Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  127    128    129    130    131    132    133  >>
Téma: Falcon 1 a Falcon 9
09.1.2018 - 08:54 - 
no podla komentarov druhy stupen robil brzdiaci zazeh, takze isiel dole umyselne. Len na nom mozno este stale bola Zuma, a to uz v plane nebolo... 
09.1.2018 - 09:05 - 
A kedy išiel dole? Space-Track má vraj Zumu zapísanú ako USA 280, medzinárodný kód 2018-001A. Na to vraj treba aspoň jeden orbit. 
09.1.2018 - 11:47 - 
Za loňský rok má F9 18 zářezů. Podle Shotwell by tento rok mělo být ještě o 50% víc startů.

http://spacenews.com/spacex-launches-classified-payload-to-kick-off-busy-year/
 
09.1.2018 - 20:30 - 
Snad jen pro pobavení - podle nejdivočejších konspiračních teorií se údajná ztráta družice Zuma týkala planety Nibiru :-)) 
09.1.2018 - 21:32 - 
quote:
A kedy išiel dole? Space-Track má vraj Zumu zapísanú ako USA 280, medzinárodný kód 2018-001A. Na to vraj treba aspoň jeden orbit.


to bude druhy stupen aj s neodpojenym nakladom. Deorbit sa asi robil az na druhom obehu.
 
09.1.2018 - 21:54 - 
quote:
quote:
A kedy išiel dole? Space-Track má vraj Zumu zapísanú ako USA 280, medzinárodný kód 2018-001A. Na to vraj treba aspoň jeden orbit.


to bude druhy stupen aj s neodpojenym nakladom. Deorbit sa asi robil az na druhom obehu.

Neodpojený náklad je vina nosné rakety? Pokud ano, je potřeba celý start hodnotit jako neúspěch.
 
09.1.2018 - 22:02 - 
Druhý stupeň pravděpodobně zanikl podle plánu https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=44175.msg1768947#msg1768947

Varianta s neodpojením družice od druhého stupně rakety pak v tomto případě není až tak reálná, nemyslím si, že by družici odepsali již po dvou hodinách od startu a neprovedli další pokusy o separaci.

V jiných diskusích padla i poznámka ohledně toho, co vlastně Falcon vynesl do kosmu - nemohlo jít například o návratové těleso ?
 
09.1.2018 - 22:32 - 
Pokud by šlo třeba o maketu SR-72 kdy by se testoval návrat do atmosféry, tak by to tak i mohlo být

"Neodpojený náklad je vina nosné rakety? Pokud ano, je potřeba celý start hodnotit jako neúspěch."
...stačí číst co je k dispozici... separační mechanismus/adaptér si grumeni dovezli a nainstalovalo sami.
 
09.1.2018 - 22:43 - 
Ako dlho môže byť druhý stupeň na orbite, kým je funkčný? 
09.1.2018 - 22:53 - 
Ako dlho môže byť druhý stupeň na orbite, kým je funkčný?

Daleko zajímavější se mi jeví otázka, jak dlouho tam může vydržet jako mrtvé těleso. Jestliže ale došlo k řízenému sestupu do atmosféry, tak mrtvým tělesem být nemohl, a proč by ho někdo záměrně posílal dolů, jestliže by na něm družice byla pořád přilepená?
Celkově je to divné a jen doufám, že SpaceX je zcela bez viny. V takovém případě mi jakožto přesvědčenému odpůrci militarizace vesmíru stávající situace vyhovuje. Kdoví, co ta družice byla za svinstvo, spekuluje se i o nějakém zbraňovém systému.
 
09.1.2018 - 23:43 - 
Po prvních spekulacích mě napadlo čím by to mohlo být, že Zimu nikdo nezaznamenal. Přes den mi pak psal čtenář kosmo.cz se stejným nápadem, ale je to trochu ztřeštěná spekulace.
Nicméně když už tu bylo Nibiru... :S

Northrop Grumman vyrábí B-2 a participuje na výrobě F-35. Tedy stealth stroje.
Co když je Zuma stealth družice?

