Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: SKT2002 - Vesmír a každodenní život ?
04.10.2002 - 08:28 - 
MEK příspěvek #1961

Tímto diskusním tématem bych chtěl jednak připomenout propagační Světový kosmický týden (World Space Week), který je každoročně vyhlašen od 4. do 10.10., a jednak bych chtěl rozvinout diskusi na letošní oficiální téma "Vesmír a každodenní život" (Space and Daily Life).
Rád bych si totiž sám pro sebe udělal co nejúplnější seznam možností využití kosmonautiky v běžném životě. Mám na mysli možnosti přímého využití, ve kterých je vesmír (kosmický prostor, oběžná dráha) nutností (podmínkou funkčnosti).
Zatím si uvědomuji tyto obecné možnosti: dálkový průzkum z oběžné dráhy, kosmické telekomunikace a kosmická navigace (i když to by se možná dalo brát jako speciální druh komunikace).
Konkrétní příklady využití mě pak zajímají především přímo pro podmínky v Česku (kde žiji).
Snímky a měření z dálkového průzkumu lze využít pro zlepšení předpovídání počasí, monitorování stavu krajiny v průběhu roku a pro hrubý geologický průzkum.
Kosmické telekomunikace využíváme při distribuci TV, rozhlasových pořadů a datových služeb jak přímo do domácností, tak mezi pozemními centry.
Kosmická navigace (především systémem GPS) se používá pro určování polohy ve speciálních případech (mobilní zařízení, extrémní sporty, ...).
Další PŘÍMÉ využití kosmonautiky v každodenním životě mě už teď nenapadá a tak se obracím na vás ostatní. Znáte něco dalšího ?
Mohlo by být také zajímavé, zamyslet se nad možnými BUDOUCÍMI možnostmi využití kosmonautiky a ujasnit si tak perspektivní směry rozvoje.
 

04.10.2002 - 09:56 - 
MEK příspěvek #1965

Další PŘÍMÉ využití kosmonautiky v každodenním životě mě napadá :
Kosmická meteorologie - využívání dat meteorologických družic pro předpovídání a vývoj počasí což souvisí s v prvním příspěvku uvedeným dálkovým průzkumem Země, a oceánů. Klimatologické předpovědi - příkladem je komplexní vědecká družice ESA Envisat.
Kosmické technologie - jednak zkoušky, vývoj a výroba nových, v pozemských podmínkách nevyrobitelných, materiálů, slitin atd. Využitelných k dalším výrobám, v lékařství atd. Příkladem je kosmická pec firmy ing.Barty na Miru a ISS.
Dále výroba různých speciálních odolných a dalších materiálů a přístrojů původně pro kosmické účely, vyžitelná i v jiných pozemských oborech(plasty, teflon,PTFE, suché zipy, speciální slitiny kovů, plastů, odolné látky např.na skafandry,speciální průzkumné roboty - pyrotechnika, požární ochrana, radary , miniaturní kamery, vysílače, atd..). Dále např. výzkumy v kosmické biologii, lékařství.
Dále v souvislosti s rozvojem techniky a kosmonautiky v posledních 40 letech došlo k velkému rozvoji výpočetní techniky, minaturizace této techniky a její využití ve všech oborech lidské činnosti. Bez dokonalé výpočetní techniky by nebyly kosmické lety reálné.
Z hlediska bezpečnosti států zajištění sledování vzdušného a kosmického prostoru s ohledem na možnost teroristických útoků ze strany rizikových států.
Z hlediska spolupráce velmocí USA, západní a východní Evropy i v kosmickém výzkumu se došlo ke konci studené války a zmírnění napětí v mezinárodních vztazích, což vedlo např. z hlediska každodenního využití k rozvoji všech oborů lidské činnosti.
Dále pomocí kosmických sond a družic došlo za posledních 40 let k velkému rozšíření našich znalostí o Měsíci, sluneční soustavě, a vesmíru vůbec.
Jak píše Aleš Holub v úvodu této encyklopedie:
Kosmonautika...Spojuje v sobě téměř všechny oblasti lidské činnosti a to na nejvyšší dosažitelné úrovni.

