Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Kosmodromy > Kosmodrom Bajkonur
tisk 
Kód Název Stát Zeměpisná délka Zeměpisná šířka
BA Tjuratam (dříve Bajkonur) Rusko 63°o10' v.d. 46°00' s.š.

Mapa Bajkonuru (kredit: Mark Wade)Bajkonur je prvním a nejznámějším ruským kosmodromem. Po rozpadu Sovětského svazu leží nyní sice na území nezávislého Kazachstánu, ale Rusko má s tamější vládu dohodu o pronájmu a využívání tohoto kosmodromu na mnoho let dopředu.

Bajkonur je místem, odkud se 4.10.1957 vznesla první umělá družice Země - Sputnik 1 a odkud se 12.4.1961 vydal kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin na první pilotovaný let.

Místo pro zřízení raketové základny - pozdějšího kosmodromu Bajkonur, bylo vybráno z řady lokalit v roce 1954 jako náhrada za územně nedostačující střelnici Kapustin Jar. Hlavními důvody výběru byly : dostatečná vzdálenost od větších měst, střelecký sektor v délce 6500 km nad územím Sovětského svazu a značný počet bezoblačných dní v roce. Navíc mělo toto místo exestující železniční i silniční spojení a bylo relativně blízko rovníku. Nevýhodou je drsné kontinentální klima s horkými, suchými léty a mrazivými zimami (až -40°C).

Výstavba základny probíhala od počátku roku 1955 do dubna 1957. V té době proběhly komplexní zkoušky raketové základny a byla předána do užívání. Přesná poloha Bajkonuru byla dlouho utajována a nakonec byla zveřejněna až po letu Vostok 1. Název kosmodromu byl odvozen od nejbližšího význačnějšího města, jímž byl 300 km vzdálený Bajkonur. Později se proto kosmodromu začalo říkat Tjuratam, podle blízké vesnice. Poblíž kosmodromu bylo postupně vybudováno město Leninsk pro pracovníky kosmodromu.

Na kosmodromu je vybudována řada startovacích komplexů, technických prostorů a sledovacích stanic. V hlavním technickém prostoru kosmodromu je montážní a zkušební hala (MIK), obdobná budova pro přípravu družic a kosmických lodí, zásobovací stanice, sklady a další pomocná zařízení.

Provoz je řízen ze střediska, umístěného v podzemním bunkru nedaleko MIKu. Toto velitelské stanoviště má spojení se všemi provozy kosmodromu, se sledovacími stanicemi i s centrem řízení letů v Kaliningradu u Moskvy (CUP). Z Bajkonuru jsou řízeny veškeré přípravy na kosmický let, přes samotný start, až po oddělení kosmického tělesa od posledního stupně rakety. Pak je řízení předáno CUPu.

Mapa Bajkonuru


Aktualizováno : 28.04.2006

[ Obsah | Rakety | Kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/kdromy/rusko/bajkonur/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.070219 vteřiny.