 
09.1.2018 - 23:47 - 
quote:
Po prvních spekulacích mě napadlo čím by to mohlo být, že Zimu nikdo nezaznamenal. Přes den mi pak psal čtenář kosmo.cz se stejným nápadem, ale je to trochu ztřeštěná spekulace.
Nicméně když už tu bylo Nibiru... :S

Northrop Grumman vyrábí B-2 a participuje na výrobě F-35. Tedy stealth stroje.
Co když je Zuma stealth družice?

Těžko. I když by byla "neviditelná", nebyla by průhledná a při svém letu by prováděla řadu zákrytů hvězd, což při tom počtu dalekohledů, neustále zaměřených na oblohu, prostě nemůže ujít pozornosti.
 
09.1.2018 - 23:48 - 
Mno, čtenář...

Ale očividně nás bylo víc, jak jsem ti psal...
 
10.1.2018 - 00:15 - 
quote:

Těžko. I když by byla "neviditelná", nebyla by průhledná a při svém letu by prováděla řadu zákrytů hvězd, což při tom počtu dalekohledů, neustále zaměřených na oblohu, prostě nemůže ujít pozornosti.

Myslím, že může, a to velmi snadno.Zákryt hvězdy trvá řádově 1/1000s, a vzhledem k tomu, že expoziční doby jsou výrazně delší, tak nikdo nic nezaznamená.Navíc, zákryty jasnějších hvězd jsou pro dané místo a satelit celkem mimořádnou událostí( frekvence do několika zákrytů za rok při příznivé souhře náhod).
 
10.1.2018 - 01:16 - 
myslim ze je to jasne, Elon skusal ako sa chova Tesla Roadster pri navrate do atmosfery ako finalny test pred vypustenim FH a platila to neznama agentura 
10.1.2018 - 07:11 - 
Je mnoho možností: Stealth družice, která funguje. Normální špionážní/experimentální družice, která selhala. Návratové těleso - fungovalo/selhalo. Exoatmospheric killer upravený pro likvidaci tělesa Oumuamua (kdyby se ukázalo, že je to nepřátelská loď), kterého se po odmontování jaderné hlavice raději zbaví. Normální balast, kterého využili pro odkrytí ruských a čínských špiónů v kosmickém programu. SpaceX jim dala slevu za start, protože slíbili další zakázky pro vládu. 
10.1.2018 - 13:02 - 
Jedna věc je fakt zajímavá: u superutajeného nákladu je nejlepší předstírat, že vůbec nedosáhl oběžné dráhy - ale současně předstírat selhání rakety je na vysoce konkurenčním trhu, kde všichni usilují o co nejvyšší statistickou spolehlivost raket, zřejmě pro vládu docela drahá legrace...

S tímto by v Ruskufakt neměli problém, tam kdyby bylo nařízeno předstírat, že start selhal, tak "maskirovka" je tamní populaci velmi dobře známá hra už dob knížete Potěmkina, nikdo o ní sebeméně nepochybuje a poškození dobrého jména se taky nikdo nebude obávat (a i kdyby, tak rozkaz je rozkaz)

https://science.slashdot.org/story/18/01/10/0053229/rumors-swirl-that-secret-zuma-satellite-launched-by-spacex-was-lost
http://money.cnn.com/2018/01/09/technology/spacex-zuma-spacecraft-lost/index.html
http://www.cbc.ca/news/technology/spacex-zuma-1.4477310
 
10.1.2018 - 13:23 - 
quote:
Exoatmospheric killer upravený pro likvidaci tělesa Oumuamua (kdyby se ukázalo, že je to nepřátelská loď), kterého se po odmontování jaderné hlavice raději zbaví.


