Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: dearMoon (soukromý pilotovaný oblet Měsíce)
14.3.2021 - 11:41 - 
Zakládám téma pro misi dearMoon, což má být soukromě financovaný oblet několika lidí kolem Měsíce s následným návratem na Zemi.

https://dearmoon.earth/

Původně měla mise proběhnout pomocí lodi Dragon a rakety Falcon Heavy, ale v roce 2018 byl plán změněn na let vyvíjenou lodí SpaceX Starship. Mise by měla proběhnout v roce 2023.

Celý let platí japonský podnikatel Yusaku Maezawa a k letu přizval 8 "spolucestujících" umělců. Výběr konkrétních osob byl zahájen v roce 2021.

Přesunu sem relevantní příspěvky z minulosti, které se objevily v jiných tématech.
 
18.9.2018 - 04:52 - 
https://dearmoon.earth

https://www.nasaspaceflight.com/2018/09/spacex-announces-bfr-lunar-passenger-earths-artists/Plán 2023.
S Muskovou konštantou snáď to bude do 2030,
škoda, že to nechcú skúsiť s Falcon Heavy, tam by som 2023 videl reálne.
[Editoval 18.9.2018 lamid]

 

____________________
Lamid
 
13.3.2021 - 08:27 - 
Zítra končí termín předpřihlášení:
https://dearmoon.earth/
Zatím je něco přes milion zájemců.
 
13.3.2021 - 17:13 - 
MEDE, psal jsem to u gateway. Starship si velikostně nezadá s Gateway. Z hlediska bezpečnosti by to chtělo hermetické přepážky uvnitř a na špici crew dragon pro 8 lidí jako poletí www.dearmoon.earth
Je to reálné řešení a mi se jeví jako nejpravděpodobnější.

Jak jsem psal:
13.3.2021 - 06:26 - petrpetr
Hezký rok starý reklamní plakát Starship ke kafíčku:
https://www.spacex.com/media/starship_users_guide_v1.pdf
A kdo má zbytečných pár mio usd nebo dogecoinů apod, tak tak tam má email.

To nebylo proto, abych pobavil, ale můžeš oslovit SpaceX na sales@spacex.com a třeba si jednu Starship koupit. Pokud chceš jiné přistání než bellyflop, tak ti přibalí za příplatek crew dragon.
Je to o penězích...:-)
 
14.3.2021 - 07:55 - 
quote:
A co takhle využít ten obrovský prázdný vnitřní prostory Starshipu jako orbitální stanici jak u Země tak i u Měsíce. Už takto NASA využila prázdné nádrže druhého stupně rakety Saturn Skylab SL-1 / AS-513
quote:
MEDE, psal jsem to u gateway. Starship si velikostně nezadá s Gateway. Z hlediska bezpečnosti by to chtělo hermetické přepážky uvnitř a na špici crew dragon pro 8 lidí jako poletí www.dearmoon.earth
Je to reálné řešení a mi se jeví jako nejpravděpodobnější.


Přestože to formulujete jako fakt, tak projekt dearMoon s lodí Crew Dragon pro 8 lidí nepočítá.
 
14.3.2021 - 08:17 - 
pre oblet mesiaca mal povodne sluzit CrewDragon na rakete FalconHeavy.

Kedze FH nie je man-rated (a CrewDragon zatial nebol ani za drahou ISS), pripravy by zrejme trvali roky. Padlo rozhodnutie, ze radsej tie roky prace investuju do Starshipu a poleti sa na nom.

Ci to bolo spravne rozhodnutie sa este uvidi. Kazdopadne v Starshipe to bude pre 8 ludi iny zazitok ako v CrewDragone, to je iste
 
14.3.2021 - 08:49 - 
quote:
pre oblet mesiaca mal povodne sluzit CrewDragon na rakete FalconHeavy.
To samozřejmě vím. Moje výtka mířila k petrpetrovi za jeho tvrzení o Crew Dragonu pro osm lidí připojeném ke špičce Starship, které prezentoval jako fakt.
 
14.3.2021 - 09:26 - 
quote:
To samozřejmě vím.


to nebola reakcia na teba, ja vim ze to vis

Len som sumarizoval CrewDragon, Starship a oblet mesiaca.
 
14.3.2021 - 18:34 - 
Tak jste se hoši poplácali, jací jste kabrňáci a až s tím příjde Elon tak budete kecat, že to bylo pravděpodobné.
Zkuste přemýšlet, vím že to bolí...
A hledat řešení, ne jen papouškovat ověřené věci.
Vašim přístupem bychom zůstali na stromech.
 
