Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Nešlo by provozovat Český kosmonautický Mastodon?
10.11.2022 - 08:55 - 
Reaguju na beznadějné zastarávání tohoto diskuzního fora. To, že nejčastějším typem obsahu jsou embednuté twíty, ostatně mluví za vše.

Twitter je ovšem centralizovaná sociální sít' a i když z kosmonautického hlediska je cool, že jí koupil zrovna Elon Musk, tak přeci jen ta centralizace nepřináší jen samé výhody.

Novým standardem pro sociální sítě je protokol Activity pub a zejména pak v současnosti stále populárnější decentralizovaná aplikace Mastodon.

Ve firmě chceme zkusit nabízet předinstalované Mastodon instance jako produkt. Tak pokud by kosmo.cz mělo zájem provozovat mastodon.kosmo.cz tak snad budu mít nějaké zkušenosti, o které by se šlo podělit (je to normálně aplikace v Ruby, podobně jako třeba RedMine, CRM systém který můžu taky jedině doporučit)

Najdete mi zatím na zkoušku např. na @xChaos@mastodon.arch-linux.cz nebo @xChaos@cztwitter.cz (druhý server je speciálně určený pro české uživatele Twitteru, kteří si chtějí snadno zachovat stávající okruh známých). Původně jsem měl účet @xChaos@mastodon.social, ale tenhle prapůvodní node je poslední dobou poměrně přetížený. Plánuju hosting otevřeného node pro geeky, kosmonautické a astrofyzikální nadšence a speciálně i ekotechnologie na své doméně teckacz.cz, ale chci to udělat rovnou pořádně a dlouhodobě, tak to zatím odkládám.
 
10.11.2022 - 11:18 - 
Kosmonautix např. lze followovat tady: @kosmonautix_rssbot@tooxy.cz 
10.11.2022 - 23:52 - 
První kroky na Mastodonu a o co vlastně jde.

Zjistil jsem, že server mastodon.arch-linux.cz/ nepříjímá nové členy, tak jsem si pořídil účet na cztwitter.cz/ . Posléze jsem objevil docela pěkný článek od Františka Fuky, který je už na Mastodonu 4 roky, viz https://www.fffilm.name/2022/11/jak-na-mastodon-socialni-sit-ktera-je.html
Dočetl jsem se, se vlastně jedná o decentralizovanou síť Fediverse. A také že registrovat se na doménách, které ve svém jménu obsahují "twitter" není ten nejlepší nápad, protože je to parazitování na trademarku. Ale jako první krok k rozhlédnutí po světě decentralizovaných sítí komunikujících protokolem ActivityPub, který využívají servery např. se softwarem Mastodon, by to mohlo stačit.
 
11.11.2022 - 17:37 - 
EUSPA (@EUSPA@social.network.europa.eu) - EU Voice
https://social.network.europa.eu/@EUSPA
 
11.11.2022 - 17:39 - 
citace 10.11.2022 - 23:52 - Josef Chlachula:

Zjistil jsem, že server mastodon.arch-linux.cz/ nepříjímá nové členy, tak jsem si pořídil účet na cztwitter.cz/


Ano. Příští týden snad budeme asistovat Oli Kočkové se stěhováním na VPS k nám do SPOJE.NET, kde si bude moci vytunit RAM nezávisle na disku a CPU. Zatím to všechno táhne ze svojí kapsy :-)

Zajistit, aby tahle obrovská decentralizační revoluce byla škálovatelná bude pro malé providery virtuálních serverů obrovská výzva. Počet uživatelů Mastodonu přibývá rychostí asi 4000 za hodinu, celosvětově...
 
12.11.2022 - 02:27 - 
Tak ještě lepší je Hubzilla, nebo Friendica, viz.


Ovšem jak chceš docílit nahrání skoro 180 000 příspěvků na takový node? Protože mít to na dvou místech je nesmysl.
 
16.11.2022 - 18:11 - 
No, nevím jestli by šlo konvertovat stávající diskuzi. Ale každopádně, na Mastodon se stěhují známá jména. Našel jsem např.
https://mastodon.social/@elakdawalla
 
16.11.2022 - 19:13 - 
Původně jsem do tohoto vlákna ani nechtěl přispívat, protože problematice vůbec nerozumím. Ale nedá mně to. Dívám se na to pohledem uživatele. Zaujal mě názor "na beznadějné zastarávání tohoto diskuzního fóra." V čem je zastaralé? Asi jsem konzervativní, ale mě tento styl vyhovuje. Svět se posunul někam jinam a já jsem asi zamrzl někde v devadesátých letech. Pokud je to o bezpečnosti nebo údržbě fóra, tak to je jiná. Ale k tomu se musí vyjádřit správce.

