________________
MICHAL POLÁK
e-mail: mp@michalpolak.com
jabber: michalpolak@jabbim.cz
mobil: 774 913 065
web: www.michalpolak.com
fb: www.facebook.com/polakmichal
 
25.2.2007 - 15:12 - 
Teď jsem podrobně probíral stránky oficiální státní íránské tiskové agentury IRNA (anglické), a nalezl jsem pouze rozhovor s generálem zásobování Najjarem:


Iran-Defense-Aerospace
Minister of Defense and Armed Forces Logistics Brigadier General Mostafa Mohammad-Najjar here Saturday referred to development of aerospace industry as a factor in political equations reducing the enemies threatening power and a symbol of progress and technology, in which nations can take pride.

Mohammad-Najjar made the remark at the inaugural ceremony of the sixth conference of Iran's Aerospace Association.

Underlining that defensive power is based on scientific potentials, he said that at present, the aerospace industry has been converted into a scene for rivalry in the field of science and technology.

"The industry is considered as the symbol of power and technology of the world countries, in which their nations can take pride, which should be considered from the points of view of its application in defensive (military) and non-military industries," he added.

The minister said that the enemies sanctions account for development of aerospace and electronic industries in Iran, given that their threats and sanctions increased the will of Iranian experts to reach the peak of pride.

"Through research the Iranian experts managed to develop the technology for mass production of the equipment required by the country's armed forces.

"Meanwhile, we are determined to be the first regional power in the field of modern technologies, which is target of our 20-year Vision Plan," he added.

He said that the Defense Ministry pursues aerospace programs by being active in three fields, including aerial, aerospace and electronic industries.

V odkazu na list ASR-E EQTESAD uvádí dnes článek:
- Defense minister informs launching of 1st Iranian satellite

bohužel, originál je v arabštině, a tu jsem se ještě ani nezačal učit!

 

____________________
Antonín Vítek
 
25.2.2007 - 15:13 - 
Je mi s podivem, že by íránská "četka" něco takového nezveřejnila...

 

____________________
Antonín Vítek
 
25.2.2007 - 15:26 - 
Pane Vítku,

to bude spíše perština. Češtinu a perštinu ovládá Azadi Eshgheman ze Svobody pro Írán (azizedeleman@gmail.com), skype id: azadi_99

הלט
 
25.2.2007 - 15:48 - 
quote:
Je mi s podivem, že by íránská "četka" něco takového nezveřejnila...Souhlas. Taky bych si tipnul, ze slo bud o jen o suborbitalni misi (jak zacaly upresnovat ruzne zdroje - Reuters, BBC aj.), maximalne o neuspesny pokus o vypusteni druzice. Ale vzhledem k tomu, ze probleskuji informace o "navratu vedeckeho zarizeni na padaku", tak asi pujde o suborbitalni start.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
25.2.2007 - 17:29 - 
Mavíc (viz ten rozhovor s generálem), všechno se to dělalo zřejmě jako doprovodná akce k tomu symposiu íránského leteckokosmického průmyslu. Takže "šou" za každou cenu. Přesně jako dřív v SSSR. Když předem moc toho neřeknu o cílech, tak cíle jsou vždy splněny.

 

____________________
Antonín Vítek
 
25.2.2007 - 17:49 - 
http://uk.reuters.com/article/scienceNews/idUKBLA53362920070225

Iran fires research rocket not space missile - agency

 

____________________
Antonín Vítek
 
25.2.2007 - 18:12 - 
Jenom trochu bokem.

Máte nějaké nové informace o družici Mesbah, kterou měl dodat Íránu Carlo Gavazzi Space?

Nestala se obětí nějakého embarga?
 
25.2.2007 - 18:33 - 
Teď na CNN naznačovali, že mise byla orbitální (v Headlines)?!?!?! 
25.2.2007 - 19:21 - 
Web Iránské kosmické agentury

http://isa.ir/

funguje již delší dobu v tom jejich jazyku (? perština). Pokoukání je to moc pěkné, zvlášť se mi libí datumy - ale jinak samozřejmě nerozumíme ani ň.