14.3.2021 - 22:11 - 
Jen jsem upozornil na Vaši chybnou formulaci věty. Prezentoval jste Váš alternativní scénář jako schválený. Toto je nutné v diskusi rozlišovat. 
14.3.2021 - 22:27 - 
Děkuji Jirkovi, že upozorňuje na nepřesnosti, které tu petrpetr často prezentuje jako "fakta". Je třeba to vždy ujasnit.

Odhlédněme teď ale od zbytečně konfrontačního a urážlivého stylu příspěvků petrpetra. Rád bych se ještě dozvěděl, jak by podle petrpetra měla probíhat mise dearMoon s využitím Crew Dragonu? Kdy a kde by Crew Dragon letěl ze Země na Leo? Jak by se do něj vešlo nejméně 9 lidí? Jak by pak probíhal celý oblet Měsíce a pak přistání na Zemi?

Přiznám se popravdě, že ani u samotného Starshipu mi moc nevychází oblet Měsíce bez dotankování na LEO. Aby to šlo, musel by "suchý" Starship vážit maximálně cca 100 tun, nebo by musel být nějak silnější první stupeň Super Heavy (než předpokládám). Zajímalo by mne, co je u Starshipu jinak, že dokáže rovnou obletět Měsíc (s nejméně 10 lidmi) bez dotankování. Určitě se to časem vyjasní.
 
15.3.2021 - 06:00 - 
Jiří, Aleši můžete specifikovat tu chybně formulovanou větu?
Mysleli jste tuto větu?
Je to reálné řešení a mi se jeví jako nejpravděpodobnější.

Což potvrdil i pan Pinkas, že jej to napadlo o rok dříve a Holub v dřívější diskusi potvrdil, že mu to připadá jako dobré řešení z hlediska bezpečnosti. Aleši, jste trochu nekonzistentní ve svých názorech...

Nic z toho jsem neprezentoval jako schválený scénář.

Můžete specifikovat, co je na této větě urážlivé? A nebo slovo nekonzistentní je urážlivé?

Diskuse není přitakávání a papouškování...je to společné hledání nejlepšího řešení. Někdy konfrontace názorů, ale to patří k diskusi.

Děkuji.


 
15.3.2021 - 06:15 - 
14.3.2021 - 07:55 - Jiří Hošek
Malůvka hezká, ale jak někdo v diskusi dříve uvedl, Starship bude použitelná pro přistání lidí nejdříve po 100 přistáních nákladní a další verze. Nebyl jste to vy?
Nemyslím si, že to bude takový počet, ale souhlasím, že z celého letu je přistání nejriskantnější část. Start Starship na orbitu zvládnou dle mne letos, otázka, jak přistání BN a SN. To jim ale nebrání vyletět s vagónem podpory a připojit se na orbitě s Crew Dragon. Ten se zatím jeví jako bezpečný dopravní prostředek i pro přistání, což by bylo schůdné.
 
15.3.2021 - 07:00 - 
quote:
Mysleli jste tuto větu?
Je to reálné řešení a mi se jeví jako nejpravděpodobnější.
Tuto větu jsem nemyslel, ta se vztahovala k myšlence využít vnitřní prostory Starshipu jako orbitální stanici. Myslel jsem chybnou formulaci v závěru předchozí věty "na špici crew dragon pro 8 lidí jako poletí www.dearmoon.earth".

Tím "zbytečně konfrontačním a urážlivým stylem" Aleš myslel osobní tón včerejšího příspěvku z 18:34, kterým bylo porušeno pravidlo 1.5 zdejšího diskusního fóra.
https://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=misc&action=faq

V tuto chvíli ještě nebyly zodpovězeny Alešovy dotazy: "Rád bych se ještě dozvěděl, jak by podle petrpetra měla probíhat mise dearMoon s využitím Crew Dragonu? Kdy a kde by Crew Dragon letěl ze Země na Leo? Jak by se do něj vešlo nejméně 9 lidí? Jak by pak probíhal celý oblet Měsíce a pak přistání na Zemi?"

quote:
jak někdo v diskusi dříve uvedl, Starship bude použitelná pro přistání lidí nejdříve po 100 přistáních nákladní a další verze. Nebyl jste to vy?
Ano, napsal jsem to já. Nepsal jsem ale o stovkách přistání, nýbrž o stovkách kosmickým misí nákladní verze. Takto to totiž řekl 31.8.2020 Elon Musk na virtuálním summitu Humans to Mars. Musk dal tyto stovky nákladních misí do souvislosti s vývojem systému podpory života ve Starship.