M.Filip


 

04.10.2002 - 10:02 - 
MEK příspěvek #1966

Jako jedna z budoucích aplikací by konečně mělo být využívání energie z kosmického prostoru (v případě Země nejprve ze Slunce). Zatím to není aktuální, pokud spotřebováváme zásoby uhlí a ropy. Naší generace se to tedy tolik netýká , ale v bližší budoucnosti bude asi nutné přejít na vodíkové hospodářství, kdy se sluneční energie bude transformovat na elektrickou a rozkladem vody získávat vodík a převést jej na sloučeniny vodíku. (využití termonuklární fúze je stále ještě daleko, ale mohla by to také být pozemská alternativa). Pokud se zjistí možnost (či nutnost) získávání surovin (nejprve na Měsíci), opráší se ty projekty dolování surovin na Měsíci a tzv. kosmické továrny (o těch se mluvilo např. na Kongresu IAF v Praze před řadou let). To bude i stimulace pro efektivní transportní systémy. Ale to všechno, co tady říkám, se vlastně v diskuzích na MEK v nějaké formě probíralo. Alespoň Vám tedy přeji hezký víkend.
L. Lejček
 

04.10.2002 - 10:27 - 
MEK příspěvek #1967

Pro M.Filipa. Všechny uvedené možnosti jsou bohužel buď NEPŘÍMÉ (tedy mohly vzniknout na Zemi i bez kosmonautiky), nebo se netýkají každodenního života (např. vědecké a technologické výzkumy - ty se potenciálně MOHOU dostat až k lidem, ale až ve formě něčeho konkrétního).
Jedinou výjimkou je oblast bezpečnosti, kde dálkový průzkum uznávám jako praktickou pomůcku (i když nevím, jak je tomu v Česku).
Aleš H.
 

05.11.2002 - 16:00 - 
MEK příspěvek #2114

Dokončuji jen svůj původní záměr a řeknu zde své představy o BUDOUCÍM možném využití kosmonautiky v běžném životě.
Souhlasím v podstatě s L.Lejčkem, že užitečné by mohlo být využívání energie, surovin a materiálů (i biologických) z kosmu. Zda to bude někdy i výhodné, tak na to si budeme muset ještě počkat.
Perspektivní možností se zdá být kosmická turistika a cestování. Naději má snad i doprava na velké vzdálenosti (celosvětová doprava do 2 hodin). Teoreticky si lze představit třeba i využití beztižného stavu při rehabilitaci pacientů.
Futurističtější představy počítají s kosmonautikou jako jedinou možností další expanze lidstva a osidlování vesmíru. Také případná ochrana Země před dopadem velkých meteoritů se zřejmě neobejde bez kosmonautiky. O možném kontaktu lidstva s mimozemskými civilizacemi tu raději nebudu spekulovat, i když by to jistě mělo velký vliv na běžný lidský život.
Obecně je však myslím zřejmé, že vývoj musí směřovat k velmi praktickým aplikacím a ke tvrdé komerci. Komercionalizace je perspektivou rozvoje kosmonautiky. Bude-li kosmonautika stále spojována především s vědeckým kosmickým výzkumem a jakýmsi "průkopnictvím", nelze s větším rozvojem počítat.
Situaci ještě zhoršuje to, že nejdražší část kosmonautiky - pilotovaná kosmonautika, zatím nemá žádné jasně viditelné (převratné) vědecké výsledky. V této souvislosti bych rád upozornil na článek Scrap The Shuttle Program na www.spacedaily.com (http://www.spacedaily.com/news/shuttle-02p.html). Autor zde velice tvrdě kritizuje americký program kosmického raketoplánu a klade sugestivní otázky, na které se těžko odpovídá (například Jaký společný vědecký cíl mají jednotlivé mise raketoplánu? nebo Dokáže někdo jmenovat nějaký převratný vědecký objev z mise raketoplánu?).
Vypadá to tak, že posledním pionýrským dobrodružstvím počáteční fáze kosmonautiky snad ještě může být pilotovaný let na Mars. Pak už se kosmonautika bude muset stát součástí průmyslu. A možná ještě před tím letem na Mars. Ale proč ne? Vždyť i komerce může být podněcovatelem průkopnického snažení (vědeckého i prospektorského).
 