Vždy mě udiví, když se mění nějaký "design" internetových stránek, programů, aplikací, aby "vypadaly moderně". Naposledy mě tak vytočila "modernizace" bankovní mobilní aplikace Monety. Ale nepopírám, že ten vývoj je někdy k lepšímu. Staré programy u mě vyvolávají úsměv, jak z dnešního pohledu vypadají.

Podíval jsem se na ten odkaz na Emily Lakdawallu a podle mě je to "jen jiná" verze Twitteru. Na Twitteru mně vadí, že mně pořád "podsouvá" jiné příspěvky, které mě vůbec nezajímají. Na tomto fóru se mně líbí jeho struktura. Vlákna podle témat. Pravda, vždycky se téma nedodrží, ale alespoň to má nějakou logiku. Případně je to zábavná diskuze. Ale na Twitteru a předpokládám i na tom Mastodonu by to byla změť různých informací a příspěvků bez ladu a skladu. Twitter je dobrý na aktuální informace. Ale i jen několik dnů staré příspěvky mně trvá docela dlouho najít. Natožpak starší. To pak jen "zuřím" pod nánosem aktuálních příspěvků.

Můžete o mně říct, že jsem konzervativní a nepřizpůsobivý a prostě to neumím. Ale já jsem pro zachování stylu tohoto kosmonautického fóra. Hned na úvod vidím, v kterém vlákně přibyl nový příspěvek a podle mého zájmu se na něj podívám nebo taky nepodívám. Nemusím se "prodírat" balastem jako na Twitteru. Je otázka, jestli by nový design, styl komunikace a "svěží vítr" nepřitáhl nové mladší diskutující, kteří "jedou na vlně nových sítí" a toto fórum by bylo více navštěvované a taky příspěvků by bylo víc. Nicméně kvalitu příspěvků neurčuje systém, ale jeho uživatelé.

Za mě tedy zachovat stávající podobu, ale změnám se vyloženě nebráním. A laicky z pohledu uživatele se ptám: "K čemu by to bylo dobré?" [upraveno 17.11.2022 01:42]
 
16.11.2022 - 20:50 - 
Já jsem na tom stejně jako MiraH. Vůbec nevidím smysl toho, že by se tohle fórum přesunulo na Mastodon. Jaký by to vlastně mělo mít přínos? Mastodon/Twitter a fóra jsou naprosto rozdílné platformy a každá je určena na něco jiného. Mastodon/Twitter jsou vhodné na krátká sdělení, co se právě nebo v krátké minulosti stalo, ale ne již na nějakou delší a dlouho trvající diskusi.

Je pravda, že se teď hodně lidí v rámci averze vůči Twitteru stěhuje na Mastodon, ale už to neznamená a ani se neděje, že by se stěhovali například z fóra UMSF na Mastodon.

A co se týká tohoto fóra. Možná tohle fórum má starý kabát, ale jeho struktura je velice dobrá a myslím, že patří k těm lepším už proto, že ta struktura je poměrně jednoduchá je přehledné. Jiná fóra mají sice jemnější dělení témat, ale najít tam to pravé téma je někdy utrpení, než se tam člověk dokliká. Tady vidím hned na první stránce nejnovější příspěvky a témata ve kterých jsou nové příspěvky, a docela dobře se tady dá i vyhledávat. A pokud se podívám na jiná fóra, tak ani z pohledu designu na tom není tohle fórum nijak zle. Je sice orientované jenom na monitory a nepodporuje responzivní web design, ale ani to alespoň mě osobně moc nevadí, protože sem vlezu až když mám čas, abych si tu početl a to si klidně sednu k PC.

Čili do nějaké modernizace bych zase až tak nevrtal. A ten čas, který by Martin (nejspíš on) musel věnovat nějaké modernizaci fóra nebo jeho přesouvání na Mastodon, by bylo mnohem užitečnější věnovat třeba širší podpoře BBC kódů, aby se sem dala třeba vložit tabulka, ale i toho se dá obejít. To člověk potřebuje jenom jednou za čas.

Navíc tenhle web není jenom fórum. Jsou tu i jiné informace a je to tady všechno hezky pohromadě.

[upraveno 16.11.2022 21:03]
 
18.11.2022 - 17:51 - 
... za mne hlasuji pro zachování stávající podoby fóra! ;-)
(proč měnit něco, co funguje?)
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.086615 vteřiny.