Zdroj informace:
https://kosmonautix.cz/2020/09/musk-zverejnil-informace-o-nosici-super-heavy/
V pondělí Musk také hovořil o systémech podpory života v lodi Starship, které jsou nezbytné pro pilotované výpravy. Firma prý na těchto systémech zatím příliš nepracuje. "Musíme zajistit, aby ten proces fungoval automaticky. Budeme vynášet družice, uděláme stovky misí s družicemi, než tam posadíme lidi," uvedl Musk

Původní zdroj informace:
https://spaceflightnow.com/2020/09/01/elon-musk-offers-update-on-spacexs-starship-mega-rocket/
 
15.3.2021 - 07:22 - 
Jiří,
ano, chybně jsem formuloval větu. Stane se, takových vět je tady spousta...

Tak jste se hoši poplácali, jací jste kabrňáci a až s tím příjde Elon tak budete kecat, že to bylo pravděpodobné.
Zkuste přemýšlet, vím že to bolí...
A hledat řešení, ne jen papouškovat ověřené věci.
Vašim přístupem bychom zůstali na stromech.
Bylo to tak formulováno úmyslně, aby jste si uvědomili, že jen papouškování ověřených informací není smyslem diskuse. Diskuse má rozvíjet do budoucna a zvažovat alternativy.

Alešovy dotazy vidím poprvé:
Rád bych se ještě dozvěděl, jak by podle petrpetra měla probíhat mise dearMoon s využitím Crew Dragonu?
Crew Dragon má pro 8 lidí nedostatečnou podporu života. Proto je nutný Starship s podporou. I odstartovat by se na Starship dalo, ale to přistání je opravdu velké riziko. Proto ten Crew Dragon. Starsip nemusí přistávat na Zemi. Může to být výletní karavan, ke kterému přiletí turisté, aby si zaletěli k Měsíci.

Kdy a kde by Crew Dragon letěl ze Země na Leo?
Jyusaku a Elon to prezentují na rok 2023.

Jak by se do něj vešlo nejméně 9 lidí?
Já mluvím o 8 mi stejně jako Yusaku.
Možná poletí 2 dragony za sebou. Do hlavy mu a Elonovi nevidím.
Jak by pak probíhal celý oblet Měsíce a pak přistání na Zemi?
Dle malůvky, co jste zde prezentoval, jen přistání by bylo Crew Dragon. Starship zůstane na oběžné dráze, pro další várku turistů a doplnění pohonných hmot.
[upraveno 15.3.2021 07:23]
 
15.3.2021 - 07:50 - 
Na co ma toto forum pravidla, ked niektori diskutujuci nedokazu napisat prispevok bez toho ze by pourazali polovicu fora?

Musim suhlasit s Milanom (hoci potichu si to myslim uz dlho) ohladom toho co sa z tohto fora pomaly stava.
 
15.3.2021 - 08:54 - 
Petře, za urážky považuji slova jako "přemýšlení bolí", "papouškovat", "chytrolíni" nebo zmínky o "zůstávání na stromech". To musí okamžitě skončit. Už nikdy nikoho tady podobným způsobem neurážej. Nebudu to už tolerovat. V minulosti jsi slíbil dodržovat pravidla zdejšího fóra, ale i pak jsi to vícekrát porušil (odbočování od tématu, urážky, zesměšňování). Vzhledem k tomu teď už bude stačit jediné další porušení pravidel a ihned dostaneš ban. Je to prostě poslední varování.

Ohledně Tebou navrhovaného průběhu mise dearMoon to chápu takto:
- posádka bude mít minimálně 8 členů (s Maezawou podle mě nejméně 9)
- Crew Dragon s posádkou odstartuje standardně na Falconu 9
- pak odstartuje Starship a na LEO se spojí s Crew Dragonem
- spojené lodí pomocí Starshipu odletí k Měsíci a obletí ho
- posádka může během letu využívat prostor a zdroje Starshipu
- při návratu k Zemi posádka přejde do Crew Dragonu, odpojí se a přistane
- Starship buď přistane na Zemi bez posádky, nebo "nějak" přejde na dráhu kolem Země, kde zůstane

Pochopil jsem to správně?

Pokud ano, tak mám ještě pár otázek a nejasností.

Proč ve zveřejněném letovém plánu na dearmoon.earth není o Crew Dragonu ani zmínka?

Jak by to mělo probíhat, pokud se celá posádka nevejde do jednoho Crew Dragonu?

Z mého pohledu je zatím velice nepravděpodobné, že by mise dearMoon využila Crew Dragon. Zcela vyloučit to ale také nemohu (protože teoreticky lze misi zorganizovat i s Crew Dragonem). Stejně nám nezbývá nic jiného než sledovat to a počkat si na výsledek (kterým klidně může být i zrušení mise). Nemá smysl tu kvůli našim různým názorům dělat "zlou krev".
 