30.12.2004 - 17:09 - 
Z budoucího možného využití kosmonautiky mne ještě napadá například:
- výroba vysokoteplotních supravodičů (HTS) v kosmu, následná recyklace tamtéž
- výroba akumulátorů Li-Pol, Li-Ion v kosmu, následná recyklace tamtéž
Jedná se o ekologicky (i technologicky) náročnou výrobu. Má-li v budoucnu dojít k masovému nárůstu výroby akumulátorů pro automobilový průmysl nebo HTS akumulátorů energie, bude to těžko slučitelné se zachováním přijatelného životního prostředí na Zemi. Např. nejkvalitnější současné supravodiče na bázi rtuti (HgBaCaCuO) s kritickou teplotou 130-165K je téměř nemožné vyrábět průmyslově na Zemi, ve styku s atmosférou hrozí výbuch a zamoření ovzduší. Ledaže by se tato výroba přestěhovala do kosmu.
Aby to však mělo smysl musíme mít k dispozici levný a ekologicky přijatelný dopravní prostředek pro dopravu materiálu (i lidí) alespoň do blízkého kosmu. A ten, zatím, nemáme.
 
03.1.2005 - 14:28 - 
K otazce prumyslu a vyuziti surovin ve vesmiru. Souhlasim s tim ze je nutna tvrda komerce vesmirneho prumyslu.
Pokusim se nastinit jakym zpusobem dneska vydelava kosmicky prumysl?

- prodej satelitu a veskerych sluzeb ktere mohou satelity poskytnout (prodej satelitni TV, internetove pripojeni, telekomunikace, armada atd..)
- sluzby na principu GPS (evropske Galileo)
- prodej patentu na nove materialy
- zlepsovani vyrobnich postupu - prumyslu, vyroba
- vesmirna turistika

Myslim ze problemem je ze vesmirny prumysl neni schopen nabidnou a prodavat nejaky masovy produkt pro vetsinu obyvatelstva. Nezbytny, vyuzivajici vesmirne prostredni ale za rozumne penize. Napadaji me napriklad procesory?

Jeste me napada:
- farmaceuticky prumysl
- masova vyroba soucastek nebo cipu na obezne draze

Jeste by me zajimalo jake zasadni vyhody ma vyroba ve stavu mikrogravitace. Je me jasne ze diky nulove gravitaci se tam spousta veci deje trosku jinak nez na zemi, ale nejake konktetni priklady nevite?
 
03.1.2005 - 18:01 - 
Podle toho co sem kdysi cetl a matne se pamatuju, jde hlavne o to, ze v beztizi je mozne misit latky, ktere by se normalne nikdy nesmisily kvuli tomu, ze maji jinou hmotnost a tak ta jedna v te druhe klesne.
Vyuziti udajne pro ty polovodice, supravodivost a farmacie.

Osobne si myslim, ze tohle je skutecny svaty gral pro buouci technologie.
Jenze... Na Zemi zijeme tisice let a jak dlouho to trvalo, nez se kolik latek a slitin etc. objevilo a kolik se toho zkouma jeste dneska. Aby s etohle mohlo vyuzit musely by uz davno na LEO byt desitky laboratori.

Dalsim moznym vyuzitim je vesmirne vakuum, ktere je pry ridsi, nez jake dokazeme vyrobit na Zemi /aspon pred par lety to tak bylo/.

Ovsem to uz se asi dneska musi dal od Zeme, kde uz druzice etc. vakuum udajne zkazily.
 