Jak si povšiml i ten čínský autor, co měl úspěch se sci-fi romány Problém tří těles a Temný les - jaderné zbraně jsou mimo atmosféru překvapivě málo účinné (resp. musely by se použít jako jaderné zbraně). Navíc každý trochu zběhlejší vyjednavač s mimozemšťany by musel zvažovat, zda je vůči potenciálně řádově schopnější civlizaci projevovat jakékoliv nepřátelství - pokud vůbec něco, mimozemšťany by bylo na místě nejprve pozorovat (pravda: pokud možno utajeně)

Tahle fantazie mi přijde podobného kalibru, jako ty Nibiru konspirace (akorát v jednom případě lidi jako žánr rádi astrologii a v druhém sci-fi :-)

Spíš mi přijde pravděpodobnější špionážní hra - pokud vypustíte něco, o čem fakt nechcete, aby si nepřítel byl jistý, že má smysl investovat do countermeasures, tak předstírat selhání je nejjistější krok (problém s tímto na volném trhu ale je ten, že žádný výrobce - ULA v těchto dnech tím spíše ne - nechce riskovat své dobré jméno a statistiky a nebude souhlasit s předstíráním selhání nosiče z důvodů národní bezpečnosti ... proto možná báchorka s nefunkčním "adaptérem" pro oddělení)

Jinak celý "údajný náklad" co se neoddělil, mohla klidně být jen fake maketa družice - vše podstatné může být na palubě několika málo cubesatů, jejichž vypuštění z makety družice by bylo pozemními prostředky nezaznamenatelné (kdybych byl tajná služba, přesně takto nějak bych to udělal - levnější komerční start cubesatu by se nebodil, protože by se o něm vědělo a byl by potvrzený jako úspěšný)

(Mimochodem: z tohoto hlediska je otázka, zda některá z ohlášených selhání ruských horních stupňů také nebyly spíš špionážní hra...)

Jinak po tom ohlášeném "selhání" mi přijde nejpravděpodobnější právě toto - šlo o jedno nebo více velice malých těles, a "neoddělená družice" nebyla ničím jiným, než dispenserem, který tělesa bezpečně vypustil krátce před tím, než byl (plánovaně) deorbitnutý druhým stupněm.

Takže sorry - ani Oumuamua interceptor, ani selhání adaptéru od renomované zbrojařské firmy (náhodička, že?), ale dobře utajený a maskovaný start nějakého vojenského mikronákladu. Tak tajného, že bylo nutné fingovat i to selhání startu.

Kromě samotného technologického testu (komunikační či špionážní mikrosatelity) může samozřejmě jít o orbitální interceptory (o kterých je lépe taky nic neříkat že). V krajním případě může jít o pokus o vypuštění velkého množství velmi malých (a tudíž obratných) interceptorů, které mají za úkol zneškodnit (severokorejské?) ICBM během fáze návratu do atmosféry (jedním z možných přiměřeně uvěřitelných scénářů by bylo odpálení miniaturní jaderné nálože dostatečně blízko hlavice, už v atmosféře, během v reentry fázi - pochopitelně: taková míra militarizace kosmu, v rámci které v atmosféře obíhají klidně až desítky miniaturizovaných jaderných bomb by byla diplomaticky i mediálně zcela nepřijatelná a navíc v případě Severní Koreji celá hra směřuje spíše k vyprovokování dostatečně bezpečně zaostalého hráče k prvnímu úderu...)

(A možná je to test takové technologie, který je nutný pečlivě utajit přesně z toho důvodu, že je účinný pouze do té doby, než proti němu začne nepřítel vyvíjet coutermeasures...) [Upraveno 10.1.2018 xChaos]
 
10.1.2018 - 14:18 - 
quote:
Jinak celý "údajný náklad" co se neoddělil, mohla klidně být jen fake maketa družice...

S maketou netřeba se obtěžovati. Zumu nikdo vyfocenou neviděl a (údajně) neoddělenou na horním stupni už vůbec ne.
 
10.1.2018 - 14:22 - 
quote:
iným, než dispenserem, který tělesa bezpečně vypustil krátce před tím, než byl (plánovaně) deorbitnutý druhým stupněm.


A dokonce tak dobré, že SpaceX o tom vůbec nemusí vědět - prostě se jen neoddělila od adaptéru, který oni nedodali.
 