15.3.2021 - 09:17 - 
Proč ve zveřejněném letovém plánu na dearmoon.earth není o Crew Dragonu ani zmínka?
Aleši, protože Elon věří, že u Starship provede do 3 let homologaci pro lety s lidskou posádkou. Já jsem pesimista.

Jak by to mělo probíhat, pokud se celá posádka nevejde do jednoho Crew Dragonu?
Poletí Crew Dragony 2 kusy...

Z mého pohledu je zatím velice nepravděpodobné, že by mise dearMoon využila Crew Dragon. Zcela vyloučit to ale také nemohu (protože teoreticky lze misi zorganizovat i s Crew Dragonem). Stejně nám nezbývá nic jiného než sledovat to a počkat si na výsledek (kterým klidně může být i zrušení mise). Nemá smysl tu kvůli našim různým názorům dělat "zlou krev".
Zrušení mise nebude. Elon s Yusakou mají sen, dohodu a peníze. technologicky je Elon na výši. Má spoustu informací z NASA.
Výborné lidi.
Nemá cenu dělat zlou krev, je to zbytečné. Kacenka proto vynechává spoustu diskusí, protože je napadána, přitom podle mne je na vysoké úrovni znalostmi. Alchymista jakbysmet. Je to škoda, hodně mne posunuli výše.
Snažím se být slušný, nechť jsou ke mně slušní ostatní diskutující. Jen jsem reagoval na hulvátství druhých.
 
15.3.2021 - 09:35 - 
quote:

Aleši, protože Elon věří, že u Starship provede do 3 let homologaci pro lety s lidskou posádkou. Já jsem pesimista.v tom sa zhodneme. Za 3 roky by to bol zazrak.

Avsak najpravdepodobnejsie riesenie podla mna je, ze sa misia posunie o par rokov. Naopak najmenej pravdepodobne je, ze sa bude Starship aj CrewDragon prerabat kvoli tejto jedinej misii (nezabudnime ze ani CrewDragon nie je certifikovany na vstup do atmosfery z BEO). Rakety nie su lego, a ani naklady na start dvoch dodatocnych Falconov a CrewDragonov nie su zanedbatelne.

Skor nez to tu niekto zase zoberie osobne, upozornujem ze to je len moj pohlad na pravdepodobnosti. Vylucit sa neda nic, pokial to nie je fyzikalne nemozne

quote:

Snažím se být slušný, nechť jsou ke mně slušní ostatní diskutující. Jen jsem reagoval na hulvátství druhých.


jednoducho si odpusti ten styl komunikacie, ktory popisoval Ales. Ked uz sa raz spusti prestrelka, tak je celkom jedno ci si strielal ako druhy. Urazky vyvolavaju urazky, to nikam nevedie. Ja sa o to snazim tiez, hoci nie vzdy uspesne. Sme len ludia. Preto je dolezite ani nezacat.

Ked uz spominas kacenku, tiez by mohla uznat ked sa mylila (napr. s tym ikonickym "bilbordom" a "nadrzou na vodu"), vsetci tu varime z vody, resp. z velmi ciastkovych informacii, takze zmylit sa je velmi pravdepodobne a pochopitelne. Dalej nafukovat svoj omyl a robit zlu krv uz nie.
 
15.3.2021 - 10:13 - 
Odhad - letos orbitální let Starship nestihne.
2022 orbitální let, částečný neúspěch. Opravy, úpravy, zkoušky, nutný záchranný systém posádky - vývoj.
2023 - úspěšný orbitální test.
2024 - orbitální lety s nákladem, velké procento selhání.
2025 - orbitální lety bez selhání, zkoušky záchr. systému.
2026 - certifikační lety pro posádku, testy záchranného systému.
2027 - pilotovaný let na LEO, nepilotovaný oblet Měsíce.
2028 - pilotovaný oblet Měsíce.
Poznámka: Zatímco testy nádrže se třemi Raptory nejsou extrémně náročné, u orbitálních letů obrovské rakety a lodě už je to něco jiného. Proto bude všechno pomalejší a opatrnější, náročnější a dražší.
 
15.3.2021 - 10:21 - 
ako si predstavuješ ten záchranný systém? Je vôbec nejaká možnosť ako to urobiť v takejto mierke? 
15.3.2021 - 10:28 - 
IMHO žiadna - tak ako u dopravných lietadiel. 
15.3.2021 - 12:19 - 
quote:
ako si predstavuješ ten záchranný systém? Je vôbec nejaká možnosť ako to urobiť v takejto mierke?