Teď dole přidali odkaz "English" tj,

http://isa.ir/en/

Zde zatím funguje pouze úvodní stránka s oznámením "under construction".
 
25.2.2007 - 20:46 - 
Z naprosto čerstvého JSR od McDowella (dnes mi přišlo majlem):

Iranian sounding rocket (not satellite)
--------------------------------------

On Feb 25 the Iranian Aerospace Research Institute announced the launch
of a 'space system' called 'Kavesh' (search). The Iranian news agency
talks about launching a rocket into space. At first it wasn't entirely
clear whether this reflected a successful orbital launch but a later
clarification established that it was a sounding rocket test. The rocket
has a maximum apogee of 150 km. Iran has launched missiles to that
height in the past, so what's new here is that it's a quasi-civilian
research payload, possibly testing systems for a later satellite launch.
It is not clear when the launch took place, what the name of the launch
vehicle is (possibly based on the Shahab-3 ('Meteor') missile, itself
derived from the North Korean Nodong) or what the launch site was
(perhaps the Shahroud missile test base at about 36.4N 55.0E; there is
also reportedly a test site at Qom, 34.7N 50.9E and one at
Dasht-E-Kabir, 32.8N 51.9E; all these locations are uncertain). The
Iranian Aerospace Research Institute is based in Tehran and is, I
believe, conducting the launch under the auspices of the Iranian
National Space Agency formed in 2003 as part of the government of the
Islamic Republic of Iran.

CNN už taky není, co bývala.

Uvidíme, co se prolákne na Aviation Week & Space Technology.

 

____________________
Antonín Vítek
 
25.2.2007 - 20:55 - 
quote:
Web Iránské kosmické agentury

http://isa.ir/

funguje již delší dobu v tom jejich jazyku (? perština). Pokoukání je to moc pěkné, zvlášť se mi libí datumy - ale jinak samozřejmě nerozumíme ani ň.

Teď dole přidali odkaz "English" tj,

http://isa.ir/en/

Zde zatím funguje pouze úvodní stránka s oznámením "under construction".


Co se týká datumů v islámských zemích se počítá začátek letopočtu ad roku myslím 622 a.d. takže si k jejich letopočtu přidejte těch 622 a bude to rovno našemu letopočtu. To měl vzniknout islám, když byl Mohamed vyhnán do Medíny (Saúdská Arábie) a tam učení založil. (Jinak zemřel 632 a.d.) V arabštině a také v tomto jazyku se píše zprava doleva.
 
26.2.2007 - 12:59 - 
Data - záleží na tom, v jakém kalendáři se letopočet počítá. V arabských zemích je běžná "lunární hidžra", která bere čistě lunární rok 354-355 dnů, což se během pár let docela pěkně rozjede se slunečním rokem a s datováním podle něho. V Íránu se používá hlavně pro náboženské účely (třeba začátek ramadánu).
Íránci mají ještě "solární hidžru", kde se bere sluneční rok, takže se data postupně příliš nerozcházejí od našeho kalendáře, ovšem vnitřní datování je v jejich měsících a začátek roku (Nauruz) je kolem jarního slunovratu.
A aby toho nebylo málo, občas používají i gregoriánský kalendář.

Asi se budeme muset trošku poučit v luštění jejich písma i kalendářů.
 
27.2.2007 - 08:26 - 
Na serveru společnoti Global Security jsou následující stránky, věnované íránskému kosmickému programu:http://www.globalsecurity.org/space/world/iran/launch.htm

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/iran/solid-prop.htm

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/iran/iris.htm

 

____________________
Antonín Vítek
 
27.2.2007 - 18:00 - 
http://rawstory.com/news/afp/US_doubts_Iranian_space_launch_clai_02262007.html

Podobnou zpravu pry prinesl i rusky denik Kommersant: ani ruske radarove systemy pry nezaznamenaly zadny iransky start.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.534715 vteřiny.