03.1.2005 - 18:35 - 
To se právě musí všechno vyzkoušet. Pokud si vzpomínám, tak nějaké pokusy s výrobou materiálů dělal už Remek, naše (tedy české) pícky byly na několika stanicích, jeden z experimentů na Miru se jmenoval přímo splav (tedy slitina). Určitě tam můžou vyrůst zajímavější monokrystaly než tady na Zemi, hodně čisté vakuum jste už vzpomenuli. Viděl jsem návrh na laboratoř, která by si to vakuum ještě zlepšovala takovým deštníkem proti směru pohybu.
Jenže to všechno je zatím silně omezeno nároky na energii, velikostí zařízení, nutností to nějak ovládat a řídit. Zatím se dá počítat jen experimentem.
Samozřejmě největší omezení je nutnost dostat to nahoru a dolů...

A ten, kdo na něco opravdu významného přijde, si to nechá pro sebe. Nečekejte nějakou superspolupráci. Rusové se už nechali slyšet, že je míchá jeden z amerických požadavků na výstupy z ISS - udržet a prohloubit americký náskok v technologiích. Upřímně - ani se nedivím. Ani Američanům, že chtějí udržet náskok, ani Rusům, že jim ho nehodlají financovat.
 
03.1.2005 - 20:25 - 
citace:
To se právě musí všechno vyzkoušet. Pokud si vzpomínám, tak nějaké pokusy s výrobou materiálů dělal už Remek, naše (tedy české) pícky byly na několika

A ten, kdo na něco opravdu významného přijde, si to nechá pro sebe. Nečekejte nějakou superspolupráci.

Otazka je, kde by na to DNES nekdo mohl prijit jinde nez na ISS. Minimlane ty staty, ktere ji financujou asi budou vedet vse.


Rusové se už nechali slyšet, že je míchá jeden z amerických požadavků na výstupy z ISS - udržet a prohloubit americký náskok v technologiích. Upřímně - ani se nedivím. Ani Američanům, že chtějí udržet náskok, ani Rusům, že jim ho nehodlají financovat.



To je zajimavy pozadavek). ale neverim, ze je formulovan takto vuci jine strane, snad padl nekde v diskuzi uvnitr Ameriky, nebo je to interpretace toho, co tam kdo chce delat a jak se hadaj.

Jiank ale stanice je mezinarodni, takze dokud takova zustane, neni se ceho obavat.

A ceho se nemaji obavat ani Americani - dokud budou v Evrope premieri, kteri pisou 30 strankove diplomove prace a skolu delaj jako poslanci a dokud zemedelstvi etc., Evropa Ameriku nedozene, ISS v tom je jenom kaminek v mozaice.

Mate Zdroj?
 
03.1.2005 - 21:35 - 
citace:

- výroba vysokoteplotních supravodičů (HTS) v kosmu, následná recyklace tamtéž
Má-li v budoucnu dojít k masovému nárůstu výroby akumulátorů pro automobilový průmysl nebo HTS akumulátorů energie, bude to těžko slučitelné se zachováním přijatelného životního prostředí na Zemi. Např. nejkvalitnější současné supravodiče na bázi rtuti (HgBaCaCuO) s kritickou teplotou 130-165K je téměř nemožné vyrábět průmyslově na Zemi, ve styku s atmosférou hrozí výbuch a zamoření ovzduší. Ledaže by se tato výroba přestěhovala do kosmu.



Přání otcem myšlenky. Náklady na vůz vybavený SMES akumulátorem vyroeným v kosmu by byly zajímavé...
Naštěstí moderní věda to už vyřešila, podařilo se vrobit první vzorky materiálů, jejichž supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury. Vyrábět supravodiče v kosmu proto nebude nutné;-)
 
03.1.2005 - 21:56 - 
citace:

Přání otcem myšlenky. Náklady na vůz vybavený SMES akumulátorem vyroeným v kosmu by byly zajímavé...
Naštěstí moderní věda to už vyřešila, podařilo se vrobit první vzorky materiálů, jejichž supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury. Vyrábět supravodiče v kosmu proto nebude nutné;-)


Takový materiál by mě zajímal. Zdroj?
 
04.1.2005 - 01:03 - 
citace:
citace:

Přání otcem myšlenky. Náklady na vůz vybavený SMES akumulátorem vyroeným v kosmu by byly zajímavé...
Naštěstí moderní věda to už vyřešila, podařilo se vrobit první vzorky materiálů, jejichž supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury. Vyrábět supravodiče v kosmu proto nebude nutné;-)


Takový materiál by mě zajímal. Zdroj?