10.1.2018 - 16:34 - 
sa mi lubi jak su niektori na 100% presvedceni ze Zuma zije a cele je to len kamuflaz

mna napadla este jedna vec: zo SpaceX davnejsie uniklo, ze tento start je potencialny zdroj velkych ziskov v buducnosti. To s najvacsou pravdepodobnostou znamena nejaky dlhodobejsi kontrakt.

Vieme ze Zuma nebola vkladana do krytu standardne v SpaceX, ale v Northrope. To znamena ze SpaceX dostala hotovy naklad v kryte aj s adapterom. Zo zamestnancov SpaceX videlo Zumu len velmi malo ludi, ak vobec niekto. Schopnost a ochota vypustit takyto naklad, o ktorom fakticky nic neviem, moze byt pre prislusnu trojpismenkovu agenturu tak cenna, ze by bola ochotna SpaceX platit velmi stedre "velke zisky v buducnosti". Neviem ci nejaky iny provider je ochotny vypustat naklady, o ktorych nic nevie a ktore dostane zabalene v kryte aj s cudzim adapterom.

 
10.1.2018 - 17:08 - 
Kdyz dam dohromady vsechny zpravy a dezinformace a domenky tak mi logicky vyplyva, ze ZUMA vubec nebyl funkcni satelit ale jen demonstrator pro overeni bezpecnosti komunikace a test predani rizeni mezi SPACEX a zakaznikem. Tedy, ze hlavnim cilem teto mise bylo zjistit zda jsou vsechny komunikacni kanaly bezpecne a nehrozi unik informaci a zjistit kde je potencial pro prozrazeni informaci o nakladu. Do tohoto zapada i zruseni prvniho startu, coz by ukazovalo na test bezpecnosti pri nutnosti zrusit misi.
Pokud jde o citlive naklady tak by bylo jen logicke aby se napred otestovala spolehlivost utajeni, nez se bude startovat naostro.
 
10.1.2018 - 17:24 - 
este doplnim, ze SpaceX vdaka pristavaniu stupnov disponuje arzenalom boostrov ako nikto iny.

To znamena, ze nielen ze by bola schopna vypustit naklad bez toho, aby ho musela vidiet, ale este je toho schopna na zavolanie. Presne to bol tento pripad: SpaceX si mohla dovolit startovat jeden mesiac po stanoveni terminu, pretoze mohla bez problemov presunut iny naklad (CRS-13) na recyklovany booster zo skladu.

To je z hladiska armady a spionaznych agentur uplny raj na zemi
 
10.1.2018 - 18:33 - 
quote:
Kdyz dam dohromady vsechny zpravy a dezinformace a domenky tak mi logicky vyplyva, ze ZUMA vubec nebyl funkcni satelit ale jen demonstrator pro overeni bezpecnosti komunikace a test predani rizeni mezi SPACEX a zakaznikem. Tedy, ze hlavnim cilem teto mise bylo zjistit zda jsou vsechny komunikacni kanaly bezpecne a nehrozi unik informaci a zjistit kde je potencial pro prozrazeni informaci o nakladu. Do tohoto zapada i zruseni prvniho startu, coz by ukazovalo na test bezpecnosti pri nutnosti zrusit misi.
Pokud jde o citlive naklady tak by bylo jen logicke aby se napred otestovala spolehlivost utajeni, nez se bude startovat naostro.


Viděl bych to tak, už jenom to, že nebyl znám operátor družice je podivné


mimochodem, je to naprosto tajný satelit, ale přesto někdo vypustí zprávu, že mise selhala, nepřijde vám to divné, kolem všeho se mlčí a najednou si někdo pustí pusu na špacír, už to mi zavání záměrem
 
10.1.2018 - 20:34 - 
quote:
quote:
Kdyz dam dohromady vsechny zpravy a dezinformace a domenky tak mi logicky vyplyva, ze ZUMA vubec nebyl funkcni satelit ale jen demonstrator pro overeni bezpecnosti komunikace a test predani rizeni mezi SPACEX a zakaznikem...


