Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Měsíc
11.5.2005 - 01:45 - 
www.wreckedexotics.com/newphotos/weird/weird346.shtml

:p)
 
09.6.2005 - 18:56 - 


...............aaaaa něco pro Petra Blaua k Měsíční základně

Florida Tech Receives $430,000 From NASA For Lunar Oxygen Project

Liquid oxygen is by far the largest component of rocket fuel, forming as much as 85 percent by weight. Its production on the moon would enable rockets to re-fuel on their way to far-flung corners of the earth's solar system.
Melbourne FL (SPX) Jun 09, 2005
Florida Tech is collaborating with British Titanium, Cambridge University and the Kennedy Space Center on a NASA-funded project to produce oxygen from the Moon's regolith (top soil covering solid rock).
The total budget for phase 1 of the project, titled, "ILMENOX," is $1.8 million with British Titanium serving as the primary contractor on the award. Initial phase 1 financial support to Florida Tech is $430,000.

The goal of the study ultimately is to produce oxygen on the moon using the FFC Cambridge process, which uses electrochemical reduction of metal oxides in a molten salt electrolyte.

Liquid oxygen is by far the largest component of rocket fuel, forming as much as 85 percent by weight. Its production on the moon would enable rockets to re-fuel on their way to far-flung corners of the earth's solar system.

Project director is Dr. Derek Fray. He is a co-inventor of the FFC Cambridge titanium electrolytic production process, head of the Department of Materials Science and Metallurgy at the U.K.'s University of Cambridge and chief science officer for British Titanium.

Florida Tech's Dr. Jonathan Whitlow, associate professor of chemical engineering, is Florida Tech's principal investigator on the project.

Since 1998 he has conducted research with NASA support on In-Situ Resource Utilization (ISRU) from resources on the moon and in the Martian atmosphere.

"Locally produced oxygen for rocket propulsion promises by far the greatest cost and mass savings. It is crucial to achieving a sustained and affordable human robotic program to explore the solar system and beyond," said Whitlow.

The FFC process will possibly produce lower cost metals on earth, most notably titanium. According to Whitlow, "The use of this technology on the moon for ISRU is promising because it has the potential to extract virtually all of the oxygen from the lunar regolith at temperatures lower than competing processes, which have less extraction efficiencies."

Manned space missions received presidential support in Jan. 2004 when George W. Bush announced plans to send an expedition to the moon by 2015.
 
10.6.2005 - 21:59 - 
Dikec uz jsem to vstrebal. Akorat, ze po soustave se nebude letat na kyslik a ani zadna jina chemicka paliva. Nicmene i tak je to prinosem, protoze dlouhodobe bude neunosne vsechen kyslik a vodu vozit a tak je jenom dobre, kdyz se vymysli a hlavne inzenyrsky dotahne zpusob jak tezit kyslik primo na Mesici, pripadne nekde dal.

Co se tyce KNP 2005, tak mohu hodit svoji prednasku klidne nekam na web je-li o ni zajem. Nabizel se mi predseda KK a spravce serveru v jedne osobe, ze pry udelat trochu mista na www neni problem. Mohl bych tam hodit casem i dalsi zajimave veci.
 
10.6.2005 - 23:13 - 
Tu přednášku bych tady uvítal,mohlo by se to vcelku významně rozvíjet. Ostatně budu se těšit na ten model základny do příštího Bohdaneče. Já bych pár nápadů měl,ale času je jaksi poskromnu. ,ale. Ale najdu si chviličku a v té věci taky přispěji.
Daniel
 
12.6.2005 - 09:48 - 
Já bych pár nápadů měl,ale času je jaksi poskromnu. ,ale. Ale najdu si chviličku a v té věci taky přispěji. DanielO tohle presne jde, nekteri lide maji napadu spoustu, ale nemaji skoro zadny cas, protoze jsou zaneprazdneni na jinych projektech, rodinou, zamestnanim atp. Nektere napady jsou pritom velmi zajimave. Pak se vyskytuji lide, kteri by na modelu radi pracovali - nakreslili to na pocitaci a postavili model ale norientuji se dostatecne v problematice... Tak jde o to tohle skloubit, at se pro model nevyrabi neco, co nemuze fungovat.
Navrhuji nejdrive veci dukladne promyslet a probrat v diskuzi a pak teprve neco montovat (usetri to cas i penize) - kdo ma nejake napady, do fora s nimi.
Po diskuzi "jak na to" - kazdy napad je vitan - si dovolim roztridit namety pro fazi vystavby zakladny I, II a III. Deleni viz. moje prednaska KNP2005. Pak postavime model.
 
15.6.2005 - 11:17 - 
Nedávno sa objavila správa o ukladaní / zálohovaní/ dôležitých dát na Mesiaci.

Chcel by som sa dozvedieť Váš názor:
Je výhodnejšie umiestniť pamäťové média na Mesiaci alebo v sonde v kozmickom priestore? Kde je menšia pravdepodobnosť zásahu cudzím telesom?
1. Sondu vo voľnom priestore môže zasiahnúť iné teleso z ľubovoľného smeru.
2. Mesiac svojim telesom kryje veľkú časť príletových trajektórií, ale zároveň svojim gravitačným poľom sťahuje cudzie telesá, ktoré by inak preleteli neškodne okolo.
 
15.6.2005 - 12:25 - 
quote:
Nedávno sa objavila správa o ukladaní / zálohovaní/ dôležitých dát na Mesiaci.