Seriózní, publikace o perspektivách energetiky od jednoho z nejpřednějších akademiků ČR(jmeno teď fakt nespomenu) + letmé info z vědeckého pořadu na CT. Az dorazim na VS kolej, tak to trochu upřesním, knihu mám tam a nechtěl bych fabulovat:-)
 
04.1.2005 - 10:02 - 
Zdroj čeho, Nolane?

Experimenty si dělá každá strana za své a po svém. Takže zdaleka ne všecko bude znát každý, kdo ISS financuje.

"supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury" - právě tu strukturu látky by mohla výroba v mikrogravitaci silně ovlivnit. Ale souhlasím s tím, že výroba čehokoli v průmyslovém měřítku v kosmu - byť jen na LEO - bude tak drahá, že výrobek bude muset mít naprosto vyjímečný ekonomický význam, aby se to mohlo rentovat. Momentálně si nic takového neumím představit, což ale nic moc neznamená. Já si nedokážu představit věcí!
 
04.1.2005 - 11:41 - 
citace:
Přání otcem myšlenky. Náklady na vůz vybavený SMES akumulátorem vyroeným v kosmu by byly zajímavé...
Naštěstí moderní věda to už vyřešila, podařilo se vrobit první vzorky materiálů, jejichž supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury. Vyrábět supravodiče v kosmu proto nebude nutné;-)

Současné náklady na výrobu kvalitních Li-Pol akumulátorů jsou asi 300USD/kg. Aby mohly Li-Pol akumulátory cenově konkurovat ropě, museli by být náklady na jejich výrobu asi 10x nižší, tedy zhruba 30USD/kg. Jelikož současná cena vynesení nákladu na LEO je 100x až 1000x vyšší, muselo by dojít ke zlevnění kosmické dopravy zhruba tisícinásobnému aby výroba v kosmu mohla být rentabilní.

Supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury...
Bohužel tahle struktura nám zatím při teplotě vyšší než 164K nenávratně mizí. Karbonová nanovlákna, u nichž se někteří vědci domnívají že s pomocí nanotechnologií by mohla být supravodivá i při pokojové teplotě, mají zatím odpor nejméně v řádech kiloohmů (viz např. http://www.islandone.org/LEOBiblio/
 
04.1.2005 - 11:45 - 
Pardon, u výše zmíněného odkazu je třeba kliknout ještě na oddíl "Structural materials" v levém sloupci. 
04.1.2005 - 12:50 - 
Zajímavé názory. S většinou souhlasím. Především s V.Novákem v tom, že se všechno musí vyzkoušet, i s Marianem v tom, že doprava na LEO by měla být výrazně levnější, aby se otevřely nové možnosti pro využití kosmu.

Jsem zvědav, jak se to bude dál vyvíjet s materiálovým výzkumem v kosmu. Obávám se, že už to byla dost významná součást kosmonautiky v posledních nejméně třiceti letech, ale výsledky přesto nejsou zřejmě moc přesvědčivé, protože jinak by se už asi nějaké využití podařilo najít.

Odhadnout vývoj rozhodně není nic jednoduchého. Vzpomínám si například na velmi slibné orbitální experimenty se elektroforézou (možnost využité např. ve farmacii), jenže pokud vím, tak za ta dasetiletí experimentování se podařilo elektroforézu zdokonalit i zde na Zemi a ta kosmická už přestala být tak výhodná.

