Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Kosmodromy > Kosmodrom Starbase
tisk 
Kód Název Stát Zeměpisná délka Zeměpisná šířka
BC Boca Chica (Starbase) USA 97°09' z.d. 25°59' s.š.

Základna Boca Chica (Starbase) v roce 2023Komerční kosmodrom Starbase soukromé americké firmy SpaceX je určen pro jejich velké, mnohonásobně použitelné rakety Super Heavy / Starship (SHS).

Základna je postavena na pobřeží Mexického zálivu poblíž města Boca Chica v jižním Texasu u hranic s Mexikem. Její součástí je i výrobní závod, kde se vyvíjejí, vyrábějí a testují hlavní díly rakety SHS.

Pro kosmické starty slouží velká rampa s integrační věží (vysokou přes 140 mětrů) a se speciálními pohyblivými rameny pro sestavování Super Heavy a Starshipu, a také pro zachycování přistávajících boosterů i lodí. Výstavba této rampy probíhala od roku 2020 a byla dokončena v roce 2022, včetně vedle stojících velkých nádrží na pohonné a testovací látky (kapalný kyslík, kapalný metan, kapalný dusík a vodu).

Začátkem roku 2022 byla na dokončované rampě několikrát složena kompletní sestava systému SHS (tedy prototypů boosteru Super Heavy a prototypů lodi Starship) a byly s ní provedeny zkoušky tlakování nádrží, plnění nádrží kapalným dusíkem a později i kapalným kyslíkem a metanem. Testování na rampě, včetně několika statických zážehů motorů Raptor, probíhalo mnoho měsíců, až do začátku roku 2023.

První testovací start kompletní sestavy SHS se ze základny Starbase uskutečnil 20.04.2023, ale po cca 4 minutách letu raketa havarovala.


Aktualizováno : 20.04.2023

[ Obsah | Rakety | Kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/kdromy/usa/starbase/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.075752 vteřiny.