Ja bych si tipnul /tu zpravu sem taky cetl/, ze ochrana pred zasahem nejakeho ciziho telesa je v tomhle projektu vedlejsi vec. Podle meho jde hlavne o to, aby se k tem datum nemohl nikdo snadno dostat /stejne dobre je jinak muzu uskladnit u sebe ve sklepe/. Mesic ma snad vyhodu, ze tam teleso zustane samo na svem miste, na telesech umistenych volne v prostoru vzdycky dochayi k mensim nebo vetsim zmenam drahy. A snad by tu mohla hrat roli i mozxnostr medium zahrabat a tim skryt a zaroven chranit pred radioaktivitou. Pravdepodobnost zasahu povazuju za tak malou /pokud by to teleso nebylo na nizke obezne draze/ v obou pripadech, ze to vubec nehraje roli.
Shrnuti: nedostupnost /na mesiic by medium bylo i nedostupnejsi/, skrytost, ochrana pred zarenim /zalezi na mediu a jak dlouho ho tam chcete/m, stalost umisteni.
mesic ma pdole me hlavni vyhodu v tom, ze by se tam muselo odstartovat, pristat a znoiva odstartovat, coz by ylodejum dalo min casu.
 
15.6.2005 - 15:38 - 
Když budete chtít ochránit data tak je musíte:
1. zašifrovat tak, aby se k nim nikdo bez klíče nedostal
2. uložit na médium, které dlouho vydrží. Případně je čas od času přearchivovat.
3. k nim zabránit přístup, aby je nikdo násilně nezničil.
4. případně je můžete distribuovat na více míst, aby se nedaly zničit jedním zásahem.

Archivace na měsíci pomůže pouze v bodě 3 - a to jen za ohromnou cenu.
Navíc v případě, že je budete archivovat na dálku tak máte problém hackingu stejný jako na zemi. Naopak v případě, že se předpokládá pouze ukládání médií tak každé jejich přečtení bude znamenat novou výpravu na měsíc.

Připomíná mi to situaci, kdy si starší bratr ukládá hračky na skříň aby na ně nedosáhl ten mladší. Na tomto principu se však data nearchivují.

 
15.6.2005 - 16:17 - 
To by me ale zajimalo co je to za data, ze musi byt skladovane na Mesici. Nestacilo by je treba vystrelit na nejake sonde pryc ze slunecni soustavy? Nebo alespon na jeji hranice? Tam by mohly byt docela v bezpeci prede vsemi.  
15.6.2005 - 17:53 - 
Taky mi to nebylo uplne jasny...

Tipnul bych si, ze pujde o data, ktere nikdo nebude potrebovat /nebo z ruznych duvodu by k nim mel byt pristup komukoliv dokonce zakazanej/ par desitek let, ale ktere je skoda znicit uplne,a le jinak by se treba znicit musely. Treba citlive nektere osobni udaje - dnes je zakazano je pouzit pro jine ucely nez pro jake byly zjisteny, ale za 100 let by mohly byt cennym materialem napr. pro historiky nebo "archeosociology":).
Dalsi moznost /vlastne obdobna/ je pro priapd zniceni lidstva pro nase nastupce nebo mimozemstany.

To je vsechno jen moje dedukce, ale nic moc vic asi vymyslet nejde, pouziti bude rozhodne omezene. A taky myslim, ze z techto duvodu tam asi budou muset byt dopraveny fyzicky /coz se zrejme uskutecni v kombinaci s jinym ucelem/.
 
15.6.2005 - 19:49 - 
quote:
............pro nase nastupce nebo mimozemstany........


Ze by vesmirna odysea treba 2020? :-) Rekl bych hlavne zpusob jak utratit spoustu penez. A jaka media by to mela byt? Starnouci CD, DVD, flash pameti nebo magneticky nestabilni magneticke pasky? Ktera media co nepreziji na Zemi preziji na Mesici? A prezije to treba atomovou bombu? Mesic jako server FBI... super vyzva k hacku! :-)
 
15.6.2005 - 20:14 - 
Vzhledem k k zanedbatelne erozi mesicniho povrchu bych doporucoval kovovou obdobu klinopisnych tabulek)) 
15.6.2005 - 23:02 - 
Dáta tajné, by museli byť kódované. Ich prenos ľubovoľnou cestou, či už fyzicky na médiu v kozmickej lodi, alebo dátovým prenosom, umožňuje vždy "nepriateľské prevzatie" s finančnými nákladmi ďaleko nižšími, ako by boli náklady na vybudovanie takého systému. Preto by takéto využitie bolo drahé a zbytočné.

Dáta typu: odkaz budúcim generáciam, genofond pre opätovné vybudovanie civilizácie po jej zničení, by museli byť nezakódované, ľahko čitateľné a interpretovateľné. Tí, ktorí to nájdu po mnohých storočiach nemusia myslieť rovnako ako my. Mali by byť uložené na mieste, ktoré je možné ľahko nájsť.

Skúsim upresniť pôvodnú otázku. Je lepšie umiestniť technické zariadenie na povrchu Mesiaca, alebo v sonde, ktorá sa pohybuje voľne v priestore, ak:
1. Pre pristátie na Mesiaci sú potrebné ďalšie / brzdiace / manévre veľkého rozsahu.
2. Je iná pravdepodobnosť zásahu takéhoto zariadenia cudzím telesom. / Aj malá pravdepodobnosť za milióny rokov môže byť významná./
 
06.1.2020 - 06:07 - 
Měsíc měl magnetické pole. Dokonce silnější, než Země. Přestalo fungovat někdy před 1-1,5 miliardami let.

https://www.astrowatch.net/2020/01/scientists-pin-down-timing-of-lunar.html
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.216967 vteřiny.