Viděl bych to tak, už jenom to, že nebyl znám operátor družice je podivné...


Sohlasím, v USA obvykle XYZ organizace netají svou misi, ale její poslání.

Navíc, pokud by náklad byl opravdu tak supertajný, aby o něm nebylo nic známo (ani kdo ho bude provozovat), nebylo by bezpečnější ho svěřit prověřenému partnerovi než tomu, s kým spolupráce teprve začíná ?
 
10.1.2018 - 21:22 - 
quote:
Kdyz dam dohromady vsechny zpravy a dezinformace a domenky tak mi logicky vyplyva, ze ZUMA vubec nebyl funkcni satelit ale jen demonstrator pro overeni bezpecnosti komunikace a test predani rizeni mezi SPACEX a zakaznikem.


Tak přesně tohle mi napadlo taky... na druhou stranu, vypustit v řámci takového experimentu úplně tajně pár špionážních cubesatů (i když třeba ne tak super nadupaných) a fingovat to jako neúspěšný pokus.. to by taky nebylo od věci (a přitom cubesaty/ekvivalentní nanosatelity by pro amatéry nebyly pozorovatelné a stihly by se se v rámci mise vypustit - takže i když existují levnější způsoby startu, žádný by nezajistil kombinaci spolehlivosti a utajení).
 
10.1.2018 - 21:27 - 
quote:
Neviem ci nejaky iny provider je ochotny vypustat naklady, o ktorych nic nevie a ktore dostane zabalene v kryte aj s cudzim adapterom.

To mi tedy vůbec nepřijde divné. DHL taky neví co je v té krabici co má ve svém letadle. Tady je to na jimi zakoupeném startu a mám nějaké záruky, že to například není nebezpečné pro mé zaměstnance.
Takže já bych jsem s tím neměl žádný problém. Jen bych si ošetřil, když jim to vybuchne během letu, aby na mě nesvedli, že mě bouchla raketa s jejich drahocenným nákladem.
 
10.1.2018 - 21:38 - 
quote:
ze hlavnim cilem teto mise bylo zjistit zda jsou vsechny komunikacni kanaly bezpecne a nehrozi unik informaci a zjistit kde je potencial pro prozrazeni informaci o nakladu.

Aby byla otestována spolehlivost celé SpaceX, tak by tam opravdu měla být maketa družice, aby pověření zaměstnanci byli přesvědčeni o skutečné misi a případně to i někomu vyzradili.
 
10.1.2018 - 22:08 - 
quote:
quote:
Neviem ci nejaky iny provider je ochotny vypustat naklady, o ktorych nic nevie a ktore dostane zabalene v kryte aj s cudzim adapterom.

To mi tedy vůbec nepřijde divné. DHL taky neví co je v té krabici co má ve svém letadle. Tady je to na jimi zakoupeném startu a mám nějaké záruky, že to například není nebezpečné pro mé zaměstnance.
Takže já bych jsem s tím neměl žádný problém. Jen bych si ošetřil, když jim to vybuchne během letu, aby na mě nesvedli, že mě bouchla raketa s jejich drahocenným nákladem.


medzi kartonovou krabicou a druzicou na adapteri pod krytom na spici orbitalneho nosica je mierny rozdiel
 
10.1.2018 - 22:17 - 
Zuma..
To je taká hra.. V strede je žaba, alebo niečo podobné.. A tá okolo seba pľuje, farebné lopty a snaží sa nimi zostreliť iné farebné lopty..
Mno.. Keby chcela americká armáda vypúšťať pravidelne, nejaké to kvantum úplne pasívnych lacných satelitov..
ala satelit "echo" to bol ten nafukovací balón.. Mám v hlave akúsi predstavu "gule oblepenej zrkadielkami".. Hmm.. + lidar = pasívny komunikačný systém?
Chcelo by to fakt lacný nosič.. A potom sa fantázii medze nekladú.. [Upraveno 10.1.2018 alamo]
 
<<  127    128    129    130    131    132    133  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.360133 vteřiny.