V tuto chvíli tedy také nevidím moc možností na nové způsoby využití kosmu, ale jak už řekl V.Novák, to nic neznamená, protože se třeba jen špatně dívám :)
 
04.1.2005 - 16:15 - 
Jeste k casto zminovanemu vyuziti energie z kosmu: slunecni elektrarny na obezne draze sou casto citovanou moznosti, ale podle meho to bohuzel neni nic moc protoze: ve Vesmiru se sice ziska vic energie protoze tam nestini atmosfera, ale s dopravou energie je problem, protoze pri doprave laserem nebo mikrovlnama se stejne cast energie ztrati, dalsi ztraty pri zpetne konverzi na elektrinu etc.. Navic se mi to zda nebezpecne /moznost odklnonu paprsku etc./ Prave me ale napadla myslenka, kteoru sem v zadnem prispevku o energii z Vesmiru necetl /ale divil bych se, pokud by to nikoho nenapadlo/: nejvetsim problemem energetiky neni nedostatek zdroju, ale nerovnomerna zatez ve spickach a tady bz elektrarny ve Vesmiru mohly pomoct, pokud by se je podarilo umistit tak, aby vyrabely energii neustale a postupne by menily mista, kam by byla energie posilana.

Bohuzel objektivne posouzeno se mi ani tohle nezda nic moc, protoze vetsi prinos vidim v dokonalejsi preprave elektrniny po Zemekouli a v jejim levnejsim skladovani. To sou vyzvy, ktere sou IMHO nejvetsi vyzvou dneska.

Tipuju, ze Mesic zacne byt hned po vyuziti k vedeckemu prozkoumani jeho sameho vyuzivan pro experimentt, jez sou nebezpecne /nebo sou z atakove jen vyuzivany/ a teprve pote bude nasledovat vyroba - ze vseho nedjriv ta energeticky a surovinove narocna, ekoligicky nebezpecna, s vysokou pridanou hodnotou, aby se na Zem toho nemuselo dopravovat tolik. Opravdu mi z toho zatim nejlip vychazeji ty pocitace /budouci/.
 
05.1.2005 - 11:38 - 
Jak tak ctu vsechny prispevky moc se nebavime nad moznosti vyuziti vesmiru pro turistiku. Je to jedna z veci co tahla cenu X-price.
Okamzite po uspechu do toho vstoupil Virgin a nekde jsem cetl ze chce postavit lod pro 8 lidi. Z toho min. 6 turistu.
Myslim ze to ale nemusi byt spatny smer. Turistiku pochopi vetsina populace aniz by se dal o vesmir zajimala. Pokud budou mit dost zajemcu prosadi se casem i nekdo jiny. Zacne konkurencni boj, ceny pujdou dolu...
Na druhou stranu to moc velke vyuziti neni. Par minut si uzivat beztize a udelat si par fotek z okenka.
Nehlede na to ze pokud se jim par turistu usmazi pri nejake nehode tak to zase hodne lidi utvrdi ze to za to nestoji. A cele se to zastavi driv nez to vubec zacne.

A to planuji i hotel na obezne draze. Me prijde ze pokud bude mit nejakej american na to aby si za treba 300 - 400 tisic dolaru koupil vyneseni svejch 100kg na obeznou drahu a dejme tomu 10 denni pobyt v hotelu. Nemusi bejt zas tak velkej problem pro velke korporace zaplatit si tam treba mesicni praci sveho vyzkumneho tymu?
 
05.1.2005 - 13:38 - 
Co takhle vynaset vodu (led) tezkym i mene spolehlivym boosterem (derSTS) a ve vesmiru vyrabet kryogenni palivo pro lety nekam? To se pak muze pohotove distribuovat pristavenym shuttlem. Shuttly by mohly byt zaroven i tretimi stupni tezkeho boosteru a slouzit jako kick stages. To ovsem predpoklada rozvinutou infrastrukturu v kosmu. Tedy spis prostredek nez cil. Ale dobre pro kazdodenni zivot v kosmu. 
19.9.2005 - 19:03 - 
citace:
Zdroj čeho, Nolane?

Experimenty si dělá každá strana za své a po svém. Takže zdaleka ne všecko bude znát každý, kdo ISS financuje.

"supravodivost není stav látky při teplotě, ale vlastnost struktury" - právě tu strukturu látky by mohla výroba v mikrogravitaci silně ovlivnit. Ale souhlasím s tím, že výroba čehokoli v průmyslovém měřítku v kosmu - byť jen na LEO - bude tak drahá, že výrobek bude muset mít naprosto vyjímečný ekonomický význam, aby se to mohlo rentovat. Momentálně si nic takového neumím představit, což ale nic moc neznamená. Já si nedokážu představit věcí!
 
