Tak to tak trošinku vypadá, že by ČT na svém druhém programu mohla vysílat cyklus pořadů o kosmonautice - po raketoplánu minulý týden a ISS dneska je na příští středu připraven další díl:
Název: Družicová archeologie /P/
Televize: ČT2
Datum: 8.12.2004
Čas vysílání pořadu: 17:00-18:00
Krátká informace: Objektivy satelitů umožňují vědcům nečekané pohledy do minulosti lidstva. Americký dokumentární film
Rozšířená informace: Tak jako v mnoha jiných případech stál na počátku družicové archeologie vojenský výzkum: špionážní satelity, přesné navádění bomb a řízených střel.
Senzory družic a vesmírných lodí vidí i to, co lidskému oku zůstává skryto.
Zpravodajské služby a vesmírné agentury časem některé své technologie poskytnuly civilním vědcům. A tak dnes mohou archeologové pomocí dálkového výzkumu z kosmu zkoumat rozsáhlé oblasti zeměkoule, kde existují předpoklady výskytu památek zmizelých civilizací. Překážkou není ani příkrov pralesa, ani třímetrová vrstva pouštního písku. Podívejme se na několik příkladu ze Střední Ameriky a Arabského poloostrova.
Na teletextu stránce 601 je zajímavá perspektiva využití amerického supernosiče v planetárním výzkumu, doporučuji skeptikům tvrdícím, že nebudou užitečná zatížení. Otázka užitečných zatížením ovšem stojí na schopnosti nejen finanční, ale zejména technologické je vyrobit a provozovat a tuto schopnost, na rozdíl od ruska, amerika zcela jistě má.
Za pětidílnou satirickou minisérií Kosmo stojí osvědčený scénárista Tomáš Baldýnský, dramaturg Zdeněk Dušek (vytvořili spolu Comeback) a režisér Jan Bártek.
Tak sem viděl Saljut 7 a musím říct, že těžké zklamání. Na jednu stranu technické efekty dobré - interiér Sojuzu i Saljutu, vnější záběry. Na druhou stranu scénář tak přehnaný a absurdní, že chápu Savinycha a spol. že trvali na změně svých jmen. Gravitace je IMHO mnohem lepší, ta si aspoň nehrála na "podle skutečné události". Nejenom ty absurdity se Shuttlem, požárem v Sojuzu, ale i takové věci jako příprava a jmenování kosmonautů, jejich výcvik (v reálu trval tři měsíce!!), spolupráce s řídícím střediskem - ve filmu to vypadá, jakoby jim středisko bylo úplně k ničemu a spíš škodilo. Kdyby rusové natočili něco jako Apollo 13, s detailním PRAVDIVÝM dějem, bylo by to mnohem lepší a napínavější.
Upozorňuji na dobrý seriál: For All Mankind.
Alternativní historie, kdy v červnu 1969 na Měsíci jako první přistane Alexej Leonov. Jaké změny by to vyvolalo v NASA. Reálné i smyšlené postavy. [upraveno 11.8.2022 06:58]