1. normální odhazovací raketová věžička s oddělitelnou kabinou nebo
2. něco podobného většímu crew dragonu (motory a palivo využít pro manévry nebo přistání).
Jinak to pro příštích 10 let podle mně nejde.
 
15.3.2021 - 12:58 - 
Ahoj všem, dlouholetí členové vědí, že přispívám velmi zřídka, ale čtu skoro všechny příspěvky. Nevím kam to mám napsat ale chtěl bych požádat Petrpetra o méně agresivity. O hodně méně! Diskuze je také o eleganci. Děkuji 
15.3.2021 - 13:08 - 
quote:

1. normální odhazovací raketová věžička s oddělitelnou kabinou


to by vylucilo rychlu a lacnu znovupouzitelnost, takze z mojho pohladu nepravdepodobne

quote:

2. něco podobného většímu crew dragonu (motory a palivo využít pro manévry nebo přistání).teoreticky si viem predstavit, ze pod pretlakovou kabinou by bola sada motorov (presne taka ako v MoonStarshipe), ktora na plny tah by dokazala odniest kabinu dost daleko. Kabina by sa samozrejme musela odstrelit od zvysku Starshipu. Tym padom palivovy system pre tieto motory musi byt niekde v kabinovej casti lode. Otazka je ako to potom pristane??

Vyhoda je, ze by mohlo ist o unifikovany system so spominanym MoonStarshipom, ktory taketo motory musi mat kvoli vireniu prachu. A nakoniec ich mozno bude musiet mat aj MarsStarship.
 
15.3.2021 - 18:51 - 
Jinak skončila předregistrace projektu dearmoon.earth . Něco přes milion odvážlivců. Jak jsem psal, je dobré splnit 2 podmínky, aby jste byli vybráni v dalších kolech :-)
 
15.3.2021 - 20:07 - 
quote:
quote:
ako si predstavuješ ten záchranný systém? Je vôbec nejaká možnosť ako to urobiť v takejto mierke?


1. normální odhazovací raketová věžička s oddělitelnou kabinou nebo
2. něco podobného většímu crew dragonu (motory a palivo využít pro manévry nebo přistání).
Jinak to pro příštích 10 let podle mně nejde.

Něco takového je možné u lodí s 2-4 člennou posádkou, ale neumím si to představit u lodi s desítkami lidí na palubě.
 
15.3.2021 - 20:47 - 
quote:
NovýJiřík: Něco takového je možné u lodí s 2-4 člennou posádkou, ale neumím si to představit u lodi s desítkami lidí na palubě.
Osobně o takových návrzích uvažuju jen pro "přechodné období", než Starship dosáhne a předvede dostatečnou spolehlivost, aby se obešel bez speciálního záchranného systému (jako to mají velká dopravní letadla). Pro takový účel by mohl stačit záchranný systém "jen pro pár lidí", tedy teoreticky i pro misi "dearMoon".
 
16.3.2021 - 05:05 - 
Jiříku, přikláním se k tvému názoru.
Proto u mise https://dearmoon.earth/ dle mého názoru bude starship použit pouze jako přeletový karavan a Yusaku bude startovat a přistávat v Crew Dragon.
I tak to bude veliké dobrodružství, těžko dnes uvěřitelné.
Přeji hodně štěstí Yusakovi a celé posádce.
Budou ho potřebovat.
 
16.3.2021 - 06:25 - 
quote:
Jak by se do něj vešlo nejméně 9 lidí?
Já mluvím o 8 mi stejně jako Yusaku.
Maezawa nemluvil o osmičlenné posádce, ale o tom, že skrze současnou kampaň hledá osm spolucestujících. Celkový aktuálně plánovaný počet členů posádky je 10 - 12.

https://www.cnbc.com/2021/03/02/yusaku-maezawa-opens-up-public-seats-on-spacex-starship-moon-flight.html
"His project, called dearMoon, will now fly “10 to 12 people in all,” with eight of the crew coming from members of the public who Maezawa plans to pick."

https://www.elonx.cz/kosmicka-lod-starship-ktera-v-roce-2023-obleti-mesic-zacina-hledat-cleny-posadky/
"Dle oznámení z počátku března se počet spolucestujících na cestě k Měsíci a zpět rozrostl ze sedmi lidí na přibližně deset až jedenáct. Proti předchozím oznámením je tu však jedna podstatná změna, osm z nich budou řadoví občané, kteří se mohou sami přihlásit na oficiálních stránkách projektu dearMoon."
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.218574 vteřiny.