19.9.2005 - 21:27 - 
Nevíte někdo, povedl se už nějaký opravdu mikrogravitační projekt? Jen když kouknu na to povídání o CubeSatu, tak si říkám, že by to v něm muselo být pro CubeSatoNauta na mořskou nemoc. Pořád samá stabilizace. I taková ISS musí být v podstatě shaker a ještě tam určitě pořád někdo mlátí dveřma atp. Vždyť tam ty krystaly nakonec musí vyjít šišatý.

 

____________________
Áda
 
19.9.2005 - 22:22 - 
Ono je také fakt, že tady na Zemi vlastně neumíme udělat pořádné vakuum a když už, tak dost draho. Možná by se tam dal postavit urychlovač, nejlépe lineární. Nebo by tam šla udělat různá nařízeníčka.pro práci s velice řídkou plazmou, zvláště s velkými objemy velmi řídké plazmy, které by se nám na Zemi moc nedařily. Při tom by se mohly projevit kvalitativně odlišné efekty, než jakých můžeme tady dosáhnout. Také chemie velmi řídkých plynů i velmi řídkých plynů vystavených ionizujícímu záření, nejlépe ve velkých objemech, včetně třeba laserování takových látek. Mohli bychom si tam např. prohlédnout bizarní chemikálie, které se jinak za našich podmínek nikdy nestabilizují. Možná by stálo za to udělat experimenty s kvantovými vázanými stavy na extrémně dlouhé vzdálenosti. Také velikánské chuchvalce koherentních kvantových kondenzátů by nemusely být časem k zahození. Tam by se dalo dělat věcí, které se nedělaj.

 

____________________
Áda
 
20.9.2005 - 08:01 - 
Já bych řekl, že hlavní experimenty v mikrogravitaci se dají dělat, když posádka spí, takže by tam téměř žádné vibrace nebyli. Nevím ale, jaká je realita. 
21.9.2005 - 09:08 - 
citace:
Já bych řekl, že hlavní experimenty v mikrogravitaci se dají dělat, když posádka spí, takže by tam téměř žádné vibrace nebyli. Nevím ale, jaká je realita.


Když posádka spí, tak určitě chrápe, až se mikrogravitační hrnce se superkrystaly otřásaj.

Pořád se něco někde pumpuje, pořád se něco stabilizuje, aby družite byla dobře natočená, nepřehřívala se, koukala dobře na Slunce a měla správně nasměrované antény.

Snaha o mikrogravitaci musí být asi děs!
 
21.9.2005 - 17:42 - 
Když jsem se zamyslel nad výzvou vesmíru a každodenního života, tak jsme zprvu chtěl přijít s něčím trochu provokativním, co by tam kromě výzkumných aktivit a činností představujících dnes průmyslovou komerci, mohlo být, které někomu zvednou adrenalin jako lanové katapulty na Měsíci. V oblasti něco materiálního klohnit na oběžné dráze, čeho si tu pak na zemi užívat mě ale nenapadlo nic, co by bylo aspoň tak představitelné jako katapult či prasečák na Měsíci. Asi to bude nějaký ten čas oříšek. Že by se vyplatilo dělat HgBaCaCuO na orbitě přes obtíže výroby na Zemi moc dobře nevidím. Každá obyčejná vakuová destilace je spojena s dost riziky. Občas si je možno v chemičkách prohlédnout i vybouraná a vyhořelá patra destilačních kolon, když se něco nepovede. Věřím, že bude levnější dostat tuto výrobu do jen takových rizik i tady na Zemi.

Řekl bych však, že kosmonautika pro každodenní život stojí před určitým zajímavým mezníkem. Všechny ty aktivity typu telekomunikace, navigace přerostly do stádia každodennosti a je zde významný tah poptávky. Tahle zralost ale myslím teprve čeká dálkový průzkum a bude to v něm velice zajímavé.

