Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nepilotované lety > Sonda Lunar Flashlight
tisk 
Start M.označ. Hmotnost Popis
11.12.2022 2022-168B 14 kg - americká lunární orbitální sonda pro mapování ledu u jižního pólu Měsíce

Kresba sondy  Lunar Flashlight u MěsíceCílem NASA JPL sondy Lunar Flashlight je pomocí infračervených laserů a spektrometru zmapovat zásoby ledu v trvale zastíněných oblastech poblíž jižního pólu Měsíce. Kromě toho sonda technologicky ověřuje parametry nového pohonného systému s nejedovatým jednosložkovým palivem AF-M315E.

Průběh letu

6U cubesat Lunar Flashlight odstartoval 11.12.2022 z Cape Canaveral nosnou raketou Falcon-9R jako sekundární náklad, spolu s japonským lunárním přistávacím modulem HAKUTO-R. Obě tělesa byla raketou Falcon dopravena na balistickou přeletovou dráhu k Měsíci (Ballistic Lunar Transfer [BLT]). Let po balistické přeletové dráze bude trvat 4 měsíce, ale tento způsob minimalizuje spotřebu paliva pro navedení na cílovou NRHO dráhu kolem Měsíce (která má oběžnou dobu cca 7 dní, výšku 15 x 70000 km a sklon 90°). Na dráze NRHO má Lunar Flashlight až 2 roky mapovat led u jižního půlu Měsíce pomocí infračervených laserů a spektrometru.

Konstrukce sondy

Lunar Flashlight je 6U CubeSat (základní rozměry 10 x 20 x 30 cm) o hmotnosti cca 14 kg. Je vybaven rozvíratelnými solárními panely. Radiová komunikace se Zemí probíhá v pásmu X přenosovou rychlostí nejméně 10 kb/s. Hlavním vědeckým vybavením je infračervený spektrometr a čtveřice infračervených laserů, pracujících v různých vlnových délkách (které vodní led pohlcuje). Laserové paprsky budou ozařovat zastíněné oblasti Měsíce a podle síly odrazu bude určeno, kde se nachází led.

Inovativní pohonný systém je z velké části vyroben pomocí 3D tisku a především využívá nové "zelené" (nejedovaté) jednosložkové palivo AF-M315E. Tento pohonný systém bude využit jak pro korekční manévry během přeletu k Měsíci, tak pro navedení na NRHO dráhu kolem Měsíce.Aktualizováno : 11.12.2022

[ Obsah | Nepilotované kosmické lety | Lunar Flashlight na webu NASA JPL ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/sondy/usa/lunar-flashlight/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.107822 vteřiny.