Ač dnes je, dá se říci, spousta dálkového průzkumu a může si ho objednat každý a rozvíjí se nové významné badatelské proudy dálkového průzkumu, jako třebas výzkum mořských proudů, něco tomu chybí. To něco je fakt, že dálkový průzkum může poskytnout sice spoustu dat, avšak pro jejich transformaci na užitečné informace a posléze na potřebné znalosti komerčním subjektům v potřebné míře chybí. Teprve pozvolna se vyvíjí instituce, které se živí vyhodnocováním takovýchto dat, chybí potřebný software aj. Není prostě potenciál plně absorbovat a tuto nabídku služeb a rozvíjet je dalšími objednávkami. Jakmile se tento potenciál rozvine, bude to znamenat dost velký impuls pro komerční kosmonautiku a zprostředkovaně i tu badatelskou spolu s vývojem příslušných technologií. Je v tom velká šance jak hnout s kosmonautikou i pro lidičky tady v ČR. Firmy, co umí ze snímků třebas vyčíst hydrologickou situaci, či pro tuto činnost vyvinout software tady teoreticky mohou růst jak houby po dešti, a právě na nich bude spočívat nadcházející kosmická expanze komerce – čili každodenního života. Tudy vyžene kosmonautika další stvol kořenů na tady na Zemi. Podle toho, kolik těmito „kořeny“ vycucne ze Země „živin“, tak se vyvine na orbitě. Jako tu expandovaly datové sítě a satelitní televize, zaplňujíc oblohu satelity, začnou tu růst firmy vyhodnocující snímky.

 

____________________
Áda
 
21.9.2005 - 20:00 - 
To je presne to, do ceho muzem pustit i u nas:) Mas naprostou pravdu. Otazka jaka je poptavka po techto sluzbach u nas. Napred ty firmy musi ziskat zkusenosti, aby mohly uspet i na mezinarodnim poli napriklad. 
22.9.2005 - 07:32 - 
Dobrý, Houston utekl před běsnící Ritou, která je na 5. stupni hurikánu. Družicové sledování mořských proudů - asi nejsilnějšího dynamického fenoménu naší planety, v němž je "naprogramován" výhled na počasí na roky a dekády dopředu, zatím nic moc.

Co se týče těch kapacit na vyhodnocování družicoých snímků s nepochybně obrovskou perspektivou a jedním z hlavních faktorů s potenciálem "vytlačovat technologii na orobitu", je fakt, že bez významného impulsu domácích zakázek tu těžko vyroste kapacita, která by měla šanci chytnout se na světovém trhu. Ví někdo o nějakém projektu u nás, který by mohl být nadějnou první vlaštovkou nové kosmické epochy v naší vlasti?

 

____________________
Áda
 
02.10.2005 - 20:32 - 
Sláva, já tu spřádám hypotézy jak se činností pro každodenní život za využití kosmické techniky taky v ČR můžeme zapojit a kladu otázky, zda o tom někdo neví, a zatím ne na to vedle na odkazech link na českou firmu GISAT, který dělá dálkový průzkum Země.

Také jsem ale při hledání něčeho o smysluplnosti kosmického výzkumu narazil přes tento portál na děsivý článek od nějakého zelenorudého socana, který bych nejraději ocenil odpálením rakety na jeho pisatele:

http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=article&sid=583

Áda
 
19.10.2005 - 10:18 - 
Trochu jsem se zamýšlel nad další možností využití kosmu a vzhledem k hurikánům vidím možnosti v dálkovém ovládání počasí. Představuji si to asi takhle. Beží hurikán, chci ho ale posunout jinam, tak do jeho centra pařím GW energie, tím se rozpadne.
Chci někde, aby pršelo, tak do moře poblíž toho místa pařím GW energie, abych odpařil dostatečné množství vody. Pak vzniklý mrak spustím další cílenou dávkou na frekvenci vody ...
Cíleným zahříváním atmosféry mohu vytvořit vzestupné a sestupné vzduchové proudy a tak regulovat od mírného vánku až po hurikán.
Ale tohle mi zelení asi zakážou ...
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.